İşine odaklanmak isteyene 'dışardan destek' veriyorlar

  • Konbuyu başlatan Gozde
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Gozde tarafından oluşturulan İşine odaklanmak isteyene 'dışardan destek' veriyorlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,519 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İşine odaklanmak isteyene 'dışardan destek' veriyorlar
Konbuyu başlatan Gozde
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gozde
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz

Artık şirketler kendilerine zaman ve güç kaybettiren işler için dışarıdan yardım alıyor. Finansal konularda 'outsourcing' desteği veren Fas Danışmanlık,ihtiyaç duyulan konuda hizmet verip geri çekilmenin doğru olduğunu söylüyor


Günümüzde rekabet kavramına her alanda çok sık karşımıza çıkıyor. Özellikle iş dünyasında şirketler rakiplerinin bir adım önüne geçmek için yaratıcılıklarını ve uzmanlıklarını ön plana çıkarmaya çalışıyor. Bütün bunları yaparken şirketlerin işlerine odaklanması büyük önem taşıyor. İşte bu noktada outsourcing yani dış kaynak kullanımı ortaya çıkıyor.

Şirketler, kendi uzmanlık alanları içinde olmayan ya da kendilerine zaman ve güç kaybettiren işleri o konuda uzman başka bir şirkete devrediyor. Ülkemizde de farklı alanlarda outsourcing hizmeti veren pek çok firma bulunuyor. Bunlardan biri de finans alanında hizmet veren Fas Danışmanlık... Bu şirketi kurma fikrinin iş hayatında yaşadığı zorluklar nedeniyle ortaya çıktığını söyleyen Fas Danışmanlık'ın Yönetici Ortağı Yeşim Çoluk, "Uzun bir süre hem yöneticilik hem finans direktörlüğü tecrübem oldu. Bu tecrübelerim sırasında proje bazlı ya da dönemsel bazda desteğe ihtiyacım oldu. Bu destekler sırasında hem işi verdiğimiz kişilerin performansından emin olmak hem de maliyet odaklı bir strateji izlemek zorundaydık. Süreç içerisinde yalnız kalmamak adına karşımıza çözüm olarak hep dönemsel elemanlar çıktı. Bu elemanlarla sorunlar yaşadık. Benzer sıkıntılar yaşayanlara çözüm olmak için Fas'ı kurduk" diyor.


İstenilen nitelikte eleman

Fas Danışmanlık, muhasebe, lojistik, ithalat, satış muhasebesi, raporlama, finans departmanlarına dönemsel eleman temini, iş süreçlerinin kontrolü, iyileştirilmesi ve kontrol noktalarının oluşturulması, yönetim raporlarının oluşturulması, kârlılık-masraf analizleri, özel gider indirimi (vergi iadesi) kontrolü gibi konularda outsourcing hizmetleri sunuyor. Fas'ın en önemli hizmetlerinden birinin de SAP uygulaması yapan şirketlere verdiği destek olduğunu anlatan Çoluk, bunu şöyle özetliyor:
"Proje sırasında danışmanlar gelir. Projeyi onlar yönetir fakat arka planda yoğun bir şekilde firma çalışanları zamanlarını bu projeye ayırır. Böyle olunca operasyonel işler yavaşlıyor, 24 saat çalışır hale geliyorlar ve dolayısıyla motivasyonları da bozuluyor. Biz hem şirketlerde yazılım danışmanlarının yanı sıra proje süresince ya da daha sonraki süreçlerde projede çalışabilecek yetkinlikte yani yabancı dil bilen, daha önce SAP'nin ilgili modülünü kullanmış personelin teminini sağlıyor hem de projede görevlendirilen firma personeline operasyonda destek veriyoruz."


Şirketler outsourcing'e yabancı

Outsourcing her ne kadar işlerini kolaylaştırsa da Türk şirketlerin bu kavrama hala soru işaretleriyle yaklaşıyor. Yerli şirketlerin 'İçimize girecekler, operasyonumuzu görecekler' diye çekindiğini belirten Çoluk, işlerinin operasyon ya da firmanın iç kararları değil ihtiyaç duyulan konuda hizmet verip geri çekilmek olduğunun altını çiziyor. Çoluk, hizmetlerini şöyle anlatıyor: "Şirket ihtiyaç duyduğu pozisyonu çok detaylı olarak bize bildiriyor. Biz de o işi isteyen ve yapmaya yetkin kişileri buluyoruz. Çalışan personelin tüm yasal sorumluluklarını üstleniyor ve çalışanın performansını kontrol edip destekliyoruz. Müşterilerimiz bize ihtiyaç duydukları hizmetle ilgili önceden maliyeti bilerek sürprizle karşılaşmıyor ve gereksinim duyulduğunda hizmeti alarak (sezonluk işler, izinler, proje, yoğun günlük operasyonlar gibi dönemlerde) esnek ve maliyet tasarrufu sağlayan çözümler oluşturabiliyor."

berrinhaberveren/kariyerim.milliyet.com
 
Üst