Kişisel Gelişim Eğitimi

KADINLARA KARİYER ÖĞÜTLERİ...

  • Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde SUNFLOWERS tarafından oluşturulan KADINLARA KARİYER ÖĞÜTLERİ... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,472 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı KADINLARA KARİYER ÖĞÜTLERİ...
Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hırslı.28
S

SUNFLOWERS

Kadinlara kariyer ögütleri
Kadinlar kariyer yaparken erkeklere göre farkli adimlar atmak, hedef seçiminde daha belirgin çizgiler çizmek, daha titiz davranmak durumunda kaliyor.

Öncelikle meslek seçiminde dogru hedeflere yönelmek önemli. Kariyer yapmak isteyen bir kadin, “Kariyer yol haritasi” nda ilgi ve yetenek analizini ihmal etmemeli. Gerekirse bir kariyer koçuna basvurmali. Basarili olabilmek için önce “istedigi en iyiye” yönelmeli ve dogal kimlikleriyle uyumlu bir is seçmeli. Sevse bile, yetenekleriyle uyusmayan bir is olmamali asla. Sunu unutmamak lazim; kariyer yapmak kadinlar için gerçekten zor. Bir kere kendiyle ayni konumdaki bir erkegin performansinin iki katini göstermesi gerekiyor. Bu nedenle birilerinin sizde eksik bulmasina firsat vermeyin. Zaman yönetimi konusunda çok hassas davranarak, hem is hem de aile yasamini dengelemek önemlidir. Bu nedenle, yükselmek isteyen her kadin planlamayi ögrenmeli ve önceliklerini iyi ayirt etmeli.

Herhangi bir dalda basarili ve lider olmus kadinlari incelerseniz, bunlarin sorumluluk alan kadinlar oldugunu görürsünüz. Sorumluluk ve inisiyatif almaktan kaçinmamalidir. Sorumluluk her alanda basarinin destekleyicisidir. Çatismadan çok uzlasmaya egilimli bir yaklasim içinde olun. Kavgali ve gergin ortamlarda basarili olmak çok zordur. Liderlik becerilerinin yani sira, takim çalismasina dair egitimleri de ihmal etmeyin. Iyi bir “takim oyuncusu” olun. Yükselmek isteyen kadin kendini tanimali. Yeterliliklerini, karekter özelliklerini, güçlü ve zayif yanlarini bilmeli. Hiçbir zaman “erkek gibi kadin” denmesine firsat vermemeli, kimligi ile barisik olmali.

Düsünceler pozitif çerçevede sekillenmeli; çünkü basarili olmayi düsünerek basari kazanma ihtimali daha yüksektir. Bu, ayni zamanda kadin olmanin önemli bir avantajidir, zira onlar olumlu düsünmeye daha yatkindirlar. Pozitif duygular, hem hedefe daha hizli yönelmeyi saglar hem de ekilen basari tohumlarinin yesermesini hizlandirir.

Riskler ne kadar cesur ve kendinize güvenli oldugunuzu gösterir, sizi liderlige yaklastirir. Yapilan arastirmalar ve is deneyimleri, basarili kadinlarin “duygusal zeka” sinin geliskin oldugunu gösteriyor. Is ortaminda erkege benzemeye çalismayip daha çok kadina özgü olan bu özelligi gelistirin. Duygusal zekaya dair daha çok bilgi edinin ve gerekirse bir uzmanla çalisip bu yönünüzü gelistirin. Iyi bir yönetici çalisanlarla daima iliski içinde olur. Onlardan kendini soyutlamaz. Elestirilere karsi dayanikli olmali. Elestiriyi gelisimin ögesi olarak kabullenmeli.

Bilgi çaginda basarinin bir yolu da, sürekli ögrenmek ve gelismek... Bugün, bilgiler sürekli eskiyor. Zamani yakalamak, bilgi ve deneyimi gelistirmekle saglanir. Seyahat etmek, hobilere sahip olmak da insanin dünya görüsünü zenginlestiriyor. Insanlara ve olaylara yaklasimini farkli bir boyuta tasiyor. Mutlaka hobi edinin…

Etik degerlere sahip olmak da önemli. Bu, toplumdaki sayginliginizi ve güvenirliginizi artirarak, basariya bir ivme kazandir. Ise baslarken… Is yasamina hazirlikta, alti çizilecek bazi noktalar var. Bu süreçte, ilgi alanlarini ve kariyer seçeneklerini kesfetmek için “ögrenme ve kesfetme” süreci yasamali. Bunun için ilgi alani ile ilgi farkli kitap ve makaleleri okumali. Örnek yasamlari incelemeli.

Okul baska, hayat baska. Bir kadin hiçbir zaman ögrendiklerini yeterli görmemeli. Ögrenecek çok seyi oldugunu kabul etmeli. Karsi karsiya kaldigi her sorunu bir egitim firsati olarak görmeli. Sürekli gözlem yapmali. Örnegin, staj yaptigi firmada çalisma ortamini ve kendini çok iyi gözlemlemeli. Kendisine verilen standart isler disinda, yaraticiligini gösteren yarali projeler hazirlamali, yöneticisine taktim etmeli. 
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kadın olmak, her konuda zor!
Çocuklukta, gençlikte, işte, evlilikte, annelikte..

Her şeyi kadınlar yapıyor, her şey onlardan bekleniyor ama hiç birşey yaşamalarına izin verilmiyor. Çocukken de bu böylee, gençken de.. Zaten anne olunca insan artık çocuğuna odaklanıyor, başka birşey yaşamak istemiyor.  :mad: :mad:
 
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
son paragraf sadece kadınlar için değil, genel olarak da doğru.
çünkü başarı sürekli yenilenmeyi bilgilerin tazelenmesi ile devamlı hale gelebilir.
yetinilebilecek birşey değildir, başarı devamlılık gerektirirse başarı sayılır.
teşekkürler güzel bir öğüt kadınlar için  ;)
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
SUNFLOWERS' Alıntı:
Düsünceler pozitif çerçevede sekillenmeli; çünkü basarili olmayi düsünerek basari kazanma ihtimali daha yüksektir. Bu, ayni zamanda kadin olmanin önemli bir avantajidir, zira onlar olumlu düsünmeye daha yatkindirlar. Pozitif duygular, hem hedefe daha hizli yönelmeyi saglar hem de ekilen basari tohumlarinin yesermesini hizlandirir.
Aslında kadını yada erkeği yok. Ama her durumda iyimser düşünmek insanı tedbirsizliğe itebiliyor..  E tedbirsizliklte neticede başarısızlığı getirebiliyor..Pozitif düşünmeye daha yatkın olmaları kadınların bence en büyük zaaflarından biri..
Neyse.. Siz yinede her anlamda fazla pozitif olmamaya bakın..
Teşekkürler..
 
H

hırslı.28

Kullanıcı
16 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
hıımm güzel öğütler uygulamaya çalışacam.teşekürler
 
Üst