İnternetin papucu dama

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan İnternetin papucu dama başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,512 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı İnternetin papucu dama
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ibrahim58
S

senarist081İnternet ve cep telefonundan sonra bir ilk... Artık sevdiklerinizi televizyon ekranında görmeniz mümkün. Nasıl mı?
İletişim teknolojileri baş döndüren bir hızla gelişiyor. İnternet ve cep telefonundan sonra şimdi de televizyon üzerinden haberleşme dönemi başlıyor.


TV'DEN GÖRÜNTÜLÜ İZLE

TV'ye bağlanacak küçük bir cihaz sayesinde, binlerce kilometre uzaktaki kişilerle görüntülü konuşmak mümkün olacak. Yeni sistem, farklı ülke ya da şehirlerde yaşayanların istedikleri an birbirlerini görebilmelerini sağlayacak. 'IPTV' adı verilen sistem, İngiltere ve Fransa'nın ardından haziran ayında Türkiye'de devreye girecek. Söz konusu hizmet, set top box (STB) isimli cihaz üzerinden yürütülüyor. Bir ucu telefon hattına diğeri TV'ye bağlanan cihaz, internet tabanlı çalışıyor. İki yönlü iletişim imkanı sağlayan cihaz sayesinde, uzaktan eğitim, video konferans ve uzaktan sağlık hizmetleri almak da mümkün.
İLETİŞİM TEKNOLOJİSİNDE ÇIĞIR AÇACAK

STB cihazları, internet ve cep telefonlarından sonra iletişim teknolojilerinde yeni bir çığır açacak. IPTV tümüyle devreye girdiğinde hem insanların televizyon izleme alışkanlıkları değişecek hem de TV'ler sadece kanalların seyredildiği cihazlar olmaktan çıkacak. Seyirci, ne zaman neyi izleyeceğine kendisi karar verecek. Örneğin seyirci, takip ettiği bir dizinin istediği bölümünü istediği yerinden izleyebilecek. IPTV, batılı ülkelerde ciddi bir yaygınlık kazandı. Türkiye'de ise dijital platform hizmeti sunan Digiturk, isteği bağlı yayın uygulamasını belli ölçüde hayata geçirmeye başladı.

HASTANEYE GİTMEDEN DOKTORA GÖRÜN

Bir tarafı telefon hattına bir tarafı da TV'ye bağlanan STB cihazları internet tabanlı çalışıyor. Bu sayede iki yönlü bilgi iletişimi sağlanabiliyor. Cihazla uzaktan eğitim, video konferans (görüntülü telefon) ve uzaktan sağlık hizmetleri almak da mümkün. Özellikle yaşlı nüfusunun yoğun olduğu Avrupa ülkelerinde vazgeçilmez bir hizmet haline gelen IPTV sayesinde hastalar, hastaneye gitmeden doktora görünebiliyor.

HAZİRAN'DA TÜRKİYE'DE

Kişileri uzaktaki yakınlarıyla televizyon üzerinden görüntülü konuşma imkânı da tanıyan yeni teknoloji, haziran ayı içerisinde Türkiye'de de kullanılmaya başlanacak. Bu amaçla Türk Telekom, IPTV ihalesi açtı. Bu ihaleye giren firmalardan Alcatel Teletaş, şimdiden Türkiye'nin ilk IPTV destek merkezini de kurdu. Fransız ve Amerikan ortaklı firma, Türkiye'de internet televizyonu ile ilgili faaliyetleri İstanbul'daki merkezinden yönetecek.

Şirketin Murahhas Aza ve üst düzey yöneticisi Haluk İlkdoğan, geleneksel TV anlaşıyını geliştirerek kaliteli bir seviyeye taşıyacaklarını söyledi. Yeni sistemde her kullanıcının ayrı bir yayını izleyebileceğini ve sistemin interaktif olacağını kaydeden İlkdoğan, bu sayede DVD'de olduğu gibi televizyon yayınının da durdurulup geriye alınabileceğini ifade etti. İlkdoğan, "Maç yayını sırasında arkadaşlarınızla yayın üzerinden mesajlaşabilme şansına sahip olacaksınız. İstediğiniz programı özgürce seçebileceksiniz. Kısaca internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz her işlemi televizyon üzerinden de yapabilme imkânına kavuşacaksınız." dedi.


internethaber.com
 
M

muhal

Kullanıcı
13 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
teşekkürler...paylaşımın için... senarist081 ...emeğine sağlık:) çok faydalı bir bilgilendirme olmuşşşş
 
Y

yusufi

Kullanıcı
24 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
bunlar çok güzel haberler bilgilendirme için teşekkürler senarist081... ;)
 
I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sivas
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER.

SAĞLIK HİZMETLERİ PEK KAFAMA YATMADI (KALBİNİZİN ATIŞINI DİNLEMEK İÇİN LÜTFEN KALBİNİZİ EKRANA YAKINLAŞTIRIN ;D ;D ;D)
 
Üst