İnternette Sansür Yasası Geçti

  • Konbuyu başlatan DeryaDer
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde DeryaDer tarafından oluşturulan İnternette Sansür Yasası Geçti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,592 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı İnternette Sansür Yasası Geçti
Konbuyu başlatan DeryaDer
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeryaDer
DeryaDer

DeryaDer

Derya Karacan
Moderatör
22 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
28
www.deryakaracan.com
“Özel hayatın korunması” adına TİB Başkanına olağanüstü yetkiler veren, daha çok Çin, İran ve Suudi Arabistan’da uygulanan URL tabanlı engelleme yöntemleri getiren internete sansür yasası Meclis’ten geçti


İnternet kullanımında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na olağanüstü yetkiler getiren yeni internet yasa teklifi üç muhalefet partisinin hayır demesine karşın tek başına Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerinin oylarıyla Meclis’ten geçti.

AKP, muhalefet partilerinden gelen tasarının bazı maddelerinde değişiklik tekliflerini ise reddetti.

Teklif Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından geçmesi halinde yasalaşacak.

Peki, tasarı ne gibi kısıtlamalar getirilmesini öngörüyor?

* İnternette özel hayatının ihlal edildiğini düşünen kişiler mahkeme yerine doğrudan TİB’e başvuracak.

* TİB, yayının engellenmesine karar verirse, karar uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne (ESB) bildirecek. ESB durdurma kararını en geç 4 saat içinde yerine getirecek.

* Bu talep 24 saat içinde sulh ceza hakimine götürülecek. Özel hayatın gizliliğinin ihlaline bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan TİB Başkanı’nın emriyle erişim engellenecek. Bu acil uygulamada hakim kararı aranmayacak.

* Yer sağlayıcılar, internet kullanıcılarının kullanım trafiklerini iki yıla kadar saklamak zorunda olacak. Ayrıca TİB’in veya mahkemenin erişimin engellenmesine karar verdiği sitelere alternatif erişim yollarını da engellemekle görevli olacak.

* DNS ve IP tabanlı engellemenin yanı sıra, daha çok Çin, İran ve Suudi Arabistan’da uygulanan URL tabanlı engelleme yöntemleri genişletilecek.

URL tabanlı engelleme ne getiriyor?

İnternet yasasında değişiklik yapılmasını öngören tasarının ardından bianet’ten Elif Akgül’e konuşan Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) Yönetim Kurulu Üyesi Berhan Soylu, URL tabanlı engellemenin yaratacağı etkileri şöyle özetlemişti:

* Şu an kullanmakta olduğumuz sistemde erişim engellense bile, yasaklar bir şekilde aşılıyor. Ancak tasarıyla beraber gelen URL bazlı engellemeyle bu imkan da ortadan kalkacak.

* En önemlisi kullanıcı ulaşmak istediği içeriğin engellendiğini bilmeyecek. Haberden hiçbir şekilde “haberdar” olamayacak.

* Kullanıcı bir linke tıkladığı zaman, o içerik URL bazlı engellendiyse, ya sayfa hiç açılmayacak, ya başka bir sayfaya yönlendirilecek ya da yanlış bir bilgiye ulaşacak.

* URL bazı engellemede, siteye girmeye çalışan kişiler, linke tıklayanlar takip edilebilecek.

* Şimdiki yasayla içerik engellenmesi için hukuki bir yol izlemek gerekiyordu, ancak bu değişiklikle yetkili kişinin istemediği içeriğe kimse ulaşamayacak. 
         
kaynak:  http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/153284-internete-sansur-yasasi-gecti
 
Üst