İşinizi değil, iş hayatınızı değiştirin!

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan İşinizi değil, iş hayatınızı değiştirin! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,586 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İşinizi değil, iş hayatınızı değiştirin!
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Yeni yılda yeni başlangıçlar konusunda liste yapma ritüeli dönemine resmen girmiş bulunuyoruz. Listede yer alanlar arasında kariyer maddesi varsa ilk yapmanız gereken bu yazıyı okumak olmalı. İşte iş hayatınızı kökten değiştirecek 10 madde…

10 maddede iş hayatınızı baştan yaratma rehberi

Her gün yüksek bir dağdan paraşütle atladığınızı düşünün… Sürekli yazı yazdığınızı, sürekli tiyatro sahnesinde olduğunuzu ya da sürekli yemek yaptığınızı... Yaşamınızdan tatmin olur muydunuz? Peki şu an gerçekten sevdiğiniz işi mi yapıyorsunuz? İş Kavramları Koçluk Okulu’ndan Yaşam ve Kariyer Koçu Altan Özen, değişim için 21 günün yeterli olduğunu söylüyor. Nasıl mı?

Evet, yaptığımız işler her ne ise bizler de o işlerle paralel hayatlar yaşıyoruz. İş Kavramları Koçluk Okulu’nda Yaşam ve  Kariyer Koçu Altan Özen, kariyerimizden tatmin olma oranımızın büyük ölçüde hayatımızdan tatmin olma ölçümüzü belirlemesinden hareketle kendimize sormamız gerekenleri sıralayarak başlıyor önerilerine.

Özen’e göre, öncelikle: ‘Nelerden hoşlanıyorum?, Neleri kolayca ve keyif alarak yapıyorum? Yeteneklerim, diğerlerine göre daha güçlü olduğum konular/alanlar neler? Başkaları benden bahsederken hangi özelliklerimi ön planda anlatırlar? Nasıl bir yaşam tarzı aslında tam da bana göre olurdu?”sorularını kendine soran kişi, ikinci aşamada 1 ile 5 yıl arasında kendini nerede görmek istediğini hayal ediyor, nasıl bir tempo ve iş ortamı beklediğini tasarlıyor. Son aşamada da o beş yıl sonraki tablo için bugün hangi adımları atması gerektiğini mevcut koşulları düşünerek belirliyor. Ancak ya bu üç adımı belirlemekte zorlanıyorsak?

Gelin Altan Özen’in ilk 21 günde değişimi ufak ufak başlatmamız için 10 adımda neler yapmamız gerektiğine ilişkin önerilerine bakalım:

1) YAZIN!

Gün boyu kendinizle ilgili aklınıza gelen özelliklerinizi bu iş için özel hazırlanmış bir deftere not alın. 

2) KONUŞUN, ÖĞRENİN

Farklı işler yapan, farklı kariyerleri olan kişilerle (en az beş kişi) meslekleri üzerine sohbetler edin.

3) İLGİ ALANLARINIZLA İLGİLİ ARAŞTIRIN

İlgi alanlarınızı belirleyin ve bu alanlardaki çeşitli kurslara başlayın. O alanlarda çeşitli başarılar elde etmiş kişilerin hayatlarını da öğrenmeye çalışın.

4) UZMANLARLA GÖRÜŞÜN

Kendinizi profesyonel bir gözden dinlemek için çeşitli kişilik envanterlerini kullanan uzmanlardan destek alabilirsiniz. Bu çalışma farkında olmadığınız taraflarınızı size gösterebilir.

5) BİRİKİM YAPIN

Para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir iş değişikliğine karar verirseniz ekonomik güç sizi destekleyecektir.

6) FARKLI DÜŞÜNMEYİ ÖĞRENİN

Zihninizi farklı yönlerde de geliştirebilmek için ‘yaratıcılık’, ‘problem çözme teknikleri’, ‘zihnin yapısı’ gibi konularda okumalar yapabilirsiniz.

7) SADE YAŞAYIN

Hayatınızı sadeleştirin. Hayatınızdan enerjinizi boş yere alan konuları ya da kişileri uzaklaştırmayı deneyin. Böylece hayatıma katmak istediklerinize yer açmış olursunuz.

8) DESTEK ALIN
İstediğiniz değişikliği hayata geçirmek için size destek verebilecek kişileri belirleyin ve düşüncelerinizi sık sık onlarla paylaşın. Cesaret verici ve harekete geçirici bir adım olacaktır.

9) GÜCÜNÜZÜ KEŞFEDİN

Güçlü yanlarınızın neler olduğu hakkında çalışmalar yapın. Hem kendinize, hem sizi tanıyan kişilere sorun. Yeni mesleğiniz belki de bu güçlü yanlarınız üzerine kurulacak.

10) HOBİLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Kendi işinizi kurma hayaliniz varsa öncelikle çeşitli girişimcilik programlarına katılabilirsiniz. Hatta kendi girişiminizi başlatmak için hibe veren kurumları araştırın. Mevcut işinizi yaparken genel rutininizden sizi uzaklaştıracak ve boş zamanlarınızın daha anlamlı geçmesini sağlayacak hobiler edinin.


Kaynak: Hürriyet Gazetesi
 
Üst