iyiler erken ölür

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Harun tarafından oluşturulan iyiler erken ölür başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,238 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı iyiler erken ölür
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
İyiler erken ölür birini ay çağırır, öbürünü denizler, bir diğerini uçurumlar; iyiler hissederler önce, iyiliklerine bu hayatta yer olmadığını. Bu hayatın kötülere, çıkarcı ve acımasız olanlara göre düzenlendiğini hissederler....

Acı verir onlara iyi kalplerini karanlık bir yerde gizlice terk etmek. Ne kadar acı verse de onlara ait olmayan bu dünyayı herkesten daha çok ciddiye alırlar bu yüzden. Belki gizlice fark eder, belki gizlice unutmak isteriz. Çünkü onlar gözlerimize bakarlar. Gözlerimizde gözlerimizi ararlar. Hiç umut yok mu, der gibi bakarlar. Kanayan bir özlemle bakarlar. Çünkü onlar için en kötüsü bile bile yaşamaktır. Ve asıl acısı kendilerine yar olmayan bu dünyada yaşıyor gibi yapmaktır onlar için. Yaşamadan yaşıyormuş gibi yapmak.

Geride kalanlar bilmese de iyilerin incitilmiş kalpleriyle yaşadıklarını. Sonunda iyiler erken ölür.

Erken ölmüş görünseler de, bu dünyada en çok bekleyen iyilerdir. En derinlerinde yaşamak beklemektir onlar için. Çevrelerinde hep acele eden insanlar vardır oysa. Hep isteyen, hep arzulayan, hep başarmak derdinde olan... Soluk soluğa, telaşlı, hoyrat.

Oysa iyiler kendilerinden ne istenirse karşılıksız verirler. Dostluklarını, zamanlarını, ışıklarını gerekirse bedenlerini, enerjilerini. Bu dünyanın kendilerine yar olmadığını ve olmayacağını anladıkça hesap sorarcasına, karşısındakini biraz olsun sarsabilmek için ve çoğu kez hayatlarını yok sayarcasına verirler. Ama ne yaparlarsa yapsınlar horlanmaktan kurtulamazlar.

Bu dünyanın en zavallı, en güçsüz kötüsü bile iyinin kokusunu alır. Hisseder onun başka yere ait sonsuz bir misafir olduğunu. Hissedince izin verir içindeki cellada.

Oysa iyilerin kurbanı başkaları değil sadece kendileridir. İçlerindeki dinmek bilmeyen acı işte buradan gelir. Bazen öyle çok severler ki, kendilerini bile kimsesiz bırakırlar. Kendilerini en çok derin ve öksüz bir acıyla hatırlarlar bu yüzden. Bir gönül yıpranmasıyla.

Yaptıkları her eylemin, söyledikleri her sözün onları biraz daha kirlettiğini, biraz daha aşağı çektiğini bildikleri halde, bilmezlikten gelirler. Bu dünyaya, bu hayata duydukları her umudun, yaptıkları her eylemin, söyledikleri her sözün, içlerindeki acıyı biraz daha dilsiz, biraz daha kimsesiz ve çıplak bıraktığını bildikleri halde bilmezden gelirler.

Bu boşuna inanış kendilerine duydukları o derin kırgınlık olarak geri döner sonu da. Hayat değildir, suçlu olan bu binler yıl önce koyulmuş olan insanlık yasaları da değil. Bir suçu varsa, olması gerekiyorsa bu yine kendileridir. Böyle hissetmeye ikna ederler kendilerini...

-------
bu da alıntı ama her yerde var kaynak veremiyorum güzel bir yazı hoşuma gitti :)
Yinede geride kalanlar bilmeseler de onların incitilmiş kalpleri sayesinde yaşadıklarını, iyiler erken ölür.......

