Karamsarlık, Kötümserlik, Olumsuzluk.

• Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Karamsarlık, Kötümserlik, Olumsuzluk. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,671 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Karamsarlık, Kötümserlik, Olumsuzluk.
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Hayata olumsuz yönünden bakmanın etkileri, nedenleri ve çözümleri...

Karamsar, Kötümser yada Olumsuz olduğumda

-Olayların en kötü tarafına bakarım.
-``Yapabilirim´´ demek yerine ``Yapamam´´  derim
-Değişebileceğime dair inancım yoktur.
-Geleceğe dair ümidimi yitiririm.
-Bütün olumlu yaklaşımlara karşıt görüş sunarım.
-Kendim yada başkaları hakkında neşelendirici yorumlar yapamam.
-Bütün konuşmalarım şikayet yada kötüleme haline gelir.
-Kendim yada başkaları için söyleyebilecek tek iyi bir söz bile bulamam.
-Hayattaki haksızlıklardan yakınırım.
-Yeni hiç bir şey denemem yada risk almam çünkü başarısız olmaktan korkarım.
-Hem bu gün hemde geçmişten insanların bana davranışları konusunda öfkelenirim.
-Yeni, yaratıcı yada potansiyeli olan fikirleri imkansız olduğunu düşündüğüm için reddederim.
-Ufkumu daraltırım, dolayısıyla gelişmeme engel olurum.
-Asla risk almam.
-Trajedilerin, başarısızlıkların yada felaketlerin iyi yanını görmeye çalışanlarla mücadele ederim.
-Daha büyük bir gücün varlığına inanan insanları küçümser ve hor görürüm
-Başarısız bir işi düzeltmeye çalışan insanların çabalarına güler, alay ederim.
-Düşünce şeklimi değiştirmemek için direnirim, çünkü hiç bir şeyin bana yardım etmeyeceğine ve değişim yapmayacağına inanırım.

Karamsar, Kötümser yada Olumsuz olduğumda nasıl hissedirim?

-Yalnız, terkedilmiş ve izole edilmiş hissederim.
-Değersiz, boş ve işe yaramaz hissederim.
-Yetersiz, cahil ve faydasız hissederim.
-Yenilmiş, çökmüş ve kaybolmuş hissederim.
-İhanet edilmiş, istenmeyen ve aldatılmış hissederim.
-Bunalmış, ezilmiş ve savunmasız hissederim.
-Umursanmamış, göz ardı edilmiş ve ciddiye alınmamış hissederim.
-Zayıf, yenilmiş ve dışlanmış hissederim.
-Küstah, isyankar, ve saldırgan hissederim.
-Kendime acır, kendime lanet okur ve kendimi aşağılarım.

Karamsar, Kötümser yada Olumsuz olmanın etkileri nelerdir?

-İnsanların benimle konuşmaktan kaçındığını farkederim.
-Yaşamımdan zevk almam ve geleceğimi düşündükçe moralim bozulur.
-Sağlıklı bir şekilde sorunları çözmeyi başaramam.
-Problemlere alternatif çözümleri kabul etmem.
-Ailem, dostlarım ve iş arkadaşlarım benim aşırı eleştirici olduğumu söylerler.
-Bir arada olmak istenecek eğlenceli biri değilim.
-Yapıcı eleştiri benim için ne kadar değersiz olduğumu ortaya koymak demektir ve eleştirinin içinde herhangi bir fayda bulmam.
-Kendimi sürekli tekrar eden reddedilmeler ve yenilgiler zinciri içinde bulurum.
-"Asla başarılı olmayacağım.´´ Düşüncemi gerçekleştirmek için uğraşırım.
-Başkaları ile arama duvar örerim, öyle ki aşılması imkansızdır.
-Hayat ile ilgili olumsuz düşüncelerime uymayan bütün fikirlere kendimi kapatırım.
-Kimse benden hoşlanmaz.
-"Evet, ama´´ tavrını severim.
-Sabit fikirliyim, dar görüşlüyüm ve olaylara sadece tek bir açıdan bakarım

Ne tür mantıksız düşünceler beni Karamsar, kötümser yada olumsuz olmaya iter?

