Karamsarlık tarih oluyor

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Karamsarlık tarih oluyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,419 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Karamsarlık tarih oluyor
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan imposibilidad
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Karamsarlık tarih oluyor
Bardağın dolu tarafını görmeye yardım eden bir gen bulundu.
İngiliz psikologların yaptığı araştırma, söz konusu geni taşıyan insanların, etraflarındaki olumsuz olaylara daha az ilgi gösterdiklerini, bunun yerine hayatın mutluluk veren yanlarına odaklandıklarını gösterdi.

İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan araştırma, bu insanların daha sosyal olduklarını ve psikolojik açıdan genellikle daha iyi şekillendiklerini de ortaya koydu.

Essex Üniversitesi psikoloji bölümünün başkanı Elaine Fox, söz konusu genin, kişinin günlük stresle başa çıkma kabiliyetinin temelini oluşturduğunu ve bu gene sahip olmayanların, hayata daha karamsar baktığını, depresyon gibi akıl sağlığını bozan hastalıklardan daha fazla mustarip olduklarını söyledi.

Araştırma çerçevesinde, 100'den fazla katılımcının, bilgisayar ekranında beliren iyi ve kötü görüntülere verdikleri tepkilerin ne kadar sürdüğü gözlendi. Görüntüler arasında, kucaklaşan bir çift, tekneyle açılan ve saldırıya uğrayan kişilerin resimleri de yer alıyordu.

Katılımcılara yapılan genetik testlerde, bazı kişilerde gözlenen kötü resimleri yok sayma ve iyi olanlara ilgi gösterme eğiliminin, serotonin hormonunu kontrol eden bir genin varyasyonuyla güçlü biçimde bağlantılı olduğu görüldü.

Sonuçları Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlanan araştırmada, herkeste söz konusu genin iki varyasyonunun kalıtımsal olarak bulunduğu, bu iki varyasyonun iki kısa, iki uzun veya bir kısa bir uzun şeklinde olabileceği, genin iki uzun varyasyonuna sahip kişilerin, daha olumlu yaklaşım içinde oldukları gözlendi. Genin iki kısa varyasyonuna sahip kişilerin de daha nevrotik ve endişeli olabilecekleri belirtildi .

kaynak : guncel.net

---------------------------------

Ya bugünde çok kopyala yapıştır çalıştım ama hoşuma gitti o yüzden :).

Herşeyden bu genler sorumlu demek. Ya da sorumluluğu yıkacak birilerini mi arıyoruz nedir. Bir insan sonrada karamsar ya da sonrada iyimse olamaz mı. Boşuna uğraşmayalım mı demek istiyorlar acaba  :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir insan sonrada karamsar ya da sonrada iyimse olamaz mı.
Yav olabilir elbette. Nasılki bir çocuğun gelişiminin %75 i genlere bağlı, %25 i çevreye ise bu da öyle birşeydir herhalde.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bu konuya Korsan'ın yorumunu merak ediyorum doğrusu :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Karamsarlık tarih oluyor ?

Bu yazılanlar olursa, karamsarlık değil insanlık tarih olur :d
O zaman, bu gün burada bir yerde okudum adam bir kolunu kaybetmiş, mutluluktan uçuyormuş diğeri sağlam diye :d
Aha öle oluruz işte, ne yitirirsek yitirelim, sırıtırız pişmiş kelle gibi :d
Ben hep diyordum, insanları prototip yapıcaklar, ama ne fayda.
Mesela, ay ben saygımı yitirdim ama mutluyum, ay ben benliğimi kaybettim, ne olucak canım iyimser ol :d benliğini yerim valla ihtiyacımmı varki :d

Daha kötü, ya ben esaret altındayım ? ne olucak yav en azından bişelerin altındasın olmayanları düşün. :d
Daha daha kötü, ay ben bir koyunmu oluyorum ne ? Ya ne olucak canım, iyimser yaklaş 4 tane ayagın var, ve vejeteryansın sağlıklı yaşayacan yani :d

Kısaca bu bir dayatma bana göre yani, "her konuya iyimser bakmak durumu"
Yav kansere çözüm buldularda biz, bas git lan işinemi dedik, yada nebilim, her şey toz pembe olduda biz siz renk körümüsünüz dedik.
Vs vs vs vs vs.

