Kişisel Gelişim Eğitimi

Kaşınınca Neden Rahatlarız??

  • Konbuyu başlatan Şeker Prenses
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde Şeker Prenses tarafından oluşturulan Kaşınınca Neden Rahatlarız?? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,256 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Kaşınınca Neden Rahatlarız??
Konbuyu başlatan Şeker Prenses
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Şeker Prenses
Ş

Şeker Prenses

Uzmanlar, kaşınan bir yerimizi kaşımanın neden bizi rahatlattığı sorusunun yanıtını buldu.

Kuzey Carolina'daki Wake Forest Üniversitesi'nden Dr. Gil Yosipovitch ve ekibi, kaşınmanın, beyindeki ''nahoş duygular ve anılarla ilgili bölgeleri'' geçici bir süre etkisiz duruma getirdiğini belirledi.

Yosipovitch, kaşınma sırasında beyin aktivitesini izlemeye aldıkları araştırmanın, ''kaşımanın, kaşınma hissini nasıl geçirdiğinin yanıtını veren'' ilk araştırma olduğunu söyledi. Araştırma kapsamında uzmanlar, 13 sağlıklı insanın bacaklarının alt kısmını 30 dakika süresince aralıklı olarak toplam 5 dakika yumuşak bir fırçayla kaşıdı.

Bu sırada deneklerin beyinlerini MR yardımıyla izlemeye alan araştırmacılar, kaşıma işlemi sırasında beyindeki ''acıyı algılama ve hatırlamayla ilgili'' bölgelerin aktivitesinin azaldığını saptadı. Kaşıma işleminin yoğunlaşması, beynin bu bölgelerindeki faaliyetini iyice düşürdü.

Yosipovitch, ''kaşımanın, kaşınma hissi yaratan duyguları bastırarak rahatlama getirdiğini'' sandıklarını bildirdi. Araştırmacılar ayrıca, ''kaşındıkça kaşınmak istemenin'' de nedenini buldular. Kaşınma eyleminin, beyindeki ağrı ve aynı zamanda kompulsif (tekrarlayan) davranışlarla ilgili bir bölgedeki aktiviteyi artırdığını saptayan uzmanlar, bunun ''sürekli kaşınmak istemenin'' yanıtı olabileceğini kaydettiler.

Deneyin, gerçekten ''kaşınma isteği'' duymayan insanlar üzerinde yapılması nedeniyle sınırlı sonuçlar verdiği, ancak bu sonuçların, sürekli kaşıntı yaratan egzama gibi kronik hastalıklara sahip kişilerin tedavisinde yararlı olabileceği belirtildi. Araştırmanın sonuçları, ''Journal of Investigative Dermatology'' adlı dergide yayınlandı.

Alıntı..
 
Üst