-Asla başarılı olamayacağım.
-Hiç bir şeyi doğru yapamam.
-İnsanlar asla değişmez.
-Ne kadar değişmeye çalışırsam çalışayım farketmez, insanlar görmüyorlar.
-Geçmiş tecrübelerimden biliyorum gelecek için ümitlenmenin hiç bir anlamı yok.
-Ne kadar değişirsem değişeyim hiç bir zaman yeterli olmuyor.
-Hayat daha kolay olmalı.
-Hayat adil olmalı.
-Yaşamda o kadar çok kötülük var ki, iyi bir şeyler olmasını nasıl bekleyebilirim ki?
-Daha iyi bir yaşam için yapmam gereken çok iş var Çok zor.
-Yaşamın tamamı aldatmaca. Mutluluk, aşk yada başarı diye bir şey yok aslında.
-Niye savaşayım ki? Nasılsa düzen hep aynı: zengin daha zengin olur, fakir ise daha fakir.
-Yaşamda hiç bir şey garanti değil, ölümden başka; niye risk alıp hayatımı değiştireyim ki?
-Niye başkaları değişmiyor? Niye hep değişmesi gereken kişi ben olmak zorundayım?
-Niye yaşam benim için daha kolay olmuyor?
-Bu şekilde olmamın sorumlusu ailemdir; hiç bir şey bu gerçeği değiştiremez.
-Eğer risk alıp yaşamımı değiştirmeye kalkarsam sonuçta kaybeden gene ben olurum.
-İnsanlar sadece bir şey istedikleri zaman bana iyi davranırlar.
-Kimseye güvenme; Kimseye içini açma; asla risk alma ve her zaman kendine sakla.
-Yaşamda, acı, keder ve ızdıraptan başka hiç bir şey yok.
-Kaderim çizilmiş; Değiştirmem mümkün değil.
-Genlerim, ailemden bana geçen huylar ve yetiştirilme koşullarım benim bu halde olmamın sebepleridir.
-Bir kere düştün mü bir daha kalkamazsın.
-Bütün insanların suratında maske var ve hiç kimseye güvenilmez  iyi bile görünseler.
-İnsanların içinde iyilik olduğuna ve yaşamda değişmenin mümkün olduğuna inanmak enayiliktir. 
-Geçmişte hep kötülük ile karşılaştım, niye gelecekte farklı olmasını bekleyeyim?
-Eğer insanlar beni sevseydi ve destekleselerdi beni eleştirmez yada hatalarımı düzeltmezlerdi.
-Her zaman aynı: elini uzatırsan tokat yersin.
-Ne kadar iyi bir insan olmaya çalışırsam çalışayım işin sonunda hep aldatılan ben olurum.
-Ben kimsem oyum, bunu değiştiremem.

Karamsar, kötümser yada olumsuz olmama ne yol açar?

-Geçmişte büyük bir trajedi yada kayıp yaşadım ve hala tam olarak bu acıyı atlatamadım. Kaybımı kabul edemiyorum.
-Yaşamdan tam olarak keyif almama engel olan bir sakatlığım var.
-Hayatım boyunca, okulda, işimde, ailemde, yada ilişkilerimde sürekli başarısızlık yaşadım ve beceriksiz biri olduğumu kabul ettim.
-Ailem bana karşı hep umursamaz oldu. Fikirlerimin duyulması için herkesle kavga etmek zorundayım.
-Geçmişte yaptığım bir hata yüzünden hala suçluluk hissediyorum; Asla affedilmeyeceğim ve benim için gelecek ümitsiz. .
-Düşüncelerimi, duygularımı ve davranışlarımı değiştirmek istemiyorum.
-Ben inatçı bir insanım ve başka insanların yaşama pozitif yaklaşmamı öneren boş laflarını kabul etmiyorum.
-Ben tembel biriyim ve değişmem için çok fazla enerji harcamam, çaba sarfetmem ve iş yapmam gerek.
-Uğraşmak istemiyorum.
-Dikkat çekmekten hoşlanıyorum. Şimdiki davranışlarım negatif olsa da ilginin merkezi olmamı sağlıyor.
-Her şeyin en doğrusunu bildiğime inanıyorum ve yanlış olabileceğim ihtimalini kabul etmiyorum
-Karşılaştığım bütün o aptal, ukala ve mantıksız insanları düşün. İnan bana benim yolum olabilecek tek doğru yol.
-Hayatımda hiç mutluluğu, neşeyi yada tatmin olma duygusunu yaşamadım. Artık tüm bunları kazanmak benim için imkansız.
-Hayatımda hiç bir zaman başarılı insanlardan takdir yada saygı görmedim.
-Sürekli olarak hatalarım, eksikliklerim, başarısızlıklarım ve yetersizliklerim yüzünden suçlandım.

