Kişisel Gelişim Eğitimi

Johannes Brahms

  • Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Johannes Brahms başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,346 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı Johannes Brahms
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ibrahimcaca
K

Kristal

                                                     

Brahms müziğinde klasiklik ve romantikliğin bulunduğu, Macar çingene müziğiyle yakınlıkları olan ve Johan Strauss'un Viyana valslerini iyi bilen bir besteciydi. 19. yüzyıl müziğinin en büyük yapılarından biridir müziği. Johannes Brahms 7 Mayıs 1833'te Hamburg'ta doğdu. Babası Hamburg operasında kontrabasçıydı ve Johannes'in yeteneğinin çok küçük yaşta farkına vardı. Yoksul bir ailesi vardı ama çocukların eğitimi yine de önemliydi. Johannes 7 yaşında piyano çalışmaya başladı. Teori ve besteciliğe başladığında ise 13 yaşındaydı. Halk önündeki ilk performansı 1847 yılında yani 14 yaşındayken oldu. 1848 yılı itibarıyla geçimini tavernalar ve dans salonlarından sağlıyordu.

Daha sonra ünlü müzik öğretmeni Eduard Marxsen'in yanında öğretimine devam etti. Sanat yaşamına piyanist olarak atıldı.

Brahms yetişkin olduğunda, romantik müzik en dolu zamanını yaşamaktaydı. Berlioz, Liszt ve Chopin müziği form ve ifade bakımından çok ilginç noktalara getirmişlerdi. Brahms geçmişe dönük olarak da çalıştı ve Bach sonatları, Beethoven senfoni ve sonatları onun üzerine eğildiği çalışmalar oldu.

1853 yılında Brahms Almanya'da bir konser turuna başladı. işte bu turda Joseph Joachim, Robert ve Clara Schumann çiftiyle tanıştı. Schumann'lar Brahms'ın kariyeri üzerinde inanılmaz bir etki yaratacak ve Brahms'ın özel hayatını da etkileyecekti. Schumann genç besteciyi Alman müziğinin yeni bestecisi olarak yüceltti. İlk şarkıları ve piyano sonatlarının basımında öna ayak oldu. Bu erken yıllarda Schumann'ın zihinsel durumu giderek kötüye gidiyordu. Clara ve Johannes arasında daha sonra başlayan ilişkinin başlangıcının bu dönemde olduğuna dair rivayetler hep vardır. Johannes'in Clara'ya olan hayranlığı ömür boyunca dinmemiş, ancak tam anlamıyla bir ilişki içinde olup olmadıkları da anlaşılamamıştır.

Genç bir besteci olarak dahi Brahms'ın müziği son derece Schumann etkilerini taşımaktaydı. Joachim ve Macar öğrencilerinden biri olan Eduard Remenyi onun Macar Dansları ve Keman Konçertosu'nun ateşli son bölümü üzerinde etkiye sahipti. Bu kişilerin kendi besteleri çingene müziğinin yüksek enerjisiyle içiçe idi. Brahms, Joachim'den Keman Konçertosu'ndaki pratiğe uygun olmayan pasajları da düzeltmesini istemişti. Joachim aynı zamanda bu konçertonun Leipzig'deki ilk seslendirişini yapmıştı.

Brahms olgunlaştıkça, özellikle Viyana'ya yerleştiği 1868 sonrası dönemde, kendisi ve müziği olgun ve yumuşak bir hal almıştı. Yaşı daha da ilerledikçe bir güz hüznü eserlerine daha da hakim olmaya başladı.
Johannes Brahms  3 Nisan 1897'de kanserden öldü.
 
Üst