Hepsi bir yana bir an düşünün ? Bu dünyada kötülük varmı yokmu ? düşünsenize bunların hiç birini göremeyeceksiniz.
Robot olucaksınız robot.

Bir gün "Her şeye iyimser bakma" tarih olucak, gerçeklerin acı yüzüyle karşılaştığınız zaman "hönk" diye ortada kalıcaksınız.
Ama  bu durumada iyimser yaklaşın en azından ortada kaldım, herkes benim acziyetimi görüyor belki bir çözüm bulan olur diye :d
Ve inanın bu duruma çözümü, konuda bahsi geçen karamsarlar bulucak, dua edinde karamsarlık tarih olmasın. :d

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir gün "Her şeye iyimser bakma" tarih olucak, gerçeklerin acı yüzüyle karşılaştığınız zaman "hönk" diye ortada kalıcaksınız.
Ama  bu durumada iyimser yaklaşın en azından ortada kaldım, herkes benim acziyetimi görüyor belki bir çözüm bulan olur diye :d
Ve inanın bu duruma çözümü, konuda bahsi geçen karamsarlar bulucak, dua edinde karamsarlık tarih olmasın. :d
Buyrun abi!
Yorum bu'dur:)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Korsan senden tahmin ettiğim şekilde bir yorum geldi,yorumlarını eksik etme ;)

O zaman, bu gün burada bir yerde okudum adam bir kolunu kaybetmiş, mutluluktan uçuyormuş diğeri sağlam diye :d
Aha öle oluruz işte, ne yitirirsek yitirelim, sırıtırız pişmiş kelle gibi :d
;D

Bu konuda ihtiyaç durumunda epey faydan olur diye düşünüyorum

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bilmem artık, bende bu bilim adamlarının bukldugu genden yok olsada barınmaz zaten.
Son mohikan gibi, son karamsar ben kalıcam.

Ümid ediyor ve diliyorumki, ne bana nede benim gibilere ihtiyaç duymadan insan çoğu şeye olumlu yaklaşsın fakat her şeye değil.
Ben bu kesin tavırlara hep karşıyım.
Hayatta kesin olan fazlaca bir şey yok, bülent ersoyu dünyaya getiren ebeye sorsan kesin erkekti der, uzun ömürler versin ama gömücek hocaya sorsan kesin kadındı der :d o misal yani.

Her şeye olumlu bakın ? Çok kesin bir söz. Gömülene kadarda beklemeyin derim ben. Keza birlikte gömülme ihtimaliniz mevcut.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Hayatta kesin olan fazlaca bir şey yok, bülent ersoyu dünyaya getiren ebeye sorsan kesin erkekti der, uzun ömürler versin ama gömücek hocaya sorsan kesin kadındı der :d o misal yani.
Nereden aklına gelir böyle şeyler pess

Her şeye olumlu bakın ? Çok kesin bir söz. Gömülene kadarda beklemeyin derim ben. Keza birlikte gömülme ihtimaliniz mevcut.
  ::)

V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
kesinlikle katılıyorum Korsan'a.Çevremizdeki olumsuzlukları ve ya sebebiyet verdiğimiz hataları görmezsek hayatta yaptığımız hiç bir şeyin anlamı kalmaz ki.En önemlisi insanı hüznü tatmadan neşenin,yalnızlığı tatmadan sevginin tam olarak ne olduğunu bile anlayamazki.Ne tam olarak sevgiyi nede tam olarak neşeyi tatmış oluruz.O zamanda Korsanın dediği gibi ruhsuz robotlardan farksız hale geliriz...

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bence birşeyi karıştırıyorsunuz. DÜnyanın zamanında en karamsar insanlarından olan birisi olarak söylüyorumki karamsarlık bu değil iyimserlik te bu değil.