Karamsar, kötümser yada olumsuzluğumu aşmak için ne yapabilirim?

-Ailem, arkadaşlarım ve diğer insanlar ile davranışlarımı inceleyebilir ve bu davranışların yaşamımda ki etkilerini tespit edebilirim.
-Olumsuz davranışlarımın bana zararı olduğunu kabullenebilirim.
-Olumsuz yaklaşımıma yol açan duyguları belirleyebilir ve esas sorunumun kaynağını keşfedebilirim.
-Olumsuz davranışlarımdan dolayı duygusal olarak acı cektiğimi görebilirim.
-Davranışlarımın başkaları üzerinde ki etkilerini gözlemleyebilirim.
-Bu davranışların başkaları ile sağlıklı ilişkiler kurmama nasıl engel olduğunu anlayabilirim.
-Olumsuzluğumun ardında yatan mantıksız ve geçersiz düşünceleri tespit edebilirim.
-Olumsuz düşünceler yerine mantıklı alternatifler geliştirebilirim.
-Olumsuzluğumun temelinde çözümlenmemiş bir öfkenin yattığını keşfedip bu öfkeden kurtulmak için çaba sarfetmeye başlayabilirim.
-Kendi kendime yarattığım olumsuz düşüncelerin farkına varabilir ve bu kısır döngüden çıkmak için çaba sarfedebilirim.
-Kendimle ilgili görüşümü ve kendime söylediklerimi değiştirebilirim.
-Başkalarından beklemek yerine kendime daha çok önem vermeye, onaylamaya başlayabilir ve kendimi kabul etmeyi öğrenebilirim. 
-Kendimi neşelendirmek için çaba sarfedebilirim.
-Başkalarının sözleri ve davranışları ile beni üzmesine yada olumsuzluğa itmesine izin vermeyebilir ve bu davranışları göz ardı etmeyi öğrenebilirim.
-Hata yapmam için kendime izin verebilir ve bunun insancıl bir olay olduğunu kabul edebilirim.
-Hayatın yaşamaya değer olduğu ve hayatımın kontrolünü ele alarak fark yaratabileceğim fikrine açık olabilirim.
-Tembelliğimi ve inatçılığımı azaltacağıma dair kendi kendime söz verebilirim.
-İşe kendime olan güvenimi geri kazanmaya çalışarak başlayabilirim.

alıntı
--------------

Beni oldukça aydınlatan bir yazı oldu paylaşayım dedim.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Pek olmam ama bu maddelerin bir ikisi dışında yazılanlar, bana çevremden bir arkadaşı çok anımsattı.

Ne tür mantıksız düşünceler beni Karamsar, kötümser yada olumsuz olmaya iter?
-Hayat adil olmalı.
Hayatın adil olması düşüncesi gerçekten mantıksız mı?

Karamsar, kötümser yada olumsuz olmama ne yol açar?

-Her şeyin en doğrusunu bildiğime inanıyorum ve yanlış olabileceğim ihtimalini kabul etmiyorum
Ve bir de tanık oluyorum ki, hem en doğrusunu bildiklerine inanıp, düşüncelerini dile getirirler ama mutlaka bir kaçış noktası eklemeyi unutmazlar, bu da zaten davranış ve düşünce biçimi olarak sağlıklı olmayan bir durum.

