Kar yağıyor...

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Kar yağıyor... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,283 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kar yağıyor...
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kristal
S

senarist081İnsan, evrendeki armoniye, tabiatın kıpırdanışlarına bazen farkında olmadan eşlik ediyor.Sabah dinlediğimiz bir melodinin veya şarkının, akşam biz farkına varmadan dudaklarımızdan dökülmesi gibi.

Güzel bir manzaraya uyanıyorum bu sabah.Önümde duran büyük camlar bir duvar gibi kışı yazdan ayırıyor.Başımı pencereden uzattığımda soğuğun yüzüme çarpışından hiç bu kadar sevinç duyduğumu hatırlamıyorum.Sanki, karlı bir resmin ortasına konmuş bir figüran gibiyim.Şimdi nostalji olan o eski zaman kartpostallarını hatırlattı bu manzara birde bana.Sanki, Erzurum, yada Kars manzaralı bir kartpostalda camdan bakan çocuğum adeta.Doğuda çile olan kar, batıda neşe kaynağımız oluyor.Biz onbir ay bekliyoruz belki yağması için.Birkaç günlük bir neşe bizimkisi.Doğuda ise yağmaması için bekleniyor.Sabah yataktan başımızı kaldırdığımızda çatıların,yolların,tepelerin beyaza bürünmesi bizi ne kadar sevindiriyorsa tam tersinin olması da başkalarını sevindiriyor.Doğu Anadolu da bir çocuğun sevinci belki de karların erimesidir.Pencereden baktığında saman sarısı bir güneşin göğe yükselmesi, yüzüne vuran güneşin ışıklarıyla ısınan yüzünde gülücükler açmasıdır.

Varlığı düşündürüyor böylesi zamanlar.Varolanları, varolmayı.Yani bizi, dünyayı.En geniş manada bakılırsa, bir biz varız birde bizim dışımızdakiler.Allah`ın koyduğu sistem bu.Herşey bizim hizmetimize sunulan bir araç.Kazanmak için neyi verdikte böylesine muhteşem bir sistemin öznesiyiz? Biz ve bizim için olan, yaratılan herşey.Tüm acıların, tüm olumsuzlukların üstümüze yıkıldığını düşündüğümüz anlarda bile, bir an gafletten kurtulup düşünmeyi denedeğimiz an şükretmemiz için yeterli sebep bulamayacak mıyız?
Bazen, yaşanmışlığın getirdiği şartlanmalardan, dünya hayatının o ağır rehavetinden kurtulup yalın bir bakışla kendimiz dışındaki tüm varlığa bakmalıyız.Yapmalıyız bunu.Sadece acziyetimizi farketmemiz için değil.Kimi zaman acziyetimizi farkederiz, küçüldükçe küçülürüz içimizde.Ama bakış açımızın yönüne de bağlı gelişiyor herşey.Başka bir açıdan baktığımızda da, büyüklüğümüzü, daha doğrusu Allah`ın yarattıkları arasındaki "efendilik" rolünü görürüz.

Şu yağan kar tanelerinin birbirine hiç değmeden yere inmelerini sağlayan kuvvet nedir? Yeryüzündeki milyarlarca insanın DNA`sının tamamanın farklı olması,parmak izlerinin farklı olması.Dahası, insan kişiliklerinin bile hiçbirinin birbirini tutmaması... Bu, bizi bir ilişkiler ağına daha doğrusu bir sistemin varoluşunu düşünmeye, bunu tefekkür etmeye itmeli.Kar taneleri hiç birbirine karışmıyor, hepsi bir başlarına toprağa iniyor.Ama aynı amaca hizmet ediyorlar.Kısa bir zaman sonra uyanacak toprağa, tabiata hayat suyu bahşediyorlar.Biliyoruz ki, bizde sudan yaratıldık.O kar tanelerinin karışmaması gibi birbirine, bizde karışmıyoruz birbirimize.Hepimiz birer alemiz alem içinde.


Alıntı
 
C

cnslmst

çok güzel ve bir o kadarda anlamlı bir yazı... paylaşımın için teşekkürler...
 
Üst