İşin uzmanından evlilik öncesi öneriler!

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Codex tarafından oluşturulan İşin uzmanından evlilik öncesi öneriler! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,598 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı İşin uzmanından evlilik öncesi öneriler!
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan eniseoz
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Son 10 yıl içerisinde yapılan araştırmalar, evliliklerinin % 50 sinin ilk 5 yıl içerisinde bittiğini, ilk 1 senede biten evliliklerin ise giderek arttığını gösteriyor. İşte uzmanından evlilik öncesi öneriler...

Kimileri evlilik için aşkın yeterli olduğunu savunurken, kimileri aslında mutlu evliliklerin sırrının eş ile iyi iletişim içinde olmak olduğunu savunuyor. Aileniz size eş seçmede en önemli olan şeyin sizinle aynı değer yargılarına sahip biriyle evlenmek olduğunu söyleyebilir. Arkadaşlarınız aşkın bütün sorunları gidereceğini söyleyebilir. Bugünlerde herkes evlilik düşünen çiftlere çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyeler ne tam olarak doğru, ne de tam olarak yanlıştır.

Son 10 yıl içerisinde yapılan araştırmalar, evliliklerinin % 50 sinin ilk 5 yıl içerisinde bittiğini, ilk 1 senede biten evliliklerin ise giderek arttığını gösteriyor. O halde bir evliliğin başarılı olup olmayacağını belirleyen faktörler nelerdir? Hangi çiftler evlenmemelilerdir? Evliliğe hazır olduğunuzu nasıl anlarsınız? Ciddi bir ilişki içindeki çiftler evlilik, ayrılık ya da birlikteliklerini olduğu gibi tutma kararını nasıl almalıdırlar?

Tatmin Edici bir Evliliği Belirleyen Faktörler

Evlilik üzerine çalışmalar yapan uzmanlar, bir evliliğin gelecekte nasıl olacağını belirleyen pek çok faktör bulmuşlardır. Bu faktörler “evlilik üçgeni” olarak adlandırılan üçgen bir model çerçevesinde incelenebilir. Bu modeldeki 3 ana özellik şunlardır:

1) Bireysel Özellikleri

Bireylerin kişilik özellikleri, sağlıklı bir duygusal yaşama sahip olup olmadıkları, değerleri, inançları ve tavırları. Bu özelliklerden birkaçı: esneklik ve kendine saygı (olumlu faktörler), depresif ruh hali ve dürtüleriyle hareket etme (olumsuz faktörler), kişilerarası ilişkiler (kendine güven) ve evlilik hakkında gerçekçi inançların olması.

2) Çift Özellikleri

Çiftler arası iletişim ve çatışma çözme becerileri, çiftin ne kadar zamandır tanıştıkları ve birbirlerini ne kadar iyi tanıdıkları, ortak değerlere ve hedeflere sahip olma (olumlu faktörler) ve evlilik denemesi olarak çiftin beraber yaşaması (olumsuz faktör)

3) Bireylerin ve İlişkinin İçinde Bulunduğu Şartlar

Çiftlerin aile geçmişlerinin özellikleri (önceki evlilikleri, eğer varsa bu evlilikten olan çocukları, bireylerin kendi ebeveynlerinin evlilik kalitesi, ailelerindeki iletişim kalitesi, evlenme yaşı, ebeveynlerin ya da arkadaşların evliliğe onay verip vermemeleri).


Kendinizi ve İlişkinizi Değerlendirin

İlk adım yukarıda belirtilen faktörleri anlamak ve incelemektir. İkinci adım bu faktörleri kendiniz ve ilişkiniz açısından değerlendirmektir. Bunu değerlendirmenin en etkili ve kolay yolu Evlilik Öncesi Değerlendirme Envanterleri’ni doldurmak ve sonuçları partnerinizle beraber değerlendirmenizdir. Yurt dışında yaygın olarak kullanılan envanterlerin bazıları FOCCUS, RELATE ve PREPARE’dir. Ülkemizde de Evlilik uyumunu değerlendirmek için Çiftler Arası Uyum Ölçeği (DAS) kullanılmaktadır.

Evlilik Öncesi Danışmanlık
Evlilik öncesi danışmanlık almak çeşitli alanlarda çiftlere yardımcı olabilir.