Güzel paylaşımdı, teşekkürler.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Hayatın adil olması mantıklı belki ama adil olmasını istemek mantıksız biraz. Ne zaman adil olmuşki ?

Bak olumsuz düşünceye bir örnek daha :)..

Dün otobüsteydim. Bir aile bindi. Her hallerinden ekonomik ve sosyal durumları belli. Biraz da zihinsel sorunları var sanırım. Ama o kadar rahat ve o kadar mutlularki. Adam ve çocuğu durmadan gülüp birbirleriyle şakalaşıyor. Adam çocuğa yuvarlak ekmekleri gösterip pasta diye kandırıyor. Hiç bir dertleri tasaları yok sanki dünya onlarınmış gibi bir halleri var.

İşte dedim, Nazım Hikmet görseydi bunları, istemezdi mutluluğun resmini.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Hayatın adil olması mantıklı belki ama adil olmasını istemek mantıksız biraz. Ne zaman adil olmuşki ?
Böyle daha anlaşılır oldu.
Evet, adil olmasını beklemek mantıksızlık aslında.
Pek çok örnek verilebilir; yan gelip yatan bir insanla, gününü çalışarak geçiren bir insanın yaşamdan bekledikleri adalet aynı olabilir mi?
Ya da doğal afetler; deprem bölgesi olduğunu bile bile ve üstelik bir kez yıkıldıktıktan sonra, yeniden aynı bölgeye kurulan Sakarya halkının, "doğanın bile adil davranmadığını" dile getirmeye hakları var mı? vs vs...
Neyse, konuyu dağıtmayayım, açıklama doğru oldu Harun, teşekkürler.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Beni oldukça aydınlatan bir yazı oldu paylaşayım dedim.
Bizide aydınlattığın için teşekkürler,güzel paylaşım,zaman zaman bu hisleri yaşamadım dersem yalan olur

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Karamsar anlarım olur, o anlarda birilerinin bana polyanacılık yapmasından hiç hoşlanmam, genel yapım karamsar değildir, en dipte bile olsam ani bir çıkış yapabilirim.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kendimi bile şaşırtıyorum bu konuda, düştüğümde fena oluyorum yerle bir perişan ama peşinden hırslanıyorum ve yaşama daha fazla tutunuyorum bu yönümü seviyorum gerçekten.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Karamsarım,kötümserim,olumsuzum.
Eşittir gerçekçiyim.

Yani ben bir trafik kazası sonrasına (Tamamen hayal ürünüdür) ya en azından,fazla ölü yok,ya en azından sadece kolu kopmuş,en azından,sadece yürüyemeyecekmiş, gibi boş ifadeler kulllanmam.

Ne ise onu görür ve söylerim, çoğuna göre bu bir karamsarlık kötümserlik vs vs vs dir bana göre gerçek.
Çoguda bana göre hayalperest zaten.
Neyse karamsarım,hemde karamsarlıgın nirvanasındayım.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Arka arkaya yaşanılan sıkıntılar bazen insanlara bu duyguları yaşatsada hayat öyle garipki başka bir yerden tutunacak bişeyler çıkarıyor karşısına.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
maxMESA' Alıntı:
Hayata olumsuz yönünden bakmanın etkileri, nedenleri ve çözümleri...

.
-Bütün konuşmalarım şikayet yada kötüleme haline gelir.
-Kendim yada başkaları için söyleyebilecek tek iyi bir söz bile bulamam.
-Hayattaki haksızlıklardan yakınırım.
-Yeni hiç bir şey denemem yada risk almam çünkü başarısız olmaktan korkarım.
-
Karamsar, Kötümser yada Olumsuz olduğumda nasıl hissedirim?