İyimserlik kolun koptuğunda üzülmemek değildir. İyimserlik işini kaybettiğinde, sevgilinden ayrıldığında, sevdiğin birisi öldüğünde üzülmemek, en azından şunlara sahibim demek de değildir.

Üzüleceksin tabi neden üzülmeyesin en sevdiğim şey kaybolmuş gitmiş.

İyimserlik yaşadığın kötü olaylar karşısında, hayattan hala bir umutla sana iyi şeyler sunmasını beklemektir.

Karamsarlık ve kötümserlik de kötü olaylar karşısında üzülmek ya da hep kötü şeyler düşünmek değildir.

Karamsar insan her konu karşısında böyledir. Hiç olmayacak şeylere kafayı takarak hep kötü düşünmek her olaya olumsuz bakmak, bir işin olabilecek en kötü yönünü hesaplayarak üzülmektir. Bakın burda olayların sonucunda meydana çıkabilecek
kötü durumlara karşı önlem almaktan bahsetmiyorum. Önlem alacaksın tabi ki ama ya bu olursa ya şu olursa ne yaparım diye o işten vazgeçmeyeceksin.

Annemler bazen arabayla bir yere gittiğinde ben başlardım karamsar şeyler düşünmeye ya kaza yaparlarsa ya şu olursa
ya bu olursa diye sonra da gözlerim dolardı. İşte karamsarlık böyle birşey. Kaza yapma olasılığı elbette var ama buna üzülmen bu olayın olmasını engellemeyecek.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
maxMESA' Alıntı:
Karamsarlık ve kötümserlik de kötü olaylar karşısında üzülmek ya da hep kötü şeyler düşünmek değildir.
Karamsar insan her konu karşısında böyledir. Hiç olmayacak şeylere kafayı takarak hep kötü düşünmek her olaya olumsuz bakmak, bir işin olabilecek en kötü yönünü hesaplayarak üzülmektir.
Ne alaka abi ? Yanlış analiz, hiç olmayacak şeylere değil olmuşlardan bahsediyoruz.
Hesapla üzülen tipler değiliz, hasabı görenlerdeniz vesselam.

İyimserlik tanımına hiç girmeyeyim keza konu anlatıyor, ulaşmak istenilen insan modelini.
Ben ayrıca değinmeyeceğim.

M

MeDyC

Kullanıcı
2 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Gaziantep
Korsan' Alıntı:
Bilmem artık, bende bu bilim adamlarının bukldugu genden yok olsada barınmaz zaten.
Son mohikan gibi, son karamsar ben kalıcam.
yalnız değilsin korsan emin olabilirsin  ;)

ayrıca şu uzun kısa genler de neyin nesi ya eğer olay anlatılan gibiyse ben o genleri bir şekilde yok etmeliyim...

Ne o öyle robot gibi karamsarlığı yok eden cip bulundu ;D.....

(işin farklı yönü haydi devam tektip insan olma yolunda)

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
iyi güzel hoş da bilim adamları bu bilgiyi nasıl kullancaklarını da bulmuşlar mı?
Karamsarlığın,pek çok psikolojik rahatsızlığın genetik kökenli olduğu zaten yıllardır biliniyor.

S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Son derece insani bir duygu ve ruh halidir karamsarlık... mutlu olmak sevinmek kadar gerekli bir duygu durumudur... bu sebepledir ki karamsarlığın tarih olması demek bazı duygularımızı yitirmek ve bizi biz yapan bazı özellikleri yitirmek demektir....

Belki sürekli nevrotik, anksiyeteli ve depresif ruh haline sahip insanlarda bu genin aktive edilmesi durumunda ruh halleri ve çevreyle olan ilişkileri açısından faydası olabileceğini düşünüyorum...

kendimi oldum olası nevrotik çekirdekli kişilik temeli üzerine oturttuğumdan pesimist yanımın optimist yanıma nazaran ağır geldiğini gözlemlemişimdir ve bu halin bana daha çok yakıştığını düşünüyorum... :D

I

imposibilidad

Kullanıcı
7 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
0
Karamsarlığın tarih olabileceğini düşünemiyorum bile.