Kişilik Testleri Gerçeği Ne Kadar Yansııtıyor?

• Konbuyu başlatan ysfgr
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde ysfgr tarafından oluşturulan Kişilik Testleri Gerçeği Ne Kadar Yansııtıyor? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,571 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Kişilik Testleri Gerçeği Ne Kadar Yansııtıyor?
Konbuyu başlatan ysfgr
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan fatmailtus
Y

ysfgr

Kullanıcı
15 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul

Tüm kişilik test sistemlerinin birinci dereceden yabancı kaynaklı olmasına ilaveten, kötü bir çeviri olduğu düşüncesindeyim.

Kişilik testlerini hazırlayan insanların okuduğunu anlama, kelimelere vakıf olma, düşünme açısından farklılığı ve topluma bakış açısı ile toplumdan kopukluğunu göz önüne alırsak; Bu kişilik testlerini toplumumuzun kültürü, karekteri, değerleri, yaşayışı ile ilişkilendirmeden kullanılması ayrıca bu kişilik testlerini bilinçsiz insanların eline vererek önüne gelene uygulaması buna göre hiçbir yetkisi olmdan analiz etmesi, yargılaması ve karar vermesi tamamen saçmalık.

Bu konuda bir istatiksel çalışma gerçekleştirdim. Kişilik testlerini cevaplandırmaları ve çıkan sonuçların kendilerini ne kadar yansıttığına gelince ....... Bu konuda gerçekten düşünmek gerek !!! 

0. İstatistiksel olarak toplumumuzun kitap okuma alışkanlığın çok düşük seviyede olması;

1. Eğitim sisteminin düşünmek, konuşmak ve anlamak kaygısı gütmemesi,

2. Dilimizi öğrenmek, öğretmek için gerekli bilincin olmaması,

3. Dilimzi öğrenmeden yabancı dillerin çok ön plana çıkarılması ve yabancı dil bilincinin ilkokul çağındaki çocuğa bile aşılayabilmesi,

4. Kelime dağarcığımızın çok dar olması,

5. Tüm bu sisteme direkt katkıda bulunacak sistemlerin kullanmış olduğu dile önem vermemesine ilaveten denetim diye bir mekanizmanın HİÇ olmaması,

6. Bilgiye sahip olan insanların topluma değersiz yansıması,

N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Tam anlamda uyanlarda bence tamamen rastlantıdan ibaret.Şahsen bende  % 40 uyuyor genelde

Teşekkür ederim

F

fatmailtus

Kullanıcı
17 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İZMİR
Katılmamak elde değil. Ben de bir ölçeğin Türk toplumu için uyarlamasını yaptım, bir yılımı aldı, çok emek isteyen zor bir iş. İngilizce testi Türkçe ye çevireyim hooop hazır oldu değil. Bir de sonuçlar eğitim seviyesinden çok etkilendi. Her eğitim seviyesi için ayrı bir test uygulamak lazım. Teşekkürler.