-Yalnız, terkedilmiş ve izole edilmiş hissederim.
-Değersiz, boş ve işe yaramaz hissederim.
-Yetersiz, cahil ve faydasız hissederim.
-Yenilmiş, çökmüş ve kaybolmuş hissederim.
-İhanet edilmiş, istenmeyen ve aldatılmış hissederim.
-Bunalmış, ezilmiş ve savunmasız hissederim.
-Umursanmamış, göz ardı edilmiş ve ciddiye alınmamış hissederim.
-Zayıf, yenilmiş ve dışlanmış hissederim.
-Küstah, isyankar, ve saldırgan hissederim.
-Kendime acır, kendime lanet okur ve kendimi aşağılarım.

[

Belki biraz ukalalık gibi gelebilir ama hayatım boyunca, özellikle eklediğim maddelerde ki gibi hissetmedim.
Kırıldığım, karamsar olduğum sadece bir kaç olay oldu onda da sadece ogün kendimi kötü hissettim ama boş değil...
Fakat çevremde örneklerini fazlasıyla gördüm, görüyorum.

İnsan; doğası gereği bir çok şeyin üstesinden gelebilecek fizyolojiye ve psikolojiye sahip. Fakat sahip olmadığı bir şey varsa, kendine güveni ....

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Yarasaya güneşin ışığından bahsetmek kadar anlamsız gelir bana karamsar birine başka bir açıdan hayatı göstermek, bırakın herkes istediği gibi görsün ve yaşasın.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gülşah o zaman.
Hayata olumlu bakmanın zararlarınıda yaz bizde okuyalım.

Tek taraflı,yada taraflı paylaşımlarda durum böyle olabilir.
Tez anti tez okuduysanız bilirsiniz

Ama yok hayata olumlu bakmanın insanın hiç bir evresinde zararı yoktur diyorsanız o başka.

Keza bu yazı kanaatimce bir şahsın kişisel değerlendirmeleridir.
Geneli kapsamıo.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Korsan' Alıntı:
Gülşah o zaman.
Hayata olumlu bakmanın ne zararı var Mustafa.
Artık bunu bilim bile kanıtlamış durumda; kişi kendine inanmazsa hiç bir tedavi, hiç bir başarı sonuç getirmez.
Tabi ki düşücez, tökezliyeceğiz ama kalkmasını da bileceğiz.
"tühh tüüh, vah, vah" diyerek geçen zamanı harcamanın bir anlamı olmadığını kendi adıma düşünüyorum.
Sonuçta, hayat mücadelesi veriyoruz öyle yada böyle, ve kişi kendini mutlu edemezse, kim gelirse gelsin karşısına bir şey yapamaz.
kendimce ve gözlemlemelerim sonucunda yazıyorum.
Yaz okuyalım demişsin ama okuduklarını uygulamak zorunda değilsin ki Kaptan  :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gülşah' Alıntı:
Korsan' Alıntı:
Gülşah o zaman.
Hayata olumlu bakmanın ne zararı var Mustafa.
Artık bunu bilim bile kanıtlamış durumda; kişi kendine inanmazsa hiç bir tedavi, hiç bir başarı sonuç getirmez.
Tabi ki düşücez, tökezliyeceğiz ama kalkmasını da bileceğiz.
"tühh tüüh, vah, vah" diyerek geçen zamanı harcamanın bir anlamı olmadığını kendi adıma düşünüyorum.
Sonuçta, hayat mücadelesi veriyoruz öyle yada böyle, ve kişi kendini mutlu edemezse, kim gelirse gelsin karşısına bir şey yapamaz.
kendimce ve gözlemlemelerim sonucunda yazıyorum.
Yaz okuyalım demişsin ama okuduklarını uygulamak zorunda değilsin ki Kaptan  :)
Hangi bilim ? Bilim ne zamandan beri bakış açılarını kanıtlıo ?
Ne zamandan beri bilim varsayımları kanıtlıyor ?

Ben size sim siyah bir toplum portresi çizeyim bakın bakalım nasıl olumlu bakıcaksınız ?
Bilim bu bakışınızın o portreyi nasıl düzelteceğinide söylemiştir umarım.
Hani varsayımları kanıtlayan bilim.

