İnternetten müzik indiren yandı

  • Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan İnternetten müzik indiren yandı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,351 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı İnternetten müzik indiren yandı
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spiritualsigns
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
nternetten müzik indiren öğrenciye 675 bin dolar ceza.

ABD'de internetten müzik dosyası indirdiği ve paylaştığı için telif hakları yasasını ihlal ettiğine karar verilen bir üniversite öğrencisi, 4 plak şirketine 675 bin dolar ödemeye mahkum edildi. 

Boston'da görülen davada, mahkemenin önceki gün Joel Tenenbaum adlı öğrencinin telif hakları yasasını ihlal ettiğine karar vermesinden sonra jüri, gence verilecek para cezasını kararlaştırdı.

Universal, Warner ve Sony gibi büyük plak şirketlerinin açtığı davada, mahkemenin, "her gencin yaptığını yapan" Joel Tenenbaum isimli üniversite öğrencisinin internetten korsan müzik indirdiğine karar vermesinin ardından dikkatler, jürinin kararlaştıracağı para cezasının miktarına çevrilmiş, para cezasının 4,5 milyon dolara kadar çıkabileceği bildirilmişti.

Fizik doktorası yapan 25 yaşındaki Boston Üniversitesi öğrencisi Tenenbaum, duruşmada, müzik dosyalarını indirmek ve dağıtmak için ailesindeki ve okuldaki bilgisayarları kullandığını kabul etmişti.

Plak şirketlerinin talebi üzerine savcılar, Tenenbaum'un özellikle paylaştığı 30 şarkıya odaklanmıştı.

Amerikan yasalarına göre, müzik şirketleri ihlal edilen şarkı başına 750 ila 30 bin dolar arasında tazminat hakkı kazanabiliyorlar.

Jüri, ihlalin kasıtlı olduğuna karar verilirse, şarkı başına cezayı 150 bin dolara yükseltebiliyor.

ABD'nin Minnesota eyaletinde geçen ay görülen benzer davada Jammie Thomas-Rassett isimli bir çocuk annesi kadın, paylaştığı 24 şarkı için 1,92 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Minnesota davasında jüri, şarkı başına 80 bin dolara karar vermişti.

kaynak:veteknoloji
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Telif hakkı alınmış yerden müzik indiriyoruz...Yinede tedbirli olmak gerekir..
Teşekkürler Alper
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bu cezaları herkese uygulasalar ya o zaman. Hoşlarına giden birisini seçip, onu kurban ediyorlar. Aslına bakarsanız indirenlere pek yüklenmiyorlar, daha çok paylaşanlara ceza veriyorlar. Paylaşanlar engellendiğinde, indirenler otomatik olarak azalacak.

Şu ana kadar bilgisayarımın için korsan müzik dolu evet. Seviyorum ama napayım, çok param da yok. 8) Zaten yeni çıkan albümleri ve herkesi indirmiyorum. Böyle de bir tesellim var.  ;D Dire Straits'in , Pink Floyd'un mp3 ünü indirsem ne olur indirmesem ne olur. Plak şirketi kazanmayıversin.
 
S

spiritualsigns

bizim başbakanımız bile youtube'a yasa dışı yollardan giriyorsa mp3 indirene plaket verirler sıkmayın canınızı... bizim balık baştan kokmuş bize bişi olmaz... :p
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
spiritualsigns' Alıntı:
bizim başbakanımız bile youtube'a yasa dışı yollardan giriyorsa mp3 indirene plaket verirler sıkmayın canınızı... bizim balık baştan kokmuş bize bişi olmaz... :p
;D ;D ;D

Bizim dokunulmazlığımız yok ama  :p Hem cezayı amerika kesiyor dikkat  :p :p İnsan dostuna ceza kesermi  ;D ;D


Şaka bir yana yakın gelecekte nasıl olsa DRM denen şey yaygınlaşacak ve kafamıza göre dijital müzik indiremeyeceğiz.

Ama analog sorununa çözüm bulabilmiş değiller. Zira insan gözünün gördüğü ve kulağının duyduğu her şey kopyalanabiliyor. Bunu engellemeniz fiziksel olarak şu an mümkün değil.

 
S

spiritualsigns

internet suçlarına henüz net yaptırımları olmayan bir ülkedeyiz... bizde bu sorumluluk oluşana kadar ben çinlilerin uzay mekiğinde belki seyahat ediyor olurum....  :D
 
S

spiritualsigns

dandini dandini dastana danalar girmiş bostana kov bostancı danayı yemesin lahanayııııııı :D

iyi geceler..
 
Üst