iyilik ve vefa

  • Konbuyu başlatan fıstık
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde fıstık tarafından oluşturulan iyilik ve vefa başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,834 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı iyilik ve vefa
Konbuyu başlatan fıstık
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gül46
F

fıstık

İYİLİK VE VEFA
Bir kurdu avcılar fena halde sıkıştırmıştır. Kurt ormanda oraya buraya kaçmakta, ancak peşindeki avcıları bir türlü ekememektedir. Canını kurtarmak için deli gibi koşarken bir köylüye rastlar. Köylü elinde yabasıyla tarlasına girmektedir. Kurt adamın önüne çöker ve yalvarmaya başlar: "Ey insan ne olur yardım et bana, peşimdeki avcılardan kaçacak nefesim kalmadı, eğer sen yardım etmezsen biraz sonra yakalayıp öldürecekler." Köylü bir an düşündükten sonra yanındaki boş çuvalı açar, kurda içine girmesini söyler. Çuvalın ağzını bağlar, sırtına vurur ve yürümeye devam eder. Birkaç dakika sonra da avcılara rastlar. Avcılar köylüye bu civarda bir kurt görüp görmediğini sorarlar, köylü "görmedim" der ve avcılar uzaklaşır.

Avcıların iyice uzaklaştığından emin olduktan sonra köylü sırtındaki torbayı indirir, ağzını açar, kurdu dışarı salar. "Çok teşekkür ederim" der kurt, "Bana büyük bir iyilik yaptın" "Önemli değil" der köylü ve tarlasına gitmek üzere yürümeye baslar. "Bir dakika" diye seslenir kurt: Çok uzun zamandır bu avcılardan kaçıyorum, çok bitkin düştüm, açım, kuvvetimi toplamam için bir şeyler yemem lazım ve burada senden başka yiyecek bir şey yok." Köylü şaşırır: "Olur mu, ben senin hayatını kurtardım."Yapılan iyiliklerden, verilen hizmetlerden daha çabuk unutulan bir şey yoktur" der kurt. "Ben de kendi çıkarım için senin iyiliğini unutmak ve seni yemek zorundayım."

Bir süre tartıştıktan sonra, ormanda karşılarına çıkacak olan ilk üç kişiye bu konuyu sormaya ve ona göre davranmaya karar verirler. Karşılarına önce yaşlı bir kısrak çıkar. " Ne vefası " der kısrak, " Ben sahibime yıllarca hizmet ettim, arabasını çektim, taylar doğurdum, gezdirdim. Ve yaşlanıp bir işe yaramadığımda beni böylece kapıya kovdu... " Bir sıfır öne geçen kurt sevinirken bir köpeğe rastlarlar. "Ben hizmetin değerini bilen bir efendi görmedim" der köpek, " Yıllardır sadakatle hizmet ederim sahibime koyunlarını korurum, yabancılara saldırırım, ama o beni her gün tekmeler, sopayla vurur..." Kurt köylüye döner, "İşte gördün" der. Köylü de son bir çabayla "Ama üç diye konuşmuştuk, birine daha soralım, sonra beni ye" diye cevap verir.

Bu kez karşılarına bir tilki çıkar. Başlarından geçenleri, tartışmalarını anlatırlar. Tilki hep nefret ettiği kurda bir oyun oynayacağı için keyiflenir. "Her şeyi anladım da" der tilki "Bu küçücük torbaya sen nasıl sığdın?" Kurt bir şeyler söyler, tilki inanmamış gibi yapar: "Gözümle görmeden inanmam..."İşin sonuna geldiğini düşünen kurt torbaya girer girmez, tilki köylüye işaret eder ve köylü torbanın ağzını sıkıca bağlar. Köylü eline bir taş alır ve "Beni yemeye kalktın ha nankör yaratık" diyerek torbanın içindeki kurdu bir süre pataklar. Sonra tilkiye döner "Sana minnettarım beni bu kurttan kurtardın" der. Tilki de "Benim için bir zevkti" diye cevap verir.

O an köylünün gözü tilkinin parlak kürküne takılır, bu kürkü satarsa alacağı parayı düşünür ve hiç beklemeden elindeki taşı kafasına vurup tilkiyi öldürür. Sonra da torbanın içindeki kurdu ayağıyla dürter:
"Haklıymışsın kurt, yapılan iyilikten daha çabuk unutulan bir şey yokmuş..."

alıntı


"arama sonuçlarında bulamadım umarım daha önce paylaşılmamışdır..."
 
H

hayal_12

İbret verici, güzel bir hikaye.. İyilikler çabuk unutulur derler.. Olsun.. Yine de iyi olmaya ve iyilik yapmaya çalışmak en doğrusudur kanımca.. Kimse görmese bile elbet 'biri'leri görür.. Yapılan iyilik de kaybolmaz, burda değilse bile, 'başka bir yer'de hesabı verilir.. Paylaşımın için sağol 'fıstık'...
 
B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
"Haklıymışsın kurt, yapılan iyilikten daha çabuk unutulan bir şey yokmuş..."

daha önce okumuştum ama burdamı yoksa başka biryerdemi nerde olduğuunnu hatırlayamadım tekrar okumak güzeldii :) teşekkürler
 
M

mybest__

Kullanıcı
16 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
güzelmiş emeğine sağlıkk
 
A

ayben

teşekkürler fıstıkçım güselmiş ben de arattım bulamadım ;)
 
C

cansın

Kullanıcı
17 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
bu hayat işte böyle yaptığın her iyiliğin mükafatı nankörlük...ama ben herşeye rağmen bu hayatta hep iyiden ve iyilikten yanayım...ne olursa olsun hayat ben sonuna kadar böyle devam edicem... ;)
 
F

fıstık

cansın' Alıntı:
bu hayat işte böyle yaptığın her iyiliğin mükafatı nankörlük...ama ben herşeye rağmen bu hayatta hep iyiden ve iyilikten yanayım...ne olursa olsun hayat ben sonuna kadar böyle devam edicem... ;)
olması gereken senin söylediğin cansın ama maalesef durum ortada...umarım hep kendin gibilerle karşılaşırsın...  :)
 
P

pınarrr

Kullanıcı
26 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
ilginç doğrusu ama hayat böyle işte iyiliklerin yerini hep nankörülükler kötülükler alıyor herkes kendini düşünüyor bencilce yaşanılan bir dünya  :'(
 
G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
İbret Alınacak bir öykü teşekkürler Fıstıkcığım
 
Üst