Kadına şiddetle mücadelede standart arayışı?

  • Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Kadına şiddetle mücadelede standart arayışı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,868 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Kadına şiddetle mücadelede standart arayışı?
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Avrupa ülkelerinde en çok sığınma evleri, avukatlık ve yardım amaçlı telefon hatları gibi hizmetler veriliyor.
Avrupa, şiddet mağduru kadınlara destek için ortak standart belirlemeye çalışıyor. Avrupa Konseyi bu kapsamda 35 Avrupa ülkesinde bir araştırma gerçekleştirdi.
Avrupa devletleri kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda kararlılar. Bu konuda uzman sivil toplum örgütü sayısı her geçen gün artmakta. Medya ve toplumlar da konuyu daha yakından takip ediyor.
Ancak, şiddet mağduru kadınlara destek amacıyla verilen hizmetlerin ortak bir standardı var mı? Bu hizmetler Avrupa devletlerinde nasıl gerçekleşiyor?
Kadınlara yönelik şiddetle mücadele konusunda devletlerarası kampanya yürüten Avrupa Konseyi, şiddet kurbanı kadınlara verilen hizmetlerde Avrupa standartları oluşturmak amacıyla konuyu tartışmaya açmış durumda.
Hangi hizmetler veriliyor?
Avrupa Konseyi’nin 35 Avrupa ülkesinde gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, şiddet kurbanı kadınlara yönelik hizmetler, günümüzde sadece birkaç Avrupa ülkesinde gerektiği gibi verilebiliyor.
Araştırma, Avrupa ülkelerinde en çok verilen hizmetlerin, sığınma evleri, avukatlık ve yardım amaçlı telefon hatları olduğunu gösteriyor. Bu hizmetleri sırasıyla, danışmanlık, kadın merkezleri ve proje hazırlama hizmetleri izliyor. En az verildiği gözlemlenen hizmetler ise şiddetle mücadele temalı eğitim seminerleri. Araştırmaya göre, özellikle cinsel şiddet, namus cinayetleri ve zoraki evliliklerle ilgili hizmetler olağanüstü düşük seviyede seyrediyor.
Türkiye örneği
Aynı araştırma şiddet kurbanı kadınlara verilen hizmetlerin bir yandan devletler, diğer yandan da sivil toplum örgütleri tarafından sağlandığını göstermekte. Bazı devletler şiddet kurbanlarına hizmetin belirli kurallara göre verilmesi için yasalar hazırlamış durumdalar. Avrupa Konseyi buna örnek olarak, Türkiye’de Aralık 2004’te kabul edilen ve nüfusu 50 bini aşan yerleşim merkezlerine kadın sığınağına sahip olma mecburiyeti getiren Belediyeler Yasasını gösteriyor.
Avrupa Konseyi tarafından örnek gösterilen bir diğer ülke de İsveç. Bu ülkede Temmuz 2007’de oylanan Sosyal Hizmetler Yasası, sosyal refah komitelerinin şiddet kurbanı kadınlara destek olmasını şart koşuyor.
Buna rağmen, Avrupa Konseyi uzmanları devlet ve hükümetlerin konuya yeterince kaynak ayırmamasından yakınmaktalar. Uzmanlar, hükümetlerin, mali sıkıntıları, veri yetersizliğini ve kadına karşı şiddet olgusunun yeni gündeme gelen bir konu olmasını mazeret gösterdikleri görüşündeler.
İngiltere ve İrlanda önde
Dahası, şiddet kurbanı kadınlara karşı hemen hiçbir Avrupa ülkesinde ulusal standart bulunmuyor. 17 ülkede çalışmalar devam ediyor. Bu konuda ulusal çapta en fazla çalışma İngiltere ve İrlanda’da yapılıyor. Ancak bu çalışmaların çoğu da sivil toplum örgütlerinin deneyim ve gözlemlerine dayanmakta. Örneğin aile içi şiddet konusunda Şiddete Karşı Kadınlar adlı sivil toplum örgütünün deneyimleri ile Avusturya modeli örnek alınıyor.
Cinsel şiddetle ilgili hizmetleri kapsayan standartlar konusunda ise İrlanda, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’daki örneklerden esinlenilmekte.
Standartlar konusunda yaşanan en önemli sıkıntılardan biri de sivil toplum örgütlerinin hükümetlere yönelik çekinceleri. Kimi sivil toplum örgütleri, hükümetleri standartlara karşı olmakla suçluyor. Bu örgütlere göre, hükümetler standartlara karşılar, zira standartların hayata geçmesi halinde sığınma evlerine daha fazla kaynak ayırmak zorunda kalacaklar.
Sivil toplum örgütlerinin uyarısı
Bazı sivil toplum örgütleri ise bu konuda standartlar empoze edilmesinin, zaten zor koşullarda çalışılan sektörde, mevcut bazı hizmetlerin kaybolmasına yol açabileceğini savunmakta. Avrupa Konseyi de bu konuda devlet fonları ile sivil toplum örgütlerinin özerkliğinin titizlikle müzakere edilmesini savunuyor.
İşin uzmanı herkesin hemfikir olduğu görüş ise, kadınlara yönelik şiddetle mücadelede devlet ve hükümetlerde politik iradenin bulunmadığı.

DW-World/06.12.07
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
kadınlara yönelik şiddetle mücadelede devlet ve hükümetlerde politik iradenin bulunmadığı.
hımm.. Politik irade nerede varki! Para neredeyse orada :)

Standart belirlemek.. Kadınların çoğu maruz kaldığı şiddeti söylemiyor/anlatmıyorki! Utanıyor, korkuyor,..vs. Öncelikle bunun önüne geçmek için kadınlara belli haklar sağlanmalı, güven vermeli.

Teşekküler Mustafa, çok güzel bir paylaşımdı.
 
Üst