İNSANLIK DERSİ

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ayben tarafından oluşturulan İNSANLIK DERSİ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,758 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı İNSANLIK DERSİ
Konbuyu başlatan ayben
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Harun
A

ayben

Ünlü İtalyan sinema sanatçısı Vittorio de Sica bir TV röportaşında anlatıyor:

İtalya'da Napoli'nin kenar mahallerinden birinde, bir kafede kahvelerimizi içiyorduk. İçeri giren müşterilerden biri, garsona, '' İki kahve biri askıda'' dedi. İki kahve parası verip, bir kahve içip gitti. Garson da tezgahın üzerinde asılı duran çiviye bir kağıt astı.

Biraz sonra iki kişi daha içeri girdi. İçlerinden biri '' Üç kahvei biri askıda'' diye seslendi. Üç kahve parası verip, iki kahve içip gittiler. Garson tezgahın üstündeki çiviye küçük bir kağıt daha astı.

Derken üstü başı biraz eski püskü, belli ki fakir biri, kafeden içeri girdi. Garsona '' Askıdan bir kahve'' dedi. Garsonun getirdiği kahveyi içip, para ödemeden çıkıp gitti. garsonda tezgahın üzerine asmış olduğu kağıtlardan bir tanesini aşağıya indirdi....

U

UğurOnur

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Çok güzel bir örnek...
Türkiye'de bir ekmek fırınında vardı buna benzer
bir uygulama.Haberlere konu olmuştu hatırlıyorum.
Onda da aynı şeyi ekmek satın alanlar yapıyordu.
Aslında bu uygulama bu ve benzeri yöntemlerle çoğaltılsa
çok ciddi anlamda eksikler giderilebilir diye düşünüyorum ben

C

cnslmst

teşekkürler ayben... düzce belediyeside bir kaç ay önce fırınlardda askıda ekmek uygulamasına geçecekti hatta reklam çalışmasını bile hazırladık ama maalesef ekmek değilde proje askıya alındı...

A

ayben

Kesinlikle katılıyorum Uğur. Aslında düşündüm de bir işletme açma isteğim var içimde.
Tabi can dostumla, nasip kısmet olursa böyle bir şey yapsak orda aslında çok iyi olur.
Bu tarz uygulamaları aslında sadece işletmelerde değil her yerde yapabiliriz.
Fakat dönem öyle bir dönem ki insanın babasına bile güveni yok tabir-i caizse.
Kim muhtaç kim riyakar seçemez olduk ama Rabbim bizi ayırt edenlerden eylesin inşallah...

A

ayben

cnslmst' Alıntı:
teşekkürler ayben... düzce belediyeside bir kaç ay önce fırınlardda askıda ekmek uygulamasına geçecekti hatta reklam çalışmasını bile hazırladık ama maalesef ekmek değilde proje askıya alındı...
Rica ederim, üzüldüm . Keşke projeyi hayata geçirebilselerdi :( :mad:

U

UğurOnur

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
amin..ecmain inşaallah...
Sen Allah rızasını gözeterek bu işe girersen
Allah'ın izni ile niyetin yerini bulur ondan endişen olmasın inşaallah.
Yeter ki bizim elimizden bişeyler gelsin.Yardım edebilecek imkanlarımız
olsun... ;)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
çok hoş..
toplumsal dayanışmanın oldukça iyi bir örneği :)

A

ayben

UğurOnur' Alıntı:
amin..ecmain inşaallah...
Sen Allah rızasını gözeterek bu işe girersen
Allah'ın izni ile niyetin yerini bulur ondan endişen olmasın inşaallah.
Yeter ki bizim elimizden bişeyler gelsin.Yardım edebilecek imkanlarımız
olsun... ;)
;)

Aminn...

C

cnslmst

belediye başkanımız bu konuda çok duyarlı... prejeyi tekrar gündemine alacağını umud ediyoruz...

A

ayben

Umarım olur  ve onun gibi başka duyarlı liderlerde bu projeyi örnek alır...

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
UğurOnur' Alıntı:
Çok güzel bir örnek...
Türkiye'de bir ekmek fırınında vardı buna benzer
bir uygulama.Haberlere konu olmuştu hatırlıyorum.
Onda da aynı şeyi ekmek satın alanlar yapıyordu.
Aslında bu uygulama bu ve benzeri yöntemlerle çoğaltılsa
çok ciddi anlamda eksikler giderilebilir diye düşünüyorum ben
Samsun'a memleketime.. bayramda gittiğimde fırının önünde askıda ekmek var.. allah allah dedim bu da ne ki? diye sordum kendi kendime ve sonradan öğrendim ki.. belediye ekmek almaya gücü yetmeyenler için günlük belli bir miktar ekmeğin karşılıyormuş..
Buna çok sevinmiştim..

S

sehla

Kullanıcı
5 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ne kadar güzel uygulamalar. keşke her ilde böyle uygulamalar olsa

K

Kristal

Belediyeler bu konuda duyarlı davranıyor.Aşevlerinde her gün düzenli yemek dağıtımı yapılıyor.Bu sevindirici bir durum.
Yazıda bahsi geçen üstü eski püskü  kişi işletmeden içeri girip rahatlıkla isteyebilirmiydi.
Müşterilerinin kalitesini düşürmemek adına hoşgörü ve insanlıkla yaklaşmayan işletmeci sayısı oldukça fazla.

N

nesri

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
İSTANBUL
çok güzel bir örnek olmuş.hepimiz keşke böyle olaylar yapabilsek.

K

kamuran

Bu harika bir şey!  :)
Ne kadar güzel, bunu kesinlikle uygulamalı. Nerelerde yapabiliriz, hem o işyeri sahibinin de bu şekilde ihtiyaç sahiplerinin bundan yararlanması için gelmelerine izin vermesi gerek. Of ya bu yapılmalı...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gerçekten güzeldi valla.
Çok şey anlatıyor, daima askıda bir kahve bırakmak gerekiyor, o zaman herşey daha hoş olur gibime geliyor.
Teşekkür ederim paylaşım için.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Yardımların bu şekilde yapılması taraftarıyım.

Gerçekten yardıma muhtaç insanlar bunu söylerken utanır ve yüzleri kızarır, bir ihtiyacın var mı diye sorsan bile söylemeye çekinir. Çünkü herkes için zordur bu. Bir başkasının yardımı ile ayakta durmak.

Yardımların bu şekilde gizli olarak yapılması onlar açısından oldukça iyi.

Tabi bir de diğer yanda yardım adı altında şov diye nitelendirilen olaylar var. Kamyonla erzak dağıtmak, bilmem ne dağıtmak, televizyon programında bir kişiye yardım etmek.
Sonra bu insanları basın-yayın organlarında göstermek hiç iyi değil.