İş Yerinde Yorulmaya Son!

  • Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan İş Yerinde Yorulmaya Son! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,139 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İş Yerinde Yorulmaya Son!
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

1. Yorgun gözler için 20/20 kuralını uygulayın

20 dakikada bir bilgisayar ekranınızdan gözünüzü çevirip, 20 saniye süreyle 20 feet (6 metre) uzaklıkta bir objeye bakın. Bu gözünüze rahatlama fırsatı verecek. Sürekli olarak bilgisayar ekranına bakmak, dakikadaki göz kırpma sayımızı yarıya indirebiliyor; ki bu da gözlerde kuruluğa, yorgunluğa ve kızarıklığa yol açıyor.

2. Mouse’u kolunuzun tamamını kullanarak hareket ettirin

Mouse’unuzu kullanırken sadece bileğinizi değil, mouse’u havada tutar gibi kolunuzun tamamını kullanarak hareket ettirin, böylece kolunuzun üst kısmı rahatlayacaktır.

3. Fiziksel çalışma alanınızı doğru biçimlendirin

Sağlıklı bir çalışma alanı için:

Bilgisayar ekranınız tam göz hizanızda olmalı;

Ayaklarınız, dizleriniz 90 derece olacak şekilde yere düz basmalı;

Klavyeniz masanızdan daha aşağıda, dizlerinizin üzerinde durmalı;

Sandalyenizin arkası sırt kavisinizi kavrayacak şekilde olmalı; ayrıca otururken doğru vücut duruşunuzu korumaya özen gösterin.

4. Mikro molalar alın

Mikro mola, her yarım saatte bir alınan 30-60sn’lik molalar olarak tanımlanabilir. Bu mikro molaların en güzel yanı masanızdan kalkmanıza gerek olmaması. Ayrıca yorgun olduğunuz zaman,bu molalarda bazı basit egzersizler yapmak size yeniden hayat vermeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki adreslerden mikro molalarınızda yapmak için farklı basit ofis içi egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Unutmayın, sık sık hareket etmek çok önemli.

5. Ofisten dışarı çıkın

Yapılan bir araştırmaya göre, çalışanların %25’i öğle yemeğini her gün masasında yiyor; ki bu da öğle yemeği molasının amacını tamamen ortadan kaldırıyor. Öğle yemeği için ofisten çıkmak, gün içerisinde bir ara vermek, nefes almak ve yeniden enerji toplamak için çok iyi bir fırsat.  Güneş ışığı ve temiz hava, florasan ofis aydınlatmalarının aksine hepimiz için gerekli. Her gün minimum 20 dk yürüyüş yapmaya çalışın. Bu enerji seviyenizi yükseltecek ve stresinizi azaltacaki; böylece sizi verimli kılacak.

6. Masabaşında hareketsiz oturduğunuz süreleri hareket ederek dengelemeye çalışın

Masa başı iş, fiziksel olarak hareketli olduğumuz saatlere denk geliyor, bu sebeple zaman içerisinde kilo almaya, obeziteye ve müsküloskeletal bozukluklara sebep olabiliyor. Masada oturduğunuz saatleri hareketli saatlerinizle dengelemeye çalışın. Vücudunuz size teşekkür edecek.

7. Laptop ile geçirdiğiniz süreyi minimumda tutun

Tüm günü bilgisayar ekranına bakarak geçirdiğiniz uzun bir günün ardından, en az ihtiyacımız olan şey eve gidip, laptop’ta internette dolanmaya başlamak—ama yine de çoğumuz bunu yapıyoruz. Gözlerimiz uzun bir iş gününün ardından hem yorgun düşmüş oluyor, hem de çoğu laptop’un monitör ve klavyesinin birbirine yakın olması duruşumuzu uygun biçimde şekillendirmemize izin vermiyor. Bu yüzden faturalarınızı ödemek, kişisel mailinizi kontrol etmek veya sosyal networking yapmak gibi özel aktiviteler için ofiste geçirdiğiniz mesai süreniz içerisinde bir zaman ayırın.

8. Patronunuzla veya İnsan Kaynakları yetkilisiyle daha ergonomik şartlar için konuşun

Patronunuzla veya İnsan Kaynakları yetkiliyse “ergonomi” hakkında konuşun. Ergonomik ekipmanlar daha verimli bir çalışmaya sebep olur. Kısaca “İyi ergonomi daha ekonomik” denilebilir.  Bir firmanın masraflarının %90’ı eleman masraflarından ibaret; ergonomik ürünlerle çalışanların çalışma alanlarını iyileştirmek, maddi açıdan firmalara olumlu geri dönüyor.

www.mynet.com
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Sağol didem çok yararlı bilgiler. Okudumda çoğunu yapmıyorum. Arada bir şöyle temiz hava alıyorum o kadar. Beyin yorgunluğu, fiziksel yorgunluktan çok daha kötü. İnsanın eve gidince hiç bir şey yapası gelmiyor.  :)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben de çoğunu yapmıyorum. Hele dışarı çıkma ve güneş görme sıfır ofisteyken.
Kesinlikle haklısın, beyin yorgunluğu çok daha fena.

Ve bu bilgisayar meselesi. Ofisteyken zaten bilgisayar başındayım, vir de eve gidince hem bilgisayar yanımda hem televizyon.. Tamamen yorgunluk..

Ben teşekkür ederim yorumun için. :)
 
Üst