Karşılıksız Sevmek

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Karşılıksız Sevmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,406 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Karşılıksız Sevmek
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sevgi öyle bir duygudur ki, verdikçe artar, paylaşıldıkça büyür.
ama;
Aptallıkta aynen öyledir; verdikçe artar, paylaşıldıkça büyür.

Üstelik sevgi ile aptallık arasındaki ilişki sadece ikisinin de paylaşıldıkça artmasında, verdikçe büyümesinde değildir.
İkisinin arasında çok daha derin, çok daha anlamlı bir ilişki daha var;
Sevgi akılla birleşmediği zaman, derhal aptallığa dönüşebilir.

Benim mutluluk reçetem "insanları seveceksin" ilkesidir.
İnsanları seveceksiniz ama karşılıksız seveceksiniz.
Çünkü insanoğlu vefasızdır.
Çünkü siz insanları severken, onlar size her türlü kötülüğü kalleşliği yapabilir.
hem de hemen bugün, bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbürgün, ama bir gün mutlaka, hem de çok yakında.
İşte bu nedenle insanları karşılıksız seveceksiniz.
Ancak böyle hem güçlü, hem sevgi dolu ve bu nedenle de mutlu olabilirsiniz.

İnsanları karşılıksız sevmek, ancak güçlü kişilerin marifetidir.
İnsanların hem iyi hem kötü niteliklerini dikkate almadan onları koşulsuz severseniz, yaralanmanız kaçınılmaz olur.
Sevginize karşılık beklerseniz gücünüzü yitirirsiniz!
Başkalarına, hem de sevdiklerinize, yani sizi kırabilecek, sizi incitebilecek kişilere bağımlı olursunuz.

Peki karşılık bekleyerek sevmek aptallık da, kerşılık beklemeden sevmek daha büyük bir aptallık değil mi?
Hem duyguların en güzeli olan sevgini vereceksin, hem de karşılık beklemeyeceksin, bu aptallık değilde nedir? diye düşünüyor olabilirsiniz.
Sevgiye karşılık beklememek aptallık değil!
Neden sevgiden yanayız?
Mutluluk için, yani kendimiz için.
Karşılık beklediğiniz anda, bu güzelliği, bu yüceliği, bu tadı, başkalarının iznine ve acımasızlığına, yani başkalarının denetimine terk etmiş olmuyor muyuz?

Sevgi ile aptallığı birbirinden ayıran en ince çizgi; akıldır.
Sevgi ancak akıl ile buluştuğu zaman bir anlam kazanıyor.
Ve akıllı sevgi karşılıksızdır.
Çünkü iki ya da daha çok insanın her an aynı duygu düşünce ve beklentilere sahip olması, aynı biçimde davranması olanaksızdır.
Başkalarını ve insanlığı, onlar için değil, kendiniz için sevin.
Böylece bitmez tükenmez bir enerji kaynağı emrinizde olacak.
Her işte, her ilişkide bir adım önde olacaksınız.
Çünkü en başta kendinizle, sonra da herkesle barışık ve dolayısı ile mutlu olacaksınız.
Karşılık beklemediğiniz yani akıllı olduğunuz için de, size atılan kazıklar, yapılan haksızlıklar, kabalıklar tepenizden sıyrılıp gidecek.
Kötü insanlar, kin ve nefretleri, küçük hesapları içinde çirkinleşip, mutsuz bir yaşamın içine doğru yuvarlandıkça, siz sevginizin ürettiği güzellik denizinde hem yükselecek hem de yüceleceksiniz.
Yeter ki sevginize layık olmayan hödükleri, centilmen ve uygar insan kılığındaki kişileri, soyut bir insanlık kavramı içinde eritip saydamlaştırmayı bilin.
Bu ise gönlün değil, aklın işidir.
Onun için de sevgi akıldır.

Dünyada karşılıksız sevgi var mıdır? diyorsunuz.
Bize bir örnek göster inanalım, diyorsunuz.

Anne babanın çocuklarına duyduğu sevgi... karşılıksızdır.
Bu akıl ile duyguların bir sentezi değil, doğal bir içgüdüdür.
Doğanın verdiği bu karşılıksız sevgi içgüdüsüne, akıl ile erişilebilir.
Madem ki doğada bir örneği vardır, o halde, insan aklı ile taklit edebilir, yeniden üretebilir.
İnsanları sevin ve onlardan karşılık beklemeyin.
Kendinizi aptal yerine koymadan sevmenin tek yolu budur.
Bunun zor olduğunu biliyorum ama, mutluluğu kim kolay yakalamış ki?

Emre KONGAR
Kızlarıma Mektuplar
Derleyen; Zynep

R

roze

İnsanları sevin ve onlardan karşılık beklemeyin.
Kendinizi aptal yerine koymadan sevmenin tek yolu budur.
Biz karşılığını beklemeden sevelim de karşılık vermezlerse birşey kaybetmeyiz, verirlerse de mutlu oluruz işte ;)
Çok güzel bir yazıydı, teşekkürler Zeynep abla ;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sağol roze.
Benim yaşam görüşümü belirleyen bir paylaşım bu.
Sevgili Hocam Emre Kongar çok haklı bana göre.
İlla karşılık beklersek, gerçekten çok yıkılıyoruz ufacık şeylerde.
Oysa, dediği gibi "salt" seversek karşılık beklemeden, haksızlıkları bile unutup, yolumuza devam edebiliyoruz yıkılmadan...

