İnternette oltaya gelmeyin

  • Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan İnternette oltaya gelmeyin başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,010 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı İnternette oltaya gelmeyin
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan nazarelif
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Çocukları, sanal ortamdaki vurgun ve istismara karşı korumayı amaçlayan kitapçık hazırlandı.

Çok sinsi bir programdır. Kaleyi içeriden fethetmek için kılık değiştirerek içeri girmiş askerlere benzer.
Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, "Öğrenciler İçin Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanım Kılavuzu" hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'nca da onaylanan kitapçık, 10 milyon adet basılacak ve öğrencilere ücretsiz dağıtılacak. Çocukları, sanal ortamdaki vurgun ve istismara karşı korumayı amaçlayan kitapçıktaki bazı uyarı ve saptamalar şöyle:

İNTERNET KAFEYE VELİNİZLE GİDİN: Anne ve babanıza karşı şeffaf ve dürüst olun. Ailenizle birlikte oturduğunuz odada internete girin. 12 yaşından küçükseniz, velinizi almadan internet kafelere gitmeyin. Gireceğiniz siteleri öğretmeniniz ve ailenizle birlikte belirleyin.

WEB KAMERA UYARISI: İnternette sadece tanıdığınız kişilerle sohbet edin. Bu kişilerle ailenizin bilgisi olmadan kesinlikle yüz yüze görüşmeyin. TC kimlik numaranızı, adresinizi, telefon numaranızı yabancılarla paylaşmayın. Yabancılarla web kamera kullanarak konuşmayın.

YABANCILARA DİKKAT: Tanımadığınız kişilerin internetteki arkadaşlık tekliflerini reddedin. Oyunlara, aktivitelere, yarışmalara katılmadan önce mutlaka ailenize ve öğretmeninize danışın.

ANTİ CASUS YAZILIM KULLANIN: Key logger programı, internette attığınız tüm adımları tek tek izler. Bu sinsi program, tüm klavye hareketlerinizi, bilgilerinizi haberiniz olmadan çalar ve program sahibine gönderir. Key loggerlara karşı etkili olan anti-casus yazılımları kullanın.

OLTAYA GELMEYİN: İnternet ortamındaki hırsız ve yankesicilere dikkat edin. Kötü niyetli kişiler şifrenizi, banka bilgilerinizi, kişisel bilgilerinizi "oltalayarak" çalabilir. Bir bankanın ya da finans kurumunun internet sitesini taklit ederek size bir eposta gönderirler ve kişisel bilgilerinizi isterler. Böyle bir e-posta alırsanız kesinlikle cevaplamayın. Güvenmediğiniz ve bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın.

TRUVA ATI SİNSİDİR: "Truva atı" sinsi bir programdır. Kaleyi içeriden fethetmek için kılık değiştirerek içeri girmiş askerlere benzer. Önce kendisini masum bir müzik, film ya da oyun dosyası olarak tanıtır ve kabul ettiğinizde bilgisayarınızın yönetimini sinsice ele geçirir. Bilgisayarınız başka programların kölesi haline gelir, onların isteklerini yapar. Güvenli olmayan ve bilmediğiniz sitelere girmeyin.

SPAM UYARISI: Spamlar (istenmeyen mesajlar) okumanız için başucunuza zarf bırakıp giden maskeli hırsızlara benzerler. Bu zarfı merak edip açtığınızda ve mektuptaki istekleri yerine getirdiğinizde tüm bilgilerinizi çalmış olurlar. Bu tür mesajları kabul etmeyin ve hiç okumadan silin.

ŞİFRENİZİ SAKLAYIN: Şifreniz size ait en önemli sırdır, kimseyle paylaşmayın. Şifrenizin içinde harfler dışında en az bir tane farklı karakter olsun. Sadece sizinle ilgili bilgilerden oluşmasın.

İHBAR EDİN: Zararlı ve rahatsız edici sitelerle karşılaştığınızda hemen www.ihbarweb.org.tr adresine ya da 0312 582 82 82 numaralı telefona ihbar edin.

kaynak:veteknoloji
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
YABANCILARA DİKKAT: Tanımadığınız kişilerin internetteki arkadaşlık tekliflerini reddedin.
Haaa ne güzel  ;D. Tanıdığım kişilerden hiçbiri arkadaş olmak istemedi şu ana kadar. Hep tanımadıklarla arkadaş oluyorum.

Neyse güzel tavsiyeler bence. Kimseye güvenmeyin yeter. En güvendiğiniz kişiye bile yani. Benden söylemsi  8) :)
 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Ben cafeye annemle gidersem beni taşlarlar.. hoş ben hiç internet cafeye gitmedim  ;D

+Anne mynette okey oynayabilirmiyim?
-Öğretmenine sor çocuğum,
+Öğretmenim mynette okey oynamak istiyorum.
-Tamam evladım bende not defterimde bir oynama yapayım  ;D

Benim internette tanımadığım 16 yıllık internet geçmişimde 4 kişiyi geçmez... zaten tanımadığım biri ile ne işim olur onu bilemiyorum...

Şifrelerim bilgisayarımda tanımlıdır.. her gelen geçen açabilir.. ama pek açan olmuyor herkeste bilgisayar var artık.. ev gezmelerine bile notebookuyla giden arkadaşlarım var  8)  Yine 16 yıllık internet geçmişimde 4 mp3 ve en fazla 20 resim indirmişimdir. Buna rağmen bir kez backdoor'a maruz kaldım. Mahkemelik oldum.
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
İnternetle yeni tanıyan biri için bu kitapçık çok yaralı olacakdır...
İlk tanıştıgım yıllarda böyle bir kitapçıgım olmasını çok isterdim.. :)

Bilgilendirme için teşekkürler Alper..Şunuda belirtmeden edemeyeceğim..Zamane çoçukları anne karnında öğrenerek çıkıyorlar.. ;D
 
N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
çocuklar için yazılmış ama biz yetişkinlerde aynı hatalara düşmüyormuuyz
 
Üst