1) İletişim Becerilerini Geliştirmek

Etkin bir şekilde karşıdakini dinleyebilmek, onun anlatmak istediği şeyi anlayabilmek bazı kişiler için geliştirilmesi gereken bir özellik olabilir. İletişimi kuvvetli bir çift, ortaya çıkan sorunları tartışmak ve çözmek konusunda daha başarılıdır. Çiftler arasında “duygusal anlamda güvenme” yi sağlayan en önemli faktörlerden biri çiftin iyi bir iletişim içinde olmasıdır.

2) Çiftlerin Birbirinden Beklentilerinin Tartışılması

Evli çiftlerin rol dağılımı konusunda evlenmeden önce hiç konuşmamış olmaları sıkça rastlanan bir durumdur. İş, ev ekonomisinin idare edilmesi, ev işlerinin dağılımı, ebeveynlikle ilgili sorumlulukların paylaşılması, yani genel olarak evlilikte kimin ne yapacağı sorusu evlilik öncesi konuşulması gerek konulardır. Çiftlerin birbirinden beklentilerini açık ve dürüst bir şekilde dile getirmeleri evlilik boyunca bu konuda çıkabilecek sorunları önlemede önemli bir rol oynar.

3) Çatışma Çözme Becerilerinin Öğrenilmesi

Hiç kimse evliliğinde çatışma yaşayacağını düşünmez. Gerçekte ise bir çift evlilikleri boyunca çöpü kimin atacağı kadar basit anlaşmazlıklardan tutun da duygusal anlamda çiftleri yıpratan daha büyük sorunlara kadar birçok çatışma yaşarlar. Bu çatışmaları içinden çıkılmaz bir hal almadan çözebilmek, sorunlara yapıcı çözümler üretebilmek ve tartışma ile geçen zamanı önemli ölçüde azaltmak için çok etkili yollar vardır. Evlilik üzerine önemli çalışmaları bulunan John Gottman’ın araştırmaları, çatışma çözme becerileri geliştirmiş çiftlerin diğerlerine oranla daha az boşandıklarını göstermiştir.

4) İlişki Dengesinin Kurulması

İlişkide “sana” “bana” ve “bize” ne kadar ilgi ve dikkat gösteriliyor? Bu anlamda dengesini kaybetmiş bir ilişkide (mesela ilişkide her zaman eşlerden birinin istekleri ve beklentileri önemliyken diğerinin istekleri ve beklentileri karşılanmıyor ve sürekli göz ardı ediliyorsa) birçok sorunla karşılaşılması sürpriz değildir. Bu bağlamda çiftler birbirleri ve ilişkileri için faydalı olabilecek çözümlere gitmelidirler.

5) Bireylerin aile sorunlarının belirlenmesi

Nasıl davranmamız, sorunlarla nasıl başa çıkmamız, sevgimizi nasıl gösterdiğimiz gibi daha birçok davranışımız, aslında erken yaşta ailemizden, ebeveynlerimizden ve bizim için önemli olan başka kişilerden gördüklerimiz ve öğrendiklerimiz doğrultusunda şekillenir. Eğer bir kişi kendi ailesinde çokça çatışma ve sevgisizlik görmüşse, bunun kişinin evliliğine nasıl etki ettiğine bakmak önemlidir. Kendi ailelerinde yaşanan olumsuzlukları kendi evliliklerinde de tekrar eden bireyler, bu bağlantıyı anlayabilirlerse, tekrar eden öğrenilmiş favranışlarını daha kolay durdurabilmektedirler.

6) Kişisel, Ailevi ve Çift olarak hedefler geliştirmek

Birçok evli çift kendileriyle, aileleriyle ya da ilişkileriyle ilgili hedeflerini tartışmazlar. 5 yıl sonra hayatınızda nerde olmak istiyorsunuz? Çocuk yapmaya hazır mısınız? Kaç tane çocuk istiyorsunuz? Çocuk sahibi olmak için en uygun zaman ne zaman? Bunun gibi birçok soru çiftlerin üzerinde konuşması ve tartışması gereken konulardır.

Evlilik aslında üzerinde çalışılması, emek verilmesi gereken bir kurumdur. İlişkiler ve kişiler zaman içerisinde değişebilir, önemli olan çiftlerin bu değişikliklere nasıl uyum sağladıklarıdır.

