Kendinize Düzenli Aralıklarla Sormanız Gereken 3 Temel Soru

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Kendinize Düzenli Aralıklarla Sormanız Gereken 3 Temel Soru başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 77 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Kendinize Düzenli Aralıklarla Sormanız Gereken 3 Temel Soru
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Hayatın hızlı akışında meşguliyetimiz ve sorumluluklarımız her geçen gün biraz daha artarken, unuttuğumuz çok şey oluyor. Mesela kendimizle yüzleşmek. Durup o anki hayatımıza dair sorular sormak. Zordur kendimizle yüzleşmek, sorular sorup cevaplarını aramak. Cesaret ister. Ama ne zaman kendimize sorular sormaya başlarsak, o zaman hayatımızı değiştirmek ve yoluna koymak için ilk adımı atmışız demektir.

Bu yazımda hayati öneme sahip, kendinize sormaya başladığınızda hayatınızın iplerini elinize almaya başlayacağınız 3 temel sorudan bahsediyorum.

1. Benim "Başarı" Tanımım Nedir?

Ne zaman kendinizi çoğunlukla aynı tarafta bulursanız, durup düşünmenin zamanıdır. -Mark Twain
Çoğumuz başarının tanımını sorgulamak yerine başka insanlardan kopyalarız. Hatta genelde bu tanım bize anne ve babalarımızdan miras kalır. Çünkü kolay olan budur.

Başkalarının fikirlerini körü körüne takip etmek yerine kendinize ait başarı tanımını belirlemek ise ciddi cesaret ister.

Üst düzey yönetici olmayı "başarılı olmak" sayan çok fazla insana rastlarız, çünkü bu bir toplumsal normdur. Ancak "başarı, başkalarının mutluluğuna katkıda bulunmaktır" diyen çok az insanla karşılaşırız.

Havalı bir otomobile sahip olmak ve güzel bir semtte oturmak da eminim ki çoğu insan için başarının tanımıyken, çok azımız için başarı sabahları yataktan heyecanla kalkabilmektir.

Çünkü hepimiz normların baskısı altındayız.

İşin kötüsü, eğer kişisel becerileriniz ve karakterimiz bu normlara uygun değilse başarıya ulaşmamız pek de mümkün olmayacaktır.

Bu yüzden başarının tanımının kişiye göre değişeceği gerçeğini kabullenmemiz ve kendimize şu hayati soruyu sormamız gerekiyor: "Benim başarı tanımım nedir?"

Bu noktada size ilham vermesi için birkaç önemli ismin, çok hoşuma giden başarı tanımlarını da paylaşmak istiyorum:

"Başarı, her denemenizde başarısız olsanız da şevkinizi hiç kaybetmemenizdir." - Winston Churcill
"Çok fazla insan, ne kadar para kazandıklarını ya da birlikte çalıştıkları insanlarla ne kadar başarılı olduklarını ölçer. Bence gerçek başarı ne kadar mutlu olduğumuzla ölçülmelidir" - Richard Branson
“Bana göre başarı, sabah yüzünüzde bir gülümseme ile uyanıp harika bir gün olacağını bilmektir. Yoksulken, üç odalı bir apartman dairesinde altı çocukla birlikte yerde uyurken mutluydum ve başarılı olduğumu hissediyordum.” - Mark Cuban
“Başarıyı, kaç kişinin beni sevdiği ile ölçüyorum.” -Warren Buffett
“Başarı, kendinizi sevmek, yaptığınız işi sevmek ve nasıl yaptığınızı sevmektir.” - Maya Angelou
“Öldüğünüzde cenazenizde ne söylenmesini istediğinizi dikkatlice düşündüğünüzde, kendi başarı tanımınızı bulacaksınız.” - Stephen Covey
‘’Gerçek başarı başarısızlık korkusunu yenebilmektir.’’ - Paul Sweeney
Unutmayın, kendi başarı kriterlerinizi kendiniz koyduğunuzda ve başarılı bir hayatın vizyonunu kendi gerçek isteklerinize göre belirlediğinizde hem başarılı olma ihtimaliniz artacak, hem de başarıya doğru yolculuğunuzun kendisi daha keyifli hale gelecek.

2. Bugün Hayatımın Son Günü Olsaydı Ne Yapmak İsterdim?

Steve Jobs’un hayata bakışını ve başarısının sırrını şu sözlerle belirtmişti: "Geçen 33 sene boyunca her sabah aynaya baktım ve kendime: Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapmak üzere olduğum şeyi yapar mıydım?' diye sordum ve birkaç gün üst üste cevap hayır olduğunda bir şeylerin değişmesi gerektiğini anladım"

Bu soruyu bir süredir ben de düzenli aralıklarla kendime soruyorum. Ve fark ediyorum ki bu çok güçlü ve beni harekete geçiren bir soru.

Neden biliyor musunuz?

Çünkü güne kendime bu soruyu sorarak başladığımda çok daha anlamlı, verimli ve çok daha doyum sağlamış bir 24 saat geçiriyorum. Çünkü böyle günlerde sevdiklerime daha fazla zaman ayırıyorum, sahip olduklarım için daha fazla şükrediyorum.

Üstelik bu soru, zamanımı da daha etkin kullanmamı sağlıyor. Önemsiz şeyleri görmezden gelebiliyorum. Bana enerji ve mutluluk veren şeylere daha fazla, enerjimi düşüren şeylere daha az zaman harcıyorum.

Anlayacağınız bu soru mucize bir soru.

Kendinize sormaya başladığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. :)

3. Hangi İnsanlarlayken İyi ve "Kendim Gibi" Hissediyorum?

Çoğumuz çok para kazanmanın ve şöhretin bize asıl mutluluğu getireceğine inanırız.

Ancak psikiyatrist ve eski Harvard profesörü olan Robert Waldinger insan mutluluğu üzerine yaptığı, 75 yıl süren araştırmasında bu tezi tamamen çürütüyor ve sağlıklı ilişkilere sahip olmanın mutluluğun en önemli kaynağı olduğunu ortaya koyuyor.

"Bizleri sağlıklı ve mutlu kılan tek şey iyi ilişkiler." - Robert Waldinger
Evet, Waldinger’in bu araştırması, çevremizde güvenebileceğimiz insanlara sahip olmamızın sinir sistemizi rahatlattığını ve beynimizin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu, üstelik hem duygusal hem fiziksel acıları azalttığını söylüyor.

“Önemli olan kaç tane arkadaşınızın olduğu, duygusal bir ilişkinizin olup olmadığı değil. Önemli olan yakın ilişkilerinizin kalitesi” . - Robert Waldinger
Üçüncü soru işte bu yüzden çok önemli.
Çevrenizde doğru insanları bulundurduğunuzda hayatınız sizin için çok daha yaşanılası ve anlamlı olacak.

Yazan : Bora Özkent, haddinias hikayeleri
 
Üst