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Sanırım bende erken ölecem. Bazen diyorum kendi kendime ya sen bu dünyaya iyilik yapmak için mi gönderildin arkadaşım bırak boşver ne halleri varsa görsünler. Ama yok içim rahat etmiyor sonra. Hayır diyemeyen insanlardanım. Hiç tanımadığım adamların ödevlerine yardım ediyor, birisi benden bişey istese yapana kadar uğraşıyorum. Oysa banane di mi.

Bazı insanlar ise bunu suistimal ediyorlar. Yani sende bir iyilik gördülermiydi artık sürekli senin üstüne oynamaya başlıyorlar. Adamın derdi var yardımcı olsan, ondan sonra hep seni istiyor yanında. Sonra yardım etmedinmiydi vay efendim beni yarı yolda bıraktın, senden bunu beklemezdim vs vs. Kıymet bilmez bunlar.

Kötü birisi değilim, hiç olmadım. Erken öleceksemde öleyim. İyi birisi olarak anılmak daha hoşuma gider.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Erken ölmüş görünseler de, bu dünyada en çok bekleyen iyilerdir. En derinlerinde yaşamak beklemektir onlar için. Çevrelerinde hep acele eden insanlar vardır oysa. Hep isteyen, hep arzulayan, hep başarmak derdinde olan... Soluk soluğa, telaşlı, hoyrat.

Oysa iyiler kendilerinden ne istenirse karşılıksız verirler. Dostluklarını, zamanlarını, ışıklarını gerekirse bedenlerini, enerjilerini. Bu dünyanın kendilerine yar olmadığını ve olmayacağını anladıkça hesap sorarcasına, karşısındakini biraz olsun sarsabilmek için ve çoğu kez hayatlarını yok sayarcasına verirler.
Çok şey hissettim burayı okurken birden..

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
İyiler erken ölür çünkü incitmektense incinmeyi göze alır,
vermektense hep kendilerinden bişeyler vermeyi tercih ederler,
başkalarının mutluluğu uğruna kendilerini ertelerler.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Özlem' Alıntı:
İyiler erken ölür çünkü incitmektense incinmeyi göze alır,
vermektense hep kendilerinden bişeyler vermeyi tercih ederler,
başkalarının mutluluğu uğruna kendilerini ertelerler.
Neden yapıyorlar, yapıyoruz bunu. Neden başkalarının mutluluğunu kendi mutluluğumuzun önüne koyuyoruz.  :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Bilmiyorum ama bildiğim bu durumun insanı çok fazla yorduğu ve aksini yapmanında aslında bu yapıdaki insanı daha çok yıpratacağı :)

Y

yigitarslan

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
erken ölmek iyidir çoğu zaman
ama mesele kaç yıl yaşadığın değil
nasıl yaşadığın:)

teşekkürler

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Özlem' Alıntı:
Bilmiyorum ama bildiğim bu durumun insanı çok fazla yorduğu ve aksini yapmanında aslında bu yapıdaki insanı daha çok yıpratacağı :)
Daha çok yıprandıkları için erken ölüyorlar herhalde.

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
ama gerçekten ben de elimden geldiği kadar hep yardımcı olmaya çalışmışımdır insanlara.bundan önceki senelerde hatta daha da fazla gayret gösterdiğimi hatırlıyorum.ama şimdi neden bazı şeyler farklı,ne değişti,soruyorum kendime.acaba büyüdükçe hayatın gerçek yüzüne yavaş yavaş yaklaştığım için mi böyle düşünüyorum diyorum.çünkü çevremdeki insanların çoğu hiçbirşeye değmiyor artık.istemem böyle olmasını ama,hakedene anlayışlı olmalı diye düşünüyorum artık.dediğim gibi eskiden böyle değildi ama... :'(

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
maxMESA' Alıntı:
İyiler erken ölür birini ay çağırır, öbürünü denizler, bir diğerini uçurumlar; iyiler hissederler önce, iyiliklerine bu hayatta yer olmadığını. Bu hayatın kötülere, çıkarcı ve acımasız olanlara göre düzenlendiğini hissederler....

