KİTABI ZORLA OKUTMANIN FAYDASI OLUR MU?

• Konbuyu başlatan sessiz_lik25
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde En Son Okuduğum Kitap kategorisinde sessiz_lik25 tarafından oluşturulan KİTABI ZORLA OKUTMANIN FAYDASI OLUR MU? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,688 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı En Son Okuduğum Kitap
Konu Başlığı KİTABI ZORLA OKUTMANIN FAYDASI OLUR MU?
Konbuyu başlatan sessiz_lik25
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Üzülerek belirtmek gerekir ki memleketimizde hatta dünyanın genelinde çocukların iyi bir pedagojik yaklaşımla yetiştirildiğini söylemek mümkün değil. Bu eksikliğin bir sonucu olarak kültür seviyesi yüksek, okuyan bireylerden oluşan bir toplum meydana getirmek pek mümkün olmuyor. Hatta bu amaca ulaşmak için atılan adımlarda yanlış yöntemler uygulandığı için olumsuz sonuçlar veriyor çoğu zaman. Öyle oluyor ki kazandırmak istediğimiz bir erdeme düşman ediyoruz yeni nesli.

İşte bu yanlışlardan biri de kitap okuma alışkanlığını kazandırma adına yaptığımız uygulamadır. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak adına zorla kitap okutmak bazen çocuklarda bir daha kitabın adını bile anmak istemeyecek bir nefret uyandırıyor. Sonra hayatı boyunca bilgiye ve kültüre mesafeli duracak gündelik hevesler peşinde koşan bir gençlik yetişiyor.

Hal bu ki kitap konusu hassas bir konudur. Zaten genel itibariyle kitaplara ilgisiz bir ortamda büyüyen çocuk, yanlış uygulamalar sonucu soğutulunca hiç ilgi duymaz oluyor kitap okuma konusuna. 

Yapılması gereken; kitap okumaya özendirmektir çocuğu. Bunun için

- Önce büyükler olarak biz kitap okuyan bireyler olmalı ve onlara örnek teşkil edebilmeliyiz. Çevresinde kitap okuyanların varlığını gören çocukta ister isteme bir merak uyanacaktır

- Sonra bilgi ve kitap övülerek çocukta bir özenti meydana getirmeye çalışmalıyız.

- Okuyan bir kişi olduğunda neleri elde edeceğini güzel güzel izah etmeliyiz.

- Her bir çocuk ailesi ve eğitimcileri vasıtasıyla ilgi alanları ve seveceği yönlere yönlendirilerek okumaya severek sarılmasını sağlamalıyız.

Ama önemli bir nokta var ki eğer bunlar belirli bir planla ve aralıklarla uygulanmazsa yine ters etki yapabilir ya da etkisiz kalabilir.

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
ben sadece başlığı okudum yazıya ayrıca zaman ayırırım cevabım

KESİNLİKLE OLMAZ kendimden biliyorum

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
okudum yazıyı kesinlikle ailenin özendirmesi konusunda hemfikirim çocuğa oku deyip te okumayan ebeveyn boşa kürek çeker ayrıca çocuğu da soğutur bizim evde bir kütüphane var sadece bana toz aldırma işi çıkarıyor umarım ben severimde biraz çocuklarıma iyi örnek olurum

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
hatice şengül' Alıntı:
okudum yazıyı kesinlikle ailenin özendirmesi konusunda hemfikirim çocuğa oku deyip te okumayan ebeveyn boşa kürek çeker ayrıca çocuğu da soğutur bizim evde bir kütüphane var sadece bana toz aldırma işi çıkarıyor umarım ben severimde biraz çocuklarıma iyi örnek olurum
bu içten dileğine katılıyorum. kitap okumayı seveceğine eminim. çünkü onlar gerçekten çok güzel şeyler. bunu farketmen uzun sürmeyecek. buna inanıyorum

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
başka bir topic te belirttim gerçi ben daha 6. sınıftayken 11 yaşında oluyorum öğretmen elime monteigne denemeler verdi bende ağır diye okuyamadım şimdi elime geçsin diye bakınıyorum ama bulamıyorum ama o zmaan ki soğuma benim hala kitapların boğucu olarak görmemi sağladı yavaş yavaş istekleniyorum bu kış bu işi hakkıyla yaparım

M

MENEKŞE1

Kullanıcı
22 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
GİRESUN
ŞİMDİ BENİM İKİ ERKEK ÇOÇUĞUM VAR BİRİ 12 BİRİ 7 YAŞINDA VE BZİ ÇALIŞAN İNSANLARIZ AKŞAM EVE GELİNCE EVİN SORUMLUKLARIYLA UĞRAŞIYORUZ VE HALİYLE YORULUYORUZ KİTAP OKUMAYA ANCAK YATARKEN YARIM SAAT VPMAAKİT AYIRIYORUM VE ÇOÇUKLARIMIN KİTAP OKUMASINI İSTİYORUM BÖLE GZÜEL BİR ALIŞKANLIKLARI OLSUN DİYE TÜRLÜ TÜRLÜ KİATPLAR ALIYORUM AMA YETERLİMİ DEĞİL TABİKİ ARKADAŞLAR SİZCE BEN BU DURMDA NE YAPMALIYIM

