kadın dediğin....

• Konbuyu başlatan lilaslmn
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde lilaslmn tarafından oluşturulan kadın dediğin.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,736 kez görüntülenmiş, 53 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı kadın dediğin....
Konbuyu başlatan lilaslmn
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan turtur
L

lilaslmn

Her gün kim bilir kaç kadın görüyorum… Sokakta, vapurda, okulda, kuaförde, orda, burda…
Ama olmuyor hanımlar, olmuyor! Kadınlar kadınlığı unutalı daha kaç on yıl oldu ki?
Solaryuma girmeye, çıplak gezmeye, kariyer hırsıyla yüzlerini buruşturmaya başlayalı kaç on yıl oldu?
Çevremde gördügüm kadınlardan bazılarının birtakım özelliklerini seçtim. Bunlara, dizilerdeki, filmlerdeki, romanlardaki kadınların hoşuma giden özelliklerini ekledim. Gözlerimi kapadım, Osmanlı zamanından kalma, hani şu afet-i devran denen kadınları düşündüm. O nasıl bir cazibedir ki, peçelerin ardından bile erkekleri aşık eder.

Bir Fransız kadınının zarafetini düşündüm sonra, bir İspanyol kadınının ateşini ve bir Türk köylü kızının tazeliğini.
Kadının güle benzemesi gerektigine karar verdim sonunda. Kadının hası güle benzer. Rengiyle, kokusuyla, dikeniyle. Açın televizyonu, bir tane gül görüyor musunuz?
Kadının hası…
Kadının hası yumuşak başlı olmaz, ama ağırbaslı ve sıcak olur.
Ağırbaşlılıktan kastım, sıkıcılık değil elbet. Şımarıklığın da hakkını verir. Ağırbaşlı tebessümleri olur bir de. Kadın yüzü dediğin mahkeme duvarına benzemeyecek. Bu tebessümler sevgidir. Yumuşacık bir sevgi olur kadın yüreginde. Kim olursa olsun, ne yaşamış olursa olsun.

Erkeğini dizine yatırıp saçlarını okşamayı bilir gerçek bir kadın.
Kadının hası nerede, nasıl davranacagini bilir.
İnsanların içinde kapris yapmaz, hır çıkarmaz; ama gerçek bir Osmanlı kadını gibi, adabıyla, raconuyla istediğini alır.
Dırdır etmez. Çok konusup, baskı yapıp erkeği bezdirmez. Yüz göz olmaz kadının hası.

Bazen öyle bir bakar ki, hele bir de bazen öyle bir susar ki, bin tümceye bedeldir bu bakmalarla susmalar. Bu kadın üzülmeyi de bilir, ağlamayı da, kızmayı da. Ama üzmemek lazım, ayrıca kızdırmaya da gelmez.
Gerçek bir kadın ezik durmaz. Kambur yürümez, dimdik durur. Kendine saygısı, güveni vardır. Erkeğine can yoldaşı olur, destek olur, onu dinlemeyi bilir. Bazen utangaç olur, bazen ürkek. Soğuktan ya da yalnızlıktan korkabilir kadın.

Aptal olmaz gerçek bir kadın. Bön bön bakmaz adamların suratına. Hülyalı bakışları da olsa, zihni uyanık olur.
Hüznü, gökten deli deli yağan yağmur gibi olur, saçlarından akar.
Neşesi ise öyle renkli, öyle dağınık; saçları savrulur. Kahkahaları vardır bu kadının, çın çın eder odaların duvarlarında.
Sesi güzel olur kadının, biraz buğulu… arada bir pencereye yaslar başını, sokağa dalıp gider, bir şarkı söyler.
Olgunluğuyla şaşırtır erkeği. Bazen de öyle çocuk olur, öyle sağlam saçmalar ki, yine şaşırtır onu.

Sıkmaz kadın, bunaltmaz, yaşa yaşa bitmez. Huzur verir varlığıyla. İçmesini de bilir kadının hası. Bazı akşamlar anason
kokulu tüter sofrasının sıcağı. İçli bir türkü dinler bazen, üşür, sırtına hırkasını alır. Konuşurken insanın yüzüne bakar kadın. Kibirli olmaz.
Kültürsüz olmaz. Bomboş olmaz kafası. Dünyanın, ülkenin olaylarını bilir, anlar, söyleyecek sözü vardır.
Kişiliklidir. Beceriklidir.

Tırnağı kırılınca üzülür, üzülür işte, profesör de olsa, sultan da olsa, boksör de olsa üzülür.
Gerçek bir kadın hiçbir zaman reklam panolarındaki kızlara benzemez.
Etini teşhir etmez. Fosforlu bir taş gibiliği yoktur onun, loş bir cazibesi vardır. Albenisi metrelerce öteden çarpar adamı. Ne kadar örtüneceğini, ne kadar açılacağını, yerine ve zamanına göre bilir. Gerçek bir kadın Paris podyumlarında yürüyen, 17. yüzyılın vebalı kadınları gibi mankenlere benzemez. Uzun saçları vardır Kadının. Yumuşak olur, güzel kokar. Kadının hası saçlarını ne zaman toplayacağını, ne zaman salacağını bilir.

