İyi koca geni bulundu!!!

  • Konbuyu başlatan kabeka
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde kabeka tarafından oluşturulan İyi koca geni bulundu!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,307 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı İyi koca geni bulundu!!!
Konbuyu başlatan kabeka
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan özlem1980
K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Amerikalı bilim adamları, erkeklerin daha şefkatli ve tek eşli olmasını belirleyen geni keşfettiler. Fareler üzerindeki araştırma sonuçları Nature dergisinde yayınlandı.

ABD'nin Atlanta kentindeki Emory Üniversitesi bilim adamları Tom Insel ile Larry Young'ın fare türleri üzerinde yaptıkları araştırma çok ilginç sonuçlar ortaya koydu. Sürü halinde veya tam tersine tek başına yaşayan, tek eşli ya da çok eşli gibi birbirlerinden oldukça farklı yaşam tarzları olan fare türleri arasında yapılan araştırmalar tek bir genin erkek cinsin sosyal ve monogam olma gibi özelliklerini belirdiğini kanıtladı.

GENETİK FAKTÖRLER

Nature dergisinde yayınlanan araştırma raporuna göre, Insel ve Young erkek cinsin davranış biçimleri üzerinde etkili olan genetik faktörleri belirlemek istedi. İki bilim adamı bu amaçla normalde anti sosyal ve çok eşli olan laboratuvar faresine bunun tam tersi özelliklere sahip yani sadakatıyla meşhur, tek eşli ve sosyal bir canlı olan tarla faresi geni aşıladı. Tarla faresi aşılanan labortuvar faresi sürü halinde yaşayan ve oldukça sosyal olan tarla faresinin davranış özelliklerini aynen benimsedi. Yani, hem sosyalleşti, hem de tek eş seçerek ona karşı çok sevecen davranmaya başladı.

TEK EŞLİ VE SEVECEN

Bilim adamları söz konusu genin insan dahil bir çok memelide bulunan vasopressin adlı doğal hormonun salgılanmasına yol açtığını, bu hormonun da erkeklerin saldırganlık, iletişim kurma yeteneği ve cinsel davranışlarını etkilediğini belirttiler. Tek eşli ve sevecen tür farelerde DNA sarmalınının ötekilere oranla daha uzun olduğu ve dolayısıyla vasopressin adlı hormon salgısını ateşlediği anlaşıldı. Sosyal olmayan farelerde DNA daha kısa çıktı.

İlk kez yapılan bu deney sonunda anatomisi, kimyası ve pskilolojisi hakkında çok az şey bilinen beraber yaşama ya da tek eşe bağlanma gibi sosyal formasyonlar hakkında bilgiler artacak. Yani iyi bir koca nasıl olunur veya hangi tür erkek iyi koca olur gibi yanıtsız kalan sorulara tatmin edece yeni cevaplar üretilebilecek. Bunun yanı sıra otizm, şizofreni ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıklara karşı etkili tedaviler geliştirilebilecek.
 
R

roze

Kullanıcı
31 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
otizm, şizofreni ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıklara karşı etkili tedaviler geliştirilebilecek.
Bu güzelmiş, iyi koca da gerçekten aşık olursa genlerle uğraşmaya gerek kalmaz :D :D
Teşekkürler Kabeka :)
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Daha neler çıkacak,:) biz test ettirmeden iyi eşi buldukda:) gelecek nesiller için nasıl olacak merak ediyorum.. şimdi iyi koca bulmayı ögrenince kızlar,geriye kalan kötü kocalar ne yapacak merak etim.. :D
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hey gidi dünya ya, araştırmaya bah sen.
Sonrada küresel ısınma derler, acaba bu araştırmanın fonunu hangi ileri zekalı sağlıodur.
İlginç ötesi bir durum valla.
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
O degilde ben bu farelere çok acıyorum.. ::)
 
Üst