KENDİMİZLE İLETİŞİM

• Konbuyu başlatan ayben
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde ayben tarafından oluşturulan KENDİMİZLE İLETİŞİM başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,076 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı KENDİMİZLE İLETİŞİM
Konbuyu başlatan ayben
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
A

ayben

Tayin için bir köyden bir köye atanan öğretmenin biri yolda mola vermek ister. O arada köylüler ekin biçmektedir. Onların yanına yaklaşarak biraz içecek su ister. Köylüler suyu verirler. Öğretmen suyu içtikten sonra yaşlı ve erdemli bir köylü sorar
      '' Evlat, nereden gelip nereye gidersin?''
      '' Yukarıdaki köyden aşağıdaki köye tayin oldum. Yeni köyüme gidiyorum.''
            Bu kez öğretmen sorar:
        '' Aşağı köyün insanları nasıl, iyi midirler?'' . ''' Hele sen bir geldiğin yeri anlat, orda insanlar nasıldır?'' der köylü.
        '' Vallahi, pek iyi konuşamam onlar hakkında. Son derece kötü huylular, kıskançlar, orada insanlık ölmüş, kimse kimsenin umurunda değil, anlayacağınız pek mutlu olamadım.''
        '' Gideceğin yer de geldiğinkinden pek farklı değil,'' der köylü.
          Öğretmen vedalaşıp yoluna devam eder.
          Hayli sonra yine başka bir öğretmen aynı yerde mola verir ve köylülere yanaşıp biraz su ister. Köylüler su verirler, öğretmen sorar:
        '' Yukarıdaki köyün insanları nasıldırlar?''
            Yaşlı köylü öğretmene:
        '' Hele sen geldiğin yeri anlat, orada insanlar nasılsı?''
        '' Çok iyiydiler. Cana yakın, dürüst, sıcakkanlı ve çalışkandılar. Onlarla uzun ve mutlu ilişkilerim oldu. Ayrılmak istemedim ama tayinim çıktı. O yüzden diğer köye gidiyorum''
        Köylü olgun bir edayla:
        '' Oranında o köyden bir farkı yok,'' der.
        Öğretmen teşekkür eder ve köylülerle vedalaşarak yola koyulur.

Doç. Dr. Turgay BİÇER/ Kişisel Liderlik

A

ayben

İnsanlar gittikleri yerlere ne olursa olsun ya da ne şekilde olursa olsun fikirlerini ve yaşam tarzlarınıda götürür.
hayatları bu şekilde yön bulur. iç konuşmalarımızda kesinlikle kendimize güven duymamızı sağlayacak bizleri motive edecek şekilde yapmalıyız.
kendimize nasıl yön verirsek hayatımızda o şekilde bir yol çizer ve o yönde ilerler ;)

A

ayben

tabi hayata nasıl baktığımız, nerden baktığımız çok önemli. zaten bu şekilde yön bulacaktır, değil mi ;)

A

ayben

ben teşekkür ederim codex :)
peki senin bu konuda yorumun nedir merak etiim de ???

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
??? evt dogru olabilir... ama her zman böyle midir acaba.. :-\

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
bazen insanlar kendi dogrularını baskalarına kabul ettiremiyorlar öyle insanlar varki ne iyiylikten nede saygıdan anlıyorlar kalıplaşmış fikirleri ve insan bazen bu tür insanlarla savasmaktan yoruluyo ??? yazı için saol

K

kıymet

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
okmeydanı
bence insan kendisi neyse karşısında ki insanlarıda öyle görüyor derim

A

ayben

tabi ki öyle insan kendini bir yönde kısıtlarsa hep o yönde bakacağından herkes bir olur onun içn bu yüzden geniş düşünmeli ve aklımızı sadece bir yönde sabitlelemeliyiz ...
insanların üç türlü bakış açısı vardır; birincisi kendi bakış açıları, ikincisi başkanın gözünden baktıkları, üçüncüsü ise olayların dışından bakmaktır.
bu üç bakış açısına sahip olunmak gerekir ayrı ayrı. hepsi aynı değerde olmalı, dengeli olmalı.dengesiz olduğu zaman insanlar yanlış sonuçlar üretip karmaşık olaylar içinden sıyrılamaz ya da karşısındakini anlayıp iletişim yolları kuramaz ;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Cσ∂єx' Alıntı:
Yazıdan daha çok Ayben'in ilk yorumunu beğendim.
Teşekkürler.

Güzel bir noktaya temas edilmiş.
Yazıyı okurken, Ayben'in yorumunda yazdıklarını geçiriyordum aklımdan. Haklısın Özgür.
Teşekkürler Ayben, yorumun yorumumdur:)

H

hacer

Kullanıcı
18 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
Ayben' Alıntı:
tabi ki öyle insan kendini bir yönde kısıtlarsa hep o yönde bakacağından herkes bir olur onun içn bu yüzden geniş düşünmeli ve aklımızı sadece bir yönde sabitlelemeliyiz ...
insanların üç türlü bakış açısı vardır; birincisi kendi bakış açıları, ikincisi başkanın gözünden baktıkları, üçüncüsü ise olayların dışından bakmaktır.
bu üç bakış açısına sahip olunmak gerekir ayrı ayrı. hepsi aynı değerde olmalı, dengeli olmalı.dengesiz olduğu zaman insanlar yanlış sonuçlar üretip karmaşık olaylar içinden sıyrılamaz ya da karşısındakini anlayıp iletişim yolları kuramaz ;)
ilk yorumunda yazında çok güzeldi aybencim bu son yazdıkalrına sonuna kadar katılıyorum ah birde çevremizdekiler okusa bunları sen kendini galiştirmek adına birşeyler yaparken bazı insanların kendi doğrulerından başka doğru yokmş gibi davranmalarını hazmetmek dahada zorlaşıyo. onları sadece duymuş olmak için dinlemek zorunda bile kalabiliyo insan. teşekkürler paylaşım için

A

ayben

bende teşekkür ederim yorumun için hacer abla ;)
aslında herşey bireyle başlar kendimde başlar ben ilerledikçe çevremedekilere de yansıyacaktır bu inanç ve düşünceler ben böyle düşünüyorum bazen insanlara katlanamasam da onlar gibi düşünmeye özen gösteriyorum ;)

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Paylaşım + hepinizin yorumları çok güzel arkadaşlar.
Teşekkürler.

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
Ayben' Alıntı:
İnsanlar gittikleri yerlere ne olursa olsun ya da ne şekilde olursa olsun fikirlerini ve yaşam tarzlarınıda götürür.
hayatları bu şekilde yön bulur. iç konuşmalarımızda kesinlikle kendimize güven duymamızı sağlayacak bizleri motive edecek şekilde yapmalıyız.
kendimize nasıl yön verirsek hayatımızda o şekilde bir yol çizer ve o yönde ilerler ;)

kesinlikle katılıyorum paylaşımın için teşekkürler...

P

POZİTİF

Kullanıcı
5 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İZMİR
WAAY ÇOK GÜZELDİ TEŞEKKÜRLER PAYLAŞIM İÇİN ;)
GELDİĞİNDE BOŞLUK DOLDURAN DEĞİL GİTTİĞİNDE YERİ DOLDURULAMAYACAK BİRİ OLMAK ÖNEMLİDİR.  ::)