Karakter analizi

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Karakter analizi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,276 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Karakter analizi
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan longcoming
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Mirriam N. Vollitare, 10 Adımda Karakter Analizi kitabında insanların davranış biçimleri, ses tonu ve mimiklerinin onları anlamamızı sağladığını belirtiyor. İnsanları doğal tutumlarıyla değerlendirmek için önce kendi tavır ve tutumlarınıza bakmanız gerekiyor.


Yazar kendinizi değerlendirirken şu soruları sormanızı öneriyor;
Yolda yürürken çevrenizdeki kişileri algılar mısınız?
Her söylenene inanır mısınız?
Bir kişinin sözlerinizden veya tavırlarınızdan alındığını anlar mısınız?

Bu soruların yanıtları size sezgilerinize ne kadar güvendiğinizi gösterecek. İç ses bize her zaman doğruyu söyler ve dünyanın etkilerini dile getirir, yansıtır.
İnsanları nasıl daha iyi tanırsınız?
İnsanları tanıma becerinizi geliştirmek için iyi bir dinleyici olmalısınız. Konuştuğunuz insan size bişey anlatırken size nasıl bakar, sesi nerede alçalıp yükselir dudakları aşağımı sarkar, yukarı mı kalkar? İlk fırsatta bir arkadaşınızı gerçekten dinleyin. Bu zamana kadar farketmediğiniz hangi ayrıntıları farkedeceksiniz görün. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz insanları neden sevmediğinizi ve sevdiğinizi düşünerek notlar alın. Arkadaş seçerken bunlar daha az yanılmanızı sağlar. Arkadaşlarınızın sizde sevmedikleri yönlerinizi de değerlendirin ve bunları düzeltin.

Sessiz film izleyin
karşınızdakini tanımaFilmleri sessiz ya da sessiz bir film izleyin. İnsanların hareketlerine bakarak onların neler söylediklerini, ne hissettiklerini anlamanızı sağlayacak en basit yöntem budur. Onları tavırlarına bakarak anlama yeteneğinizi geliştirirsiniz.
Ses insanları ele verir
Karşınızdakinin söyledikleri tavır ve ses tonuyla desteklenmiyorsa bir önemi yok. Yazar Mirriam N. Vollitare, erkeklerin ses tipleriyle karakterinin ilişkili olduğunu belirtiyor. Boğuk sesli erkekler; kendilerinden emin değil, alçak sesli olanlar; dikkat çekmeye çalışıyorlar, kendilerine güveni azalan erkekler; daha yüksek sesle konuşuyor. Günlük yaşamlarında yatak odası sesiyle konuşanlar ise; tamamen güvenilmez, kendine de güvenmeyen, kendini kanıtlayamamış kişiler olarak nitelendiriliyor. Cansız ses tonuyla konuşanlar da; kayıtsız, tutuk, kaygılı ve çekingen kişiler olarak tanımlanıyor. Bu kişiler duygularını bastırdıklarından etrafındakilerle mesafe koyarlar.
Dokunmanın anlamı
Birine dokunmak yakınlığın veya duygusal karışıklığın göstergesi olabilir. Konuşma sırasındaki ufak bir dokunuş önemli bir noktaya dikkat çekmek için ya da dokunan kişinin sevme ve sevilme ihtiyacı içinde olduğunu gösterebilir. Bazı varlıklar yeterince sevimli olmadıkları için varlıklarını dokunarak göstermeye çalışırlar.

Konuşurken sürekli kendine dokunan biri gerçekleri söylemiyor olabilir. Yalanın hemen ardından elini güzüne götürmek, bilinçaltında karşıdaki kişi ile araya engel koymak veya iletişimi kısıtlamak içindir. Bir kişiden yardım istediğinizde kişi birşey söylemeden önce elini burnuna götürüyorsa yardım etmek istemiyor demektir.

Dokunmaktan kaçınanlar ise; katı ve özgüvensiz. Biri size dokunmuyorsa ya kendine güvenmiyordur ya da sizi sevmiyordur. Karşısındakini sert bir şekilde tutanlar ise kendini rekabet içinde hissettiğini ya da öfkeli olduğunu gösterir. Sadece parmak uçlarınızı sıkarak el sıkışan biri sizinle iletişim kurmak istemiyor ya da ürkek, kendine güvenmeyen biridir.
Yüzünüz sizi ele veriyor
Yakından tanıdığınız insanları düşünün. Araştırmalara göre küçük çocuklar büyüklerini belirli yüz ifadeleri ve mimikleri öğrendikten sonra anlamaya başlıyor. Sizi dinlediğini söyleyen biri boş boş bakıyorsa sizi dinlemiyor demektir. O sıralarda sadece uğultu duyuyordur. Biri sizden hoşlanıyorsa gözleri uzun süre sizden ayırmaz ve göz bebekleri büyür. Göz temasından kaçınan biri ya çok ürkek ya da bir şey saklıyordur. Birinin sizi beğenip beğenmediğini çapraz bakışlarıyla anlayabilirsiniz. Karşınızdaki önce sola bakar sonra bakışlarını üzerinizden geçirerek sağa bakar. Gerçek bir gülümsemeyi gözlerden anlayabilirsiniz. Göz seğirmesi gerilim ve stres sonucu aoluşur. Dudaklarını ısırmak ya da yemek ise; bastırılmış öfkenin kontrollü ifadesidir. Dudağını ısırırken başını sallama öfkeyi bastırma aşamasıdır. Dudakları yalamak gerçekği söylememe veya sinirin ifadesidir.
El yazısına bakarak tanıma
Kağıda bastırarak yazan kişiler güçlü kişilerdir. Kağıda orta derecede bastırarak yazan kişiler ise yaratıcı, enerjik ve beceriklilerdir. Hafif yazanlar ise belirledikleri hedefe genellikle tesadüfen ya da normalden uzun bir sürede ulaşırlar.