İlginç valla bilime bah sen.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Hiç duymadın mı Mustafa, psikolojik tedavilerde, ilaç diye verilen ilaca benzeyen şeker muhabbetini abi...
yapma lütfen ya, artık bunu  ve bir çok şeyi bilim kabul ediyor belki sana denk gelmemişdir.
Neden olumsuz tablo çizesinki, haya zaten zor ama ben de kolay biri değilim  diye bir söz var

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
He şairane sözler,her şeyi düzeltiyor :)

Anti depresan neden veriolar abi o zaman ? onuda kullanmasınlar madem bilim kanıtlamış.
Kanser hastaklarınada elmalı şeker verelim. Diabetlilere eti puf verirsiniz.
Modern bilim işte,aynı zamanda ekonomiyede katkımız olmuş olur.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Korsan' Alıntı:
He şairane sözler,her şeyi düzeltiyor :)

Anti depresan neden veriolar abi o zaman ? onuda kullanmasınlar madem bilim kanıtlamış.
Kanser hastaklarınada elmalı şeker verelim. Diabetlilere eti puf verirsiniz.
Modern bilim işte,aynı zamanda ekonomiyede katkımız olmuş olur.
Açıkcası benim yazdıklarım ile senin verdiğin örnekler uç nokta ve birz faklı bu yüzden şunu diyebilirm, ben böyle düşünüyorum, hayatıma uyguladığımda, yani karamsar olmak, kendmi değersiz hissetmek yerine ,evet bu başıma geldi ama şimdi ah-tüh vahlanmakl yerine  çözüme, ne yapabilirime, ne ders alabilirime odaklanıyorum ve çözüme varıyorum ve rahatsız olmuyorum. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yav gülşahım,zaten benimde çileden çıktıgım nokta o.
Yani ne demek karamsar gereksizdir değersizdir şöledir böledir yav :) yani öle hisseder gibi
Biz size sosyal polyanna dedikmi,saçlarınız tel tel oluyo vay bilim ıspatlamış vay böleymiş vs vs vs.
Franz kafka bir karamsardı,dostoyevskide, 2 tanbe saydım onlarca sayarım pesimist kaç tane insan istiyon.
Kendini gereksiz değersiz bilmem ne diye nitelemeyen dünyanın tanıdıgı insanlar.

Sizi bunun bir kişisel görüş oldugunu bırakmış evet bu budur,dediğiniz zamanda ben çıldırıyorum.
O kadar okuyorsun gülşahım,kafka okudun sence kendini gereksiz hisseden birimiydi ?
Neyse uzatmayayım isterseniz buraya onlarca biyografi atarım tamamı pesimist.
Siz karar verirsiniz.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kafka'nın Aforizmalarında, Dostyevski'nin ve Tolstyo'nun kitaplarında konular evet belki karamsar başlar ama hep hayat dersi verir ve sonunda bir çözüme bağlar be kaptan.
Demem o ki "evet herkes kendi yaşadığını bilir ve yorumlar" ama ayağa kalkan hep bir adım daha hayata, yaşamına olumlu bakanlardır...tabi ki yanında manevi destek gerekebilir, bazen ilaçda alınablir ama o ilacın fayda etmesi için yine doktaorlarda der bunu, kişinin iyileşeceğine inanması gerekir.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bir şairane söz daha  :)
Görüşlerine katılmamakla beraber sonsuz saygı duyarım gülşah.
Kafkada, dostoyevskide (Kitaplarından bahsetmiyorum) sen kitaplarından yola çıkmışsın.
Her 2 side kendisini gereksiz yada yukaruıdaki gibi nitelemeyen insanlardı,bu insanların biografilerini yazanlarda aynı kanıda idi.

Ama size göre karamsarlardı kendilerine göre gerçekçi.

Velevki karamsarlardı,yukarıda yazıldıgı gibi hissetmiyorlardı,keza öyle hissetseler bu gün ne kafka bilirdik nede dostoyevski.
Yani, tu kaka olarak,ele almışda makale sahibi karamsarları.

Bir karamsar olarak saçma bir makale bana göre