Günümüzde boşanma oranı çok yükselmiştir. Amerika’da %50 olan boşanma oranı, Türkiye’de bu kadar yüksek olmamakla beraber son yıllarda oldukça artmıştır. Evliliği düşünen çiftler, evlilik öncesi birbirlerini tanımak için ne kadar çaba sarf ederlerse, evlilikte sorun yaşama ve boşanma ihtimalini o oranda düşürmüş olurlar.

Evlilik öncesi danışmanlık almak çiftlerin ilişkileriyle ilgili halihazırda yaşadıkları sorunların çözümünde ve sağlıklı bir evlilik kurmalarında büyük destek sağlamaktadır. Evlilik öncesi danışmanlık almış birçok çift seanslardan sonra iletişim becerilerini geliştirdiklerini ve ileride evlilikte çıkabilecek sorunlara karşı daha olumlu bir tavır benimsediklerini belirtmişlerdir.


Kaynak: leyditurk.com
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Evlilik zor iş yav. Daha annemizle babamızla aynı evde kalırken bir sürü problem yaşıyoruz, başka bir insan..  :-\
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çok açıklayıcı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş,teşekkürler...
*Saygı
*Aile kültürü
*Çiftlerin ortak zevk paylaşımı(sinema,tiyatro,kitap,müzik,gezi...vs.)
Olmazsa evliliğin tatmin edici olmayacağını düşünüyorum.
Maalesef ki bazı evliliklerin bitmesinin nedeninide tahammülsüzlüğe,yitirilen aile değerlerine,toplumun dejeneriliğine bağlıyorum.

 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Uzman değilim ama benim evlilik öncesi önerim şunları kendinize sorun.

1. Neden evlenmek istiyorum ?
2. Evliliğe hazırmıyım.
3. Başka insanların sorumluluğunu taşıyabilecek bilince ulaştımmı.
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Harun' Alıntı:
Uzman değilim ama benim evlilik öncesi önerim şunları kendinize sorun.

1. Neden evlenmek istiyorum ?
2. Evliliğe hazırmıyım.
3. Başka insanların sorumluluğunu taşıyabilecek bilince ulaştımmı.

Bu sorular aşık bir insanın kendine soracağı sorular değil Harun,eskilerin tabiri ile aşık olunca insanın gözüne perde iner,gözün hiç birşey görmez,nikahın ertesi günü o perde aralanır,bir ay sonra ise tamamiyle açılır ;D
neyse dağıtmayayım konuyu,benim bahsettiğim aşk evlilikleri...Birde mantık evlilikleri var yaş geçmeden düzenim,ailem,çocuklarım olsun mantığı
Senin sorduğun soruların cevabını en iyi mantık evliliği yapacak insan verebilir,tabi benim düşüncem bu
böyle olur demiyorum ;)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
1. Neden evlenmek istiyorum ?
2. Evliliğe hazırmıyım.
3. Başka insanların sorumluluğunu taşıyabilecek bilince ulaştımmı.
He! Çok haklısın, işte ben de b unları sordum, aldığım cevaplar karşısında evlenmek istemediğime karar verdim:))
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu sorular aşık bir insanın kendine soracağı sorular değil Harun,eskilerin tabiri ile aşık olunca insanın gözüne perde iner,gözün hiç birşey görmez
Aşık olduğumuzla direk evlenmemek lazım zaten:))
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Kadın yok dert yok :d
Şaka bir yana hepsi hepsi bir imzadan ibaret bir kurum, kuruluş dahada ileri gideyim şirket diyeyim.