Hareketler ne anlama geliyor?
karşınızdakini tanımaEğilmek: Sizden hoşlanan birinin size doğru eğilmesi kaçınılmazdır. Bu size değer verdiğini gösterir.

Fazla mesafe bırakmak: Gereğinden fazla uzak durması sizden hoşlanmadığını gösterir. Bu tavrın sebebi kibir de olabilir.

Davranışları yinelemek: Elinizi çenenize dayayın ve tek kaşınızı kaldırın. Karşınızdaki aynı hareketleri tekrarlıyorsa konuşmaya kaptırmıştır.

Başı yana eğmek: 'Seni dinliyorum, seninle ilgileniyorum' mesajı vermenin en kolay yollarından biridir.

Baş sallamak: Ondan hoşlanmanızı istiyor ve kendinizi iyi hissetmeniz için herşeyi yapabilir. Ancak kendine güvensiz, reddedilme kaygısı yaşayan insanlarda da görülür.

Başı kaşımak: Zihindeki karışıklığı veya kişisel bir güvensizliğin dışa vurumu olduğu söylenebilir.

Başı öne eğmek: Zihindeki bir karışıklığın veya kişisel bir güvensizliğin dışa vurumu olduğu söylenebilir.


Kaynak: ivillage

not: dönüşümkonağı'ndan alıntıdır.
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Gülşah' Alıntı:

Yolda yürürken çevrenizdeki kişileri algılar mısınız?
Her söylenene inanır mısınız?
Bir kişinin sözlerinizden veya tavırlarınızdan alındığını anlar mısınız?


Yolda yürürken çevremdeki kişileri algılayamıyorum. Bazen arkadaşımın yanından geçip gittiğim bile oluyor :)

Her söylenene inanmam,önce bir araştırırım doğrusunu bulurum ama samimi arkadaşlarımın her dediğine inanırım ya.

Gerçekten alınırsa anlarım. Çok anlarım hem de.

Sağol güzel bir yazı.
 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Beden saç telimizden parmak uçlarına kadar mesajlarla dolu bir muammadır.. ve iletişimin yarısından fazlasını vücut dili ile algılarız.. beden dili ile ilgili bu muammayı çözebilenler iletişimde başarılı olmuş addedebilirler kendilerini bana göre...


Bazen kalabalık alanlarda insanları gözlemlemeyi seviyorum.. Loyola üniversitesinde bununla ilgili bir eğitime katılmıştım... Bana çok faydası oldu.. İnsanoğlu diliyle ifade edemediklerini bedeniyle farkında olmadan ifade edebiliyor.. Dil kolay yalan söyleyebilir ama beden yalan söylemeyi beceremez...

Güzel paylaşım teşekkürler..
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Yolda yürürken çevrenizdeki kişileri algılar mısınız?
Her söylenene inanır mısınız?
Bir kişinin sözlerinizden veya tavırlarınızdan alındığını anlar mısınız?Çoğu zaman yolda giderken çevremdekileri algılarım ama bazen fark etmeyebiliyorumda  :)

Her söylenene inanmam, açıkcası söyleyen kişide önemli; özellikle bilgi paylaşımlarında hemen inanmaktansa, kendimcede araştırmayı severim,

Dikkatliyimdir, kişinin alındığını bakışından, bir kelimesinden anlarım.


Rica ederim arkadaşlar. :)
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Herkes herşeyi biliyor vesselam. yılların psikoloğu diyorki. bir şizofrene teşhiş'i ben bile zor koyuyorum diyor. tabi gerekçelerinide sıralıyor.
Sonra biri çıkıo bunla şu analiz bunla bu analiz. şuna göre busun buna göre şusun. bunların hepsi ama hepsi sadece kişisel değerlendirmeler. elbet denekler kullanılmıştır, ne bilim belli bir zemin yaratılmıştırda. bunların genel anlamda doğruluğu son derece tartışmalı bir konudur.
Zaten konuda kişisel değerlendirme.
Kısaca katılmıyorum. insanların mimiklerinden hal haraket vs vs vs lerinden karakter tesbiti yapmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum.
Herşeyi bilip anlaya ve kavraya bilitemiz olduğunu sanıyoruz, ve bana göre fazlası ile yanılıyoruz.
Teşekkür ederim.

 
U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
"İç ses bize her zaman doğruyu söyler ve dünyanın etkilerini dile getirir, yansıtır." çok doğru bir cümle..Paylaşım için teşekkür ederim ama yazının içeriğine katılmıyorum insanların karakterlerini vücut diline göre değerlendirmek yanlış olur diye düşünüyorum.Tabiki doğruluk payı var ama bu herkes için geçerli değil..
 
bluebell

bluebell

Kullanıcı
20 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Paylaşım için teşekkürler güzel bir yazı... bazıları doğru ama bazılarına da katılmıyorum
 
valentine

valentine

Kullanıcı
22 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Başı kaşımak: Zihindeki karışıklığı veya kişisel bir güvensizliğin dışa vurumu olduğu söylenebilir.

İlave olarak sıkılma anlamınada gelebilir

Teşekkürler
 
longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Sezgilerim fazlasıyla güçlüdür.
Beden dili oldukça önemli bence.İnsanlar söylediklerini kontrol edebilirler.
Beden dillerini ise asla.
Kontrol etmeye çalışıp farklı davranmaya çalışanlar hemen anlaşılırlar,bundan şüphem de yok.
 
Üst