İşi alındığınızı nasıl anlarsınız?

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan İşi alındığınızı nasıl anlarsınız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,198 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İşi alındığınızı nasıl anlarsınız?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
Yoksa işi kaptınız mı?

Güzel geçtiğini düşündüğünüz bir iş görüşmesinden çıktıktan sonra aklınızda tek bir soru vardır. ‘Acaba işe kabul edilecek miyim?’ Bunu öngörebilmek çok zor. Ancak bazı işaretler size gidişatın olumlu olduğunu gösterebilir.

Bir iş görüşmesine gittiniz. Görüşme güzel geçti ve içinizde bu işin olumlu sonuçlanacağına dair kuvvetli bir his var. Ancak, mülakat ne kadar güzel geçerse geçsin, istediğiniz kadar ‘Bu sefer kesin olacak’ diyin, sonucu önceden kestirmek çok zor.

İK uzmanı Lynn Taylor ve yazar Michael Kerr, Business Insider’da yayınlanan bir haberde, iş görüşmesi ne kadar iyi geçerse geçsin, sonucun olumlu çıkacağından emin olunamayacağını söylüyorlar. Ancak, yine de görüşme sırasında yakalayacağınız bazı işaretler, işi kapacağınızı veya bir sonraki görüşmeye çağırılacağınızı size gösterebilir.

Taylor ve Kerr, bu işaretleri şöyle sıralıyor:
- İşe alım uzmanı, size soru sormayı bırakıp şirketi övmeye başladıysa bu sizi işe almak istediklerine dair bir işaret olabilir.

- Özel hayatınıza, ailenize, hobilerinize dair daha detaylı sorular sorulmaya başlanması olumlu bir işarettir. Size CV’de yazılanların ötesinde bir ilgi duyulduğunu gösterir.

- Görüşmeyi yapan kişinin sıcak davranması, espriler yapması da olumlu bir durum. Belki de sadece arkadaşça davranmaya çalışıyordur. Ancak yine de bu sizin yanınızdayken gerilmediği ve rahat
olduğu anlamına gelir. Bu da iyi bir şey.

- Görüşmenin uzaması, hatta görüşmeyi yapan kişinin sizi sonradan öğle yemeğine de kalmanızı istemesi ya da kahve içmeye davet etmesi iyi bir işarettir. Sizi daha çok tanımak istediği anlamına gelir.

- Ücret hakkında konuşulmaya başlanması önemli bir işaret. Artık neredeyse tüm şirketler ilk görüşmede ücret beklentisini soruyorlar. Ancak, işe alım uzmanının başvurulan pozisyondaki ücret aralığından ve yan haklardan bahsetmeye başlaması iyi yolda olduğunuzu gösterebilir.

- İşe alım uzmanının sizden referans istemesi olumlu bir durum. Çünkü, uzmanlar yalnızca kuvvetli adaylarla ilgili referansları arayıp ekstra bilgi toplarlar.

- ‘Ne zaman başlayabilirsiniz?’ sorusu kritik. Görüştüğünüz kişi ‘X tarihe kadar birini almak istiyoruz’ detayını sizinle paylaşıyorsa, sizinle ciddi ciddi ilgileniyorlar anlamına gelir.

- Görüşmeden sonra diğer müdürlerle tanıştırılmak veya ofisin gezdirilmesi her adaya uygulanan bir davranış değildir. Eğer güçlü bir aday olmasaydınız bunlar yapılmazdı.

- İşe alımcılar, kendileri dışında hangi şirketlere görüştüğünüzü öğrenmek isteyebilirler. Bunu öğrendikten sonra kendilerinin daha iyi olduğunu anlatmaya başlarlarsa, bu sizi beğendiklerini gösterir. Hatta, sizi diğer firmalara kaptırmamak için endişelendiklerini işaret eder.

Kaynak: http://www.hurriyet.com/IK
 
Üst