Geride kalanlar bilmese de iyilerin incitilmiş kalpleriyle yaşadıklarını. Sonunda iyiler erken ölür.

Ne kötüdür incinmiş bir kalple yaşamak...
yaşadım ama bu acı büyüttü beni,
hele birde çok sevdiğiniz biri tarafından incinmek, ufff öyle koyar ki adama ( kötü bir tecrübe oldu ama şuan da düşündüğümde iyi bir tecrübe oldu bana )

Bu yüzden önce benim mutluluğum diyorum hayatta, belki bencilce gelicek ama özgüvenim arttı bu tarz yani yazıda bahsedilen durumlarla karşılaşarak,
kişisel gelişeme yöneldim ve şimdi daha iyiyim, en azından netim, yapmak istersem yaparım, gitmek istersem giderim.
iyiliğimi bile; eğer içimden "öfleyecek, püfleyeceksem" yapmıyorum ki iyiliğim karşılığını bulsun.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Öylede bi anlatılmışki pes.
Kişisel görüştür, katılmamakla beraber saygı duyarım.
Yok öyle iyilerin erken kötülerin geç ölme mevzu, tarih böyle bir teoriyi yalanlıyor :d

Yaşıyorum o halde kötüyümmi desemki :d
Neyse...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Neyse...
Yok, öyle değil. Ben sana tezimi söyleyeyim hemen:)
İyiler genelde uyumlu, sinirlerini dışa vurarak değil de bazen alttan alarak bazen de düşünerek iyi bir şekilde konuşarak anlatırlar karşı tarafa.
Kötüler de ne düşünüyorlarsa iyi, kötü herşeyi söylerler. Genellikle bencil oldukları için başkalarını düşünmeden kendileri için iyi olanı yaparlar.
Bu yüzden iyiler çabuk yıpranır, kötüler geç.. -Tabii bu çook büyük bir genelleme. Tümdengelim yapmak istersen çok çok detaylandırabilirsin.-
Yıpranmakla hastalıklar falan doğru orantılı olduğundan iyiler erken ölüyor işte:))

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
Neyse...
Yok, öyle değil. Ben sana tezimi söyleyeyim hemen:)
İyiler genelde uyumlu, sinirlerini dışa vurarak değil de bazen alttan alarak bazen de düşünerek iyi bir şekilde konuşarak anlatırlar karşı tarafa.
Kötüler de ne düşünüyorlarsa iyi, kötü herşeyi söylerler. Genellikle bencil oldukları için başkalarını düşünmeden kendileri için iyi olanı yaparlar.
Bu yüzden iyiler çabuk yıpranır, kötüler geç.. -Tabii bu çook büyük bir genelleme. Tümdengelim yapmak istersen çok çok detaylandırabilirsin.-
Yıpranmakla hastalıklar falan doğru orantılı olduğundan iyiler erken ölüyor işte:))
Yav senin tezin beni bitirdi valla :d Uyumlu değilim,sinirlerimi dışa vururum, alttan almam fazlaca düşünerek konuşmam,bencil oldugum sölenebilir :d
İşin tuhafı böle olmama rağmen yıpranıyorum, çok iyi bir  kötüyüm herlade :d

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya abi beni konuşturma şimdi burada. Sen onları gerçekten kötü olduğun için yapmıyorsun, gerçekten iyi olduğun için yapıyorsun ve hatta bazıları ya hatta birçoğu diyeyim, savunma mekanizması..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
Ya abi beni konuşturma şimdi burada. Sen onları gerçekten kötü olduğun için yapmıyorsun, gerçekten iyi olduğun için yapıyorsun ve hatta bazıları ya hatta birçoğu diyeyim, savunma mekanizması..
Dediğin gibi olsun, benim iyi yada kötü olduguma tarih karar vericek.
Öyle dimde az süslü olsun :d