R

roze

Zynep' Alıntı:
Sağol roze.
Benim yaşam görüşümü belirleyen bir paylaşım bu.
Sevgili Hocam Emre Kongar çok haklı bana göre.
İlla karşılık beklersek, gerçekten çok yıkılıyoruz ufacık şeylerde.
Oysa, dediği gibi "salt" seversek karşılık beklemeden, haksızlıkları bile unutup, yolumuza devam edebiliyoruz yıkılmadan...
Çok doğru gerçekten beklentiye girmezsek, yıkılmayız da. Herşeyi herşeye rağmen sevebilmek çok güzel ;)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bende Emre Kongar'ı ilk bu kitapla tanıdım.Ve daha sonra takipçisi oldum.Tv deki yorum programı olsun diğer yazıları olsun hatta internet sitesine kadar okudm ve yaklaşımlarını bu kadar insancıl olarak yorumlayan ender insanlardan biri.İyi ki bizim ülkemizde ve biz okuyabiliyoruz.
Her ne kadar  başta bencilce gelsede insan önce kendini sevmeli ve sonrada etrafındakileri karşılık beklemeden sevmeli bunu öğrendiğimizde, sevdiklerimiz ne kadar üzerse üzsünler bizi kolay yıkılmayız,toparlanmak ve tekrar sevgi vermemiz kolay ve anlaşılır olur.

Teşekkürler Zeynep.
:)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Başkalarını ve insanlığı, onlar için değil, kendiniz için sevin.
Böylece bitmez tükenmez bir enerji kaynağı emrinizde olacak.
Her işte, her ilişkide bir adım önde olacaksınız.
Çünkü en başta kendinizle, sonra da herkesle barışık ve dolayısı ile mutlu olacaksınız.
Karşılık beklemediğiniz yani akıllı olduğunuz için de, size atılan kazıklar, yapılan haksızlıklar, kabalıklar tepenizden sıyrılıp gidecek.
Kötü insanlar, kin ve nefretleri, küçük hesapları içinde çirkinleşip, mutsuz bir yaşamın içine doğru yuvarlandıkça, siz sevginizin ürettiği güzellik denizinde hem yükselecek hem de yüceleceksiniz.
Yeter ki sevginize layık olmayan hödükleri, centilmen ve uygar insan kılığındaki kişileri, soyut bir insanlık kavramı içinde eritip saydamlaştırmayı bilin.
Bu ise gönlün değil, aklın işidir.
Onun için de sevgi akıldır.

Bunun için bu kadar pozitifim:) teşekkürler zynep..sen sevmesende ben seni seviyorum  :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bir şey daha söyleyim,Emre KONGAR'ın "kızlarıma mektuplar" kitabını okudum,okumayanlarada tavsiye ederim,sevgiyi anlatış şekli öyle güzelki... :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
su perisi' Alıntı:
Bir şey daha söyleyim,Emre KONGAR'ın "kızlarıma mektuplar" kitabını okudum,okumayanlarada tavsiye ederim,sevgiyi anlatış şekli öyle güzelki... :)
Kesinlikle.

su perisi' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
Bunun için bu kadar pozitifim:) teşekkürler zynep..sen sevmesende ben seni seviyorum
Ben bu kurala bağlı yaşamasam burada olmazdım su perisi! ;)
Yani bendensin  :)
Özel not; En iyi sen bilirsin... :)

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu güzel derleme için teşekkürler Zynep.
Ana sayfada okudum ilk çok güzel.

Y

yeliz35

Kullanıcı
2 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
izmir
Eline sağlık gerçekten çok güzel.ama doğal olarak insan sevdiği zaman karşılığnıda görmek istiyor.bütün hayatın da o olup çıkıo.bence karşılıksız sevmek biraz zor gibi.ister istemez beklenti içinde oluyosun

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yeliz35' Alıntı:
Eline sağlık gerçekten çok güzel.ama doğal olarak insan sevdiği zaman karşılığnıda görmek istiyor.bütün hayatın da o olup çıkıo.bence karşılıksız sevmek biraz zor gibi.ister istemez beklenti içinde oluyosun
Başarabilirsin. Karşılıksız sevmek, yani karşılık beklemeden sevmek, "ben bunu yaptım bana bunların karşılığında ne yaptı..." gibi düşüncelere girmemek, beklentisiz saf sevgi yani. :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ne kadar çalışsakda karşılıksız sevmek zor insan bazen ister istemez karşılık bekliyor güzeldi teşekkürler

çok tebessüm

çok tebessüm

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
teşekkürler zeynep hanım çok güzel

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Saolun teşekkür ederim sizlere ama ben yine de ısrarlıyım, "zor" u başarın, göreceksiniz ki, sonunda daha mutlu bir yaşam sizi bekliyor.:)
Ben başardım bunu.
Şimdi bana en yakın dostum kazık atsa, inanın yıkılmamayı öğrendim.