Kadına yaraşmaz sarhoşluk. Gerçek bir kadın göbek atmayı, gerdan kırmayı, iyi becerir; ama öyle her yerde masaların üstüne çıkıp oynamaz. Havasında oldu mu, bir oynadı mı, herkes onu izler.
Kadın korunmayı sever, ama korunmaya muhtaç olmaz. Erkekler korumayı severler, ama yine de güçsüz, zavallı kadınlardan hoşlanmazlar. Güçlü kadından ise çekinirler, ona yanaşamazlar. Kadının hası bu dengeyi kurmayı bilir; gücünü erkeğin gözüne gözüne sokmaz.
Has kadına naz da yakışır, kapris de. Öyle tatlı, öyle kıvamlı naz eder ki, onun nazını erkek zevkle çeker.
Gerçek bir kadın şiir gibi olur, mey gibi olur, ömür gibi olur.

alıntı....Can DÜNDAR

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
wayy behh beni anlatmıs "kadının hası" :D ;D ;D Saoll güzeldi

Y

yeliz35

Kullanıcı
2 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
izmir
erkekler sakın ha bu kadar beklenti içine girmeyin :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kadına yaraşmaz sarhoşluk. Gerçek bir kadın göbek atmayı, gerdan kırmayı, iyi becerir; ama öyle her yerde masaların üstüne çıkıp oynamaz. Havasında oldu mu, bir oynadı mı, herkes onu izler.
Kadın korunmayı sever, ama korunmaya muhtaç olmaz. Erkekler korumayı severler, ama yine de güçsüz, zavallı kadınlardan hoşlanmazlar. Güçlü kadından ise çekinirler, ona yanaşamazlar. Kadının hası bu dengeyi kurmayı bilir; gücünü erkeğin gözüne gözüne sokmaz.
Has kadına naz da yakışır, kapris de. Öyle tatlı, öyle kıvamlı naz eder ki, onun nazını erkek zevkle çeker.
Gerçek bir kadın şiir gibi olur, mey gibi olur, ömür gibi olur.

alıntı....Can DÜNDAR

Teşekkürler paylaşım için arkadaşım.Oldum olası Can Dündar yazılarını beğenerek okuyorum...

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
can dündar aynı beni tarif etmiş desem yeridir zaten kendisini çok severim :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Can dündar ne güzel açıklamış,bize bir şey bırakmamış  8)

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
geçen can dündarı uzaktan gördüm yanına gidiyim mi diye düşündüm
gitmedim tabii ki
-can bey can bey yazılarınızı severek okuyoruz ailecek!
- afferim çocuğum haydi güle güle
- hönk :-\

tarzı bir konuşma olurdu herhalde 8)

bu arada bu yazıyı beğenmedim

teşekkürler yinede ;)

G

gurbetci_kiz

Kullanıcı
20 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
lilaslmn' Alıntı:
Her gün kim bilir kaç kadın görüyorum… Sokakta, vapurda, okulda, kuaförde, orda, burda…
Ama olmuyor hanımlar, olmuyor! Kadınlar kadınlığı unutalı daha kaç on yıl oldu ki?
Solaryuma girmeye, çıplak gezmeye, kariyer hırsıyla yüzlerini buruşturmaya başlayalı kaç on yıl oldu?
Çevremde gördügüm kadınlardan bazılarının birtakım özelliklerini seçtim. Bunlara, dizilerdeki, filmlerdeki, romanlardaki kadınların hoşuma giden özelliklerini ekledim. Gözlerimi kapadım, Osmanlı zamanından kalma, hani şu afet-i devran denen kadınları düşündüm. O nasıl bir cazibedir ki, peçelerin ardından bile erkekleri aşık eder.[/color]
Ben katiliyorum buna her ne kadar bayanlar karsi ciksada  :)

B

bişileryapmaklazım

Kullanıcı
14 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
BU Can Dündar ' da kadınların omzuna amma yük yüklemiş ya peki erkeklerin hası nasıl olmalı bi de bunu düşünmek gerek  :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bişileryapmaklazım' Alıntı:
BU Can Dündar ' da kadınların omzuna amma yük yüklemiş ya peki erkeklerin hası nasıl olmalı bi de bunu düşünmek gerek  :)
Can Dündar bu yazıyı yazdıktan sonra sanırım, bir başkası erkeklere ilişkin bir yazı yazmıştı, hatta sitemizde mevcut;

http://www.kendinigelistir.com/forum/index.php/topic,279.msg1468.html#msg1468

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
can dündar'ın şiirleri de çok güzeldir,öyle değil mi.ders kitabımızda da ''Her şey sende gizli'' adlı ir şiiri var.ilk okuduğumdan beri hala etkisindeyim  :) okurken değişik duygulara kapılıyorum.bilmiyorum,yaşama sevincimi artırıyor belki.kısaca mutlu oluyorum..

B

bişileryapmaklazım

Kullanıcı
14 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Can Dündar bu yazıyı yazdıktan sonra sanırım, bir başkası erkeklere ilişkin bir yazı yazmıştı, hatta sitemizde mevcut;

http://www.kendinigelistir.com/forum/index.php/topic,279.msg1468.html#msg1468
teşekkürler açıklamanız için :)

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Böyle bir kadın yok bence, ancak aşık olursanız onu mükemmelliştirip kör gözle ona bu nitelikleri verebilirsiniz.

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
valla can dündarın bütün yazıları çok güzel buda öyle...öyle kadınlar nerde??

N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
inşallah bende kadının hasıyımdır ama değerimi bilen insanlara bugüne kadar kimse bilmedi

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Nerde duydum yada okudum hatırlamıyorum ama.
Kadın dediğin taktınmı koluna yakışmalı,çarptınmı duvara yapışmalı, diyordu :)
Artık feministler üzerime gelir vesselam.

Ya bari kadınsız bir dünya düşünülemez diyeyimde,hafifletici sebep olsun :)