KİTAPLIK VE OKUMA

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan KİTAPLIK VE OKUMA başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,379 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı KİTAPLIK VE OKUMA
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan cantuuu
K

Kristal

KİTAPLIK VE OKUMA

Evde bulunduğum zaman hayatım daha çok kitaplığımda geçer; oradan ev işlerini yönetmek imkanını da bulurum. Giriş kapısının hemen üstündeyim; hem bahçeyi, kümesi, avluyu görürüm, hem de evimin öteki bölümleri içinde sayılırım. Hiçbir düzene uymadan, hiçbir amaç gütmeden bir bu kitabı, bir şu kitabı karıştırırım; zaman olur hayal kurarım, zaman olur kurduğum hayalleri ya kendim yazarım ya da bir aşağı bir yukarı dolaşarak başkasına yazdırırım.

Kitaplığım bir kulenin üçüncü katındadır; birinci katta tapınak, ikinci katta da yalnız kalayım diye sık sık yattığım bir oda ile eklentileri, kitaplığın üstünde ise büyük bir sandık odası vardır. Eskiden kitaplık, evimin lüzumsuz yeriymiş. Bense hayatımın çoğu günlerini, günlerimin de çoğu saatlerini burada geçiriyorum.

Kitaplığım yusyuvarlak bir oda; masamla sandalyemi alacak kadar yer var; bir bakışta kitaplarımın tümünü birden görebileceğim şekilde düzenlenmiş beş raflı dolaplar çember halinde duvarları kaplar. Odanın, on altı adım çapında boşluğa bakan çok geniş ve çok güzel manzaralı üç penceresi var. Kışın daha az bulunurum bu odada; çünkü adından da anlaşılacağı gibi evim bir tepenin üstündedir; hiçbir odası da bu oda kadar yer almaz; bir gayret sarfetmemi gerektirdiği, ıssız bir yerde olduğu için hoşuma gider; böylece, hem çalışmamın verimli olmasını sağlar, hem de topluluktan beni uzak tutar. Oturduğum yer, böyle bir yer işte; orada tam bir egemenlik kurmaya, yalnız orasını karımdan da çocuklarımdan da, toplum hayatının geleneklerinden de uzak tutmaya çalışırım. Başka nerde olursa olsun egemenliğim sözde kalır: aslında zaten şüpheli bir egemenliktir bu. Evinde kendi kendisiyle başbaşa kalacak, kendi kendine övgüler söyleyecek, şundan bundan kaçıp gizlenecek bir yeri olmayan kişi benim gözümde zavallının biridir. Gösterişe düştün olanların bu huyları çok pahalıya oturur onlara; Pazar yerlerindeki heykellere benzerler de ondan: "Büyük başın derdi büyük olur".

Gençken gösteriş olsun diye okurdum; sonradan, biraz da kendimi yetiştirmek için okumaya incelemeye başladım; şimdi ise vakit geçirmek, oyalanmak için yapıyorum bu işi; çıkarımı sağlamak aklımdan bile geçmedi. Kitaba karşı içimde, beni paradan çıkartan aşırı bir sevgi vardı; yalnız kendi ihtiyacımı karşılamak için değil, üç adım uzaktaki çevremi doldurmak, süslemek içindi bu sevgi; bir hayli oluyor, onu da bıraktım.

Seçmesini bilen için kitabın çok hoş meziyetleri vardır; ama her nimet bir zahmet karşılığıdır; bu zevk de ötekiler gibi belli ve arık değildir; kendisine öz, çok ağır yükleri vardır; okudukça ruh gelişir, ama kalıp, benim hiçbir zaman yüzüstü bırakmadığım kalıp, hareketsiz kalır, yıkılır, ezilir büzülür. İhtiyarlığa yöneldiğim şu anda fazla okumak kadar zararlı, kaçınılması bunun kadar gerekli bir şey bilmiyorum ben.

Montaigne

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yazıyı okurken eski evimden anı kalan, çalışma odamın fotoğraflarına baktım. Camından evimizin yemyeşil bahçesini gören odam, kitaplığım, artık kütüphanemin almadığı masa ve sehpa üzerine yayılmış kitaplarım, eski bilgisayarım, ama her yerde illa ki kitaplarım.
O koku nasıl güzel bir kokudur.

K

Kristal

Bende kitaplarım sararmış yapraklarına bakarken benimle yaşlandıklarını düşünürüm.Yıllar içinde altı çizili cümlelerin değişmesini izlerim.. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kristal' Alıntı:
Bende kitaplarım sararmış yapraklarına bakarken benimle yaşlandıklarını düşünürüm.Yıllar içinde altı çizili cümlelerin değişmesini izlerim.. :)
Bu benim de huyumdur Kristal. O kadar alışkanlık olmuş ki bazı satırların altını çizmek, bazan dergilerde bile çizdiğim olur:)
Okumak çok güzel bir şey...