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
bence kitabı okuduğunuzu görmeliler odaya kapanmışken okuyor olmanız onlara yaramayacaktır bu benim fikrim  belki de çocuklarınızın anneleriyle birlik olup bak arkadaşında okuyormuş sende oku şeklinde olabilir diye düşünüyorum

D

Düş

Kullanıcı
22 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.kardelen.in
Ben olsaydım önce motive ederdim. Sonra gaza getirip içinde merak uyandırırdım. Bunu bir arkadaşıma yaptım ve gerçektende başarılı oldum.
Kitap sevilmeyecek bir şey değil ki. Bir kaç defa okuyan herkes sevecektir. Bence :) O yüzden ilk kitaplar ilgisini çekecek etkili bir kitap olmalı. Bence :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yani sorudaki mantığa bak.
Zorla yapılan neyin dogru oldugunu düşünürki insan.
Bencede zorlamanın faydası olmaz.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Zorla yapılan neden hayır gelmiş ki, çok istisnalar dışında?
Helesi böyle bir konuda...
Kimbilir çok az bir olasılıkla, hani okuyacak kişinin çek seveceği bir kitap olursa, belki belki... diyeyim ama?

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kızıma bazen okuması için uyarıda bulundugumda bana cevabı aynen şu oluyor" böyle söyledigin zaman okumak istemiyorum,,eger söylemeye devam edersen de okumakdan nefret edecegim" diyor,bak sennnnn yaramaza,bende yedim he:)Bunun arkadaşlarla oynamama cezası ve tv izlememe cezası almasının zamanı gelmiş:)

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
ya herkes soruya olumsuz cevap vermiş. bari kendi tezime kendim muhalefet edeyim de bir zenginlik, bir renklilik olsun. ;D

bence faydası olur. içinde bulunduğumuz toplumu ve bahsedilen şartları göz önüne alırsak çocuklara veya insanlara iyi bir pedagojik yaklaşım pek mümkün görünmüyor. çünkü bu konuda nitelik ve nicelik olarak yeterli potansiyel yok. ya bu potansiyeli elde edinceye kadar bekliyeceğiz. yada bu potansiyeli kazanıncaya kadar eski usul zorlamayla, iteklemeyle, ve eğitimde kullanılan bir yötem olan ceza yöntemine devam edeceğiz.

şimdi siz düşünün, kitabın ve kültürün "k"sini bilmeyen aileler, ben maaşımı alırım gerisine karışmam diyen eğitimciler ve içerisinde olumluya yönlendirecek bir unsuru bulmanın neredeyse mümkün olmadığı bir toplumla  doğru yöntemleri nekadar uygulamaya sokabilirsiniz ki.

öyleyse ya bu şartların düzelmesini bekleyip sonra bir kitap okutma seferberliğine başlayacağız. tabi bu arada kitaba, öyle yada böyle, yönlendirilmemiş bir nesil oluşacak. yada dediğim gibi bu şartlardan kurtuluncaya kadar eski usul devam edeceğiz.

(madem sizden itiraz yok ben de kendi muhalefetimi kendim yaptım)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sessiz_lik25' Alıntı:
bence faydası olur. içinde bulunduğumuz toplumu ve bahsedilen şartları göz önüne alırsak çocuklara veya insanlara iyi bir pedagojik yaklaşım pek mümkün görünmüyor. çünkü bu konuda nitelik ve nicelik olarak yeterli potansiyel yok. ya bu potansiyeli elde edinceye kadar bekliyeceğiz. yada bu potansiyeli kazanıncaya kadar eski usul zorlamayla, iteklemeyle, ve eğitimde kullanılan bir yötem olan ceza yöntemine devam edeceğiz.
Mesleğinizi bilmiyorum ama, yılların aile eğitimcisi olarak, üstelik bu meslekten gerçek para kazanmayan bir gönüllü eğitimci ve yazar olarak bu sözlerinizi şiddetle reddediyorum!
Nasıl bir anlayıştır bu?
Muhalefet yaparken bile özenle kurulmayan, yalnızca muhalefet olsun diye yazılan ama sonuçlarının ne denli zararlara yolaçabileceği düşünülmeden yapılan her türlü muhalefetin karşısındayım.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Eğitimde ceza yöntemi eğitmenin keyfine mi kalmış yani?
Ne ala yav... :)
Okumadı vur kafasına, dik köşeye tek ayak üzerine!
Sallandır hatta bir iki tanesini, bak gör nasıl okurlar!!!
Lütfen eğitimde uygulanan ceza modelinin ne olduğunu tam bilmeden bu tür talihsiz söylemlere girmeyelim, burası Kişisel Gelişim Sitesi!
Bir şeyleri zorla kabul ettirelim,,  ceza yöntemini kullanarak diğerlerini boşverip, "nasılsa toplum kuralı bu!" diye bir hataya düşüp, diktatörlerin egemen olduğu sağlıksız toplumlar yaratalım!

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
peki kim uygulayacak bu doğru yöntemleri. adam "aman baba ne ya çocuk ne yaparsa yapsın ben işime bakarım" diyor. bırakın çocukla doğru bir iletişim kurmayı, çocuğa bir şey yaptırmak için yapacağı her işi kendine külfet sayıyor. siz bu kişiden nasıl bekleyebilirsiniz sağlıklı bir pedagojik yaklaşımı.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
bana biri "illa bu kitabı okucaksın" dese benı kursuna dizede okumam yanee.  faydalımı faydasızmı görün hıııı kısdırman benı yaww