Belki çok aykırı gelicek size ama evliliğin bir gereklilik olduğunu düşünmüyorum.
Evlenmedende bir dolu sorumluluk alırsın, evlenmedende bir insanla bir ömür geçirirsin. Evlenmedende evliymiş gibi yaşarsın.
Evlilik sadece bir akit dim eskilerin tabiriyle.
Hele hele aşk evliliği mantık evliliği diolarya :d Hanı mantıkçılara eyvallahta bu aşıklar neden evlenir anlamış değilim. Aşkın ederi bir imzamı. birbirimizi çok sevdik evlendik. neden ? Mantıkçılar daha şanslı :d
Bilmiyorum valla tuhaf geliyor bana.
 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
evlilik
delilik
kellik
fellik fellik (kaçma durumları için)
cinnetlik
şirretlik
katillik
ahiretlik
manilik
depresiflik
ilgisizlik
sevimsizlik
devamsızlık
algısızlık
umursamazlık
manyaklık

pfff aklıma bunlar geldi...  8)
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Çok karamsar gördüm sizi şaka bir yana,evlilik kurumu çok önemli bir o kadarda değerli...
Evlilik nedir? iki karşı cinsin,iki ayrı kişiliğin birlikteliği ile kurulan sıcacık yuvadır ve ten-beyin uyuşması ile aynı yastığa baş konmasıdır...

Öncelikle hazır olmadan evlenme kararı almamak ve atacagın bir imzayla evliliğini zindana çevirmemek gerekir..Şimdiki evliliklerin çoğu boşanmayla bitsede,eskinin tabiri ile"bir yastıkta kocamak iyisi kötüsüyle" diyerek sen karar vermeden kararın kesilmesi şansına iyi yada kötü bir ömür gitmesidir..

Evlenmedende bir dolu sorumluluk alırsın, evlenmedende bir insanla bir ömür geçirirsin. Evlenmedende evliymiş gibi yaşarsın.

Evlenmeden bir çok sorumluluk alırsın ama evlilik dışı bir çoçuğun sorumluluğunu kimse almasın.. Evlenmeden tabiri caizse "dost" hayatı yaşamayı toplumumuzda hoş karşılanmayacağı gibi seninde böyle bir karara onay vereceğini hiç sanmıyorum..
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:
Kadın yok dert yok :d
Şaka bir yana hepsi hepsi bir imzadan ibaret bir kurum, kuruluş dahada ileri gideyim şirket diyeyim.

Belki çok aykırı gelicek size ama evliliğin bir gereklilik olduğunu düşünmüyorum.
Evlenmedende bir dolu sorumluluk alırsın, evlenmedende bir insanla bir ömür geçirirsin. Evlenmedende evliymiş gibi yaşarsın.
Evlilik sadece bir akit dim eskilerin tabiriyle.
Hele hele aşk evliliği mantık evliliği diolarya :d Hanı mantıkçılara eyvallahta bu aşıklar neden evlenir anlamış değilim. Aşkın ederi bir imzamı. birbirimizi çok sevdik evlendik. neden ? Mantıkçılar daha şanslı :d
Bilmiyorum valla tuhaf geliyor bana.
Bu yorumdan sadece "Kadın yok dert yok" kısmını çıkarıyor, yerine "Erkek yok dert yok" diyorum ve yazılanların hepsine katılıyorum.
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Su Perisi' Alıntı:

Evlenmedende bir dolu sorumluluk alırsın, evlenmedende bir insanla bir ömür geçirirsin. Evlenmedende evliymiş gibi yaşarsın.

Evlenmeden bir çok sorumluluk alırsın ama evlilik dışı bir çoçuğun sorumluluğunu kimse almasın.. .
Bu düşüncene katılıyorum superisi ;)
 
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
spiritualsigns' Alıntı:
evlilik
delilik
kellik
fellik fellik (kaçma durumları için)
cinnetlik
şirretlik
katillik
ahiretlik
manilik
depresiflik
ilgisizlik
sevimsizlik
devamsızlık
algısızlık
umursamazlık
manyaklık

pfff aklıma bunlar geldi...  8)
Fazla abartılmış ürkütücü yanıtlar..!
 
B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Hoş bi yazıydı. Evililk öncesi okunması  gerekir diye düşünüyorum.
Teşekkür ediyorum
Evlilik zor, sorumluluk ister.
Çiftlerin yaşayış tarzı olsun kültürleri,yaş vs vs... uyumu  çok önemli diye düşünüyorum.
Evlilik birbirine katlanma sanatıdır...
 
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Mor-Menekşe' Alıntı:
Evlilik birbirine katlanma sanatıdır...
Sevgili Menekşe:)Güzel bir sözdü..
 Sanat ..Hayal gücü ve yaratıcılık olduğuna göre ..
Buna biraz da sabır eklersek evlilik inşa edilmiş olacaktır:)
 
Üst