A

ayben

Evet bende notlar almayı severim okuduğum kitaplardan sonra tekrar göz atmak isterim ama baktığım çok nadirdir. Çoktan başka bir kitaba başlamışımdır :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Teşekkürler..
ßende bu siteye üye olduktan sonra 4 kitap bitirdim 5. sini okuyorum..

Daha önce toplam 1 kitap okumuştum.. o da hediye idi..

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Birazda baskı ile 5 yada 6. kitabımı bitirdim.. Ya da 7.. Teşekkürler ..

K

Kristal

Ayben' Alıntı:
Evet bende notlar almayı severim okuduğum kitaplardan sonra tekrar göz atmak isterim ama baktığım çok nadirdir. Çoktan başka bir kitaba başlamışımdır :)
yıllar sonra bakmalısın Ayben zaman içinde kendindeki düşünce farklılıklarını ve gelişimini göreceksin emin ol.. :)
safari ve feveran okuduğunuz kitap sayısı  az derim ben :eek:

A

ayben

Kristal' Alıntı:
yıllar sonra bakmalısın Ayben zaman içinde kendindeki düşünce farklılıklarını ve gelişimini göreceksin emin ol.. :)
Tavsiyenizi göz ardı etmeyeceğim tabi ki  ;)
Teşekkürler...

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
kitap okumak dünyanın en huzur verici uğraşlarından biri ibedet gibi rahatlatıyor bedeni... kaç kitap okudum hatırlamıyorum o kadar çok yani bende günlüklerimi okurum ara ara  ve daha iki ay önceki halime şaşar kalırım  ::)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
aliCAnn' Alıntı:
KİTAP OKUMAK HAYATIMIN VAZGECİLMEZLERİ ARASINDA YER EDİNDİ.. :)
Sanırım ilk kitabını okuyan bir kişi, eğer kitaptan hoşlanırsa bu vazgeçilmez bir alışkanlık olarak sürmekte.
Bu nedenle "ilk kitap"ın gerçekten özenle seçilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Okumaya başlamak için Albert Camus, ki kendisinin romanları gerçekten harikadır,  çok ağır bir örnek olabilir ve kişiyi okumaktan soğutabilir.

N

NoBLéqiRL

Kullanıcı
19 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Okumak 5 yasımdan beri hiç bırakmadan hiç bıkmadan devam ettıgım tek şey hayattakı en büyük hobim okurkan kitabın içine akıyorum kitapta kahramanlarla bırlıkte yaşıyorum

S

sude19811981

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
bende kitap okumayı çok seviyorumifakat bu aralar işlerin yoğunluğundan fırsat bulamamak beni çok üzüyor.şuan elimde kitap var.çok ağır adımlarla ilerliyorum.inş. daha iyi olur.kendimi şartlandırmak istiyorum.okuyamamak beni üzüyor.özellikle sınava hazırlanmam lazım.ders çalışamamak ta çok üzüyor.ne yapıcam ben? :(

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
"Polisiye \ Roman" kitaplarını çok severim.. Action heryerde..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Benim biraz değişik bir huyum var aslında.
Kitapların önce sonunu okumak gibi!
Neden mi?
Gelişen olayları daha iyi anlayabiliyorum sonu bilince, ya da daha farklı gözle bakıyorum.
Açıklamam gerekirse, diyelim ki romanın sonunda kahramanımız hapise düştü, sonucu bilince, gelişen olaylarda, onun hapse düşme nedenlerini araştırıyorum.
Biraz karışık oldu galiba?:)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Zynep' Alıntı:
Benim biraz değişik bir huyum var aslında.
Kitapların önce sonunu okumak gibi!
Neden mi?
Gelişen olayları daha iyi anlayabiliyorum sonu bilince, ya da daha farklı gözle bakıyorum.
Açıklamam gerekirse, diyelim ki romanın sonunda kahramanımız hapise düştü, sonucu bilince, gelişen olaylarda, onun hapse düşme nedenlerini araştırıyorum.
Biraz karışık oldu galiba?:)
Filmin sonunda kız ölüyor dımı :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kız ölecekse baştan ağlamaya başlıyorum hiç anlayamıyorum ki kitabı Safari:)
Şaka bir yana, belki de çok kitap okuduğum için biraz farklı yöntemler geliştirme gereksinimi hissettim o kadar:)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
:)
bunla ilgili arkadaşımın bi anısı var o geldi aklıma birden..
ne diyor bu safari felan diye düşündüysen normaldir :)