İnsanların düşüncelerini okuyabilirsiniz

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan İnsanların düşüncelerini okuyabilirsiniz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,930 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı İnsanların düşüncelerini okuyabilirsiniz
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan çocuk
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Aldatıldığınızı, size yalan söylendiğini veya kullanıldığınızı düşünüyorsanız bu haber tam size göre!

Psikolojik bir teknik neler sakladığını öğrenmek için bir insanın aklını okumanızı sağlayacak. Bu taktik ile karşınızdakinin neyi sakladığını birkaç dakika içerisinde anlayacaksınız.

Buna benzer senaryo deniyor ve Rorschach Testi daha bilinen adıyla mürekkep lekesi testi gibi uygulanıyor. Rorschach Testi belirsiz iki yönlü mürekkep lekelerinden oluşuyor. Testin ardındaki teori bir insanın şekillere yaptığı yorumların onun bilinçaltı tutum ve düşüncelerini ortaya çıkaracağı yönünde...

Benzer senaryo ancak bambaşka bir yöntemle sözlü olarak aynı teoriyi uygulamak mümkün.

Yapmanız gereken karşınızdakini hiçbir şeyle suçlamayan yalnızca ima eden bir soru sormak ve sonra yanıtını değerlendirerek, saklayacak bir şeyi olup olmadığını öğrenebilmek.

Örneğin bir kadın, kocasının sekreteriyle ilişki yaşadığından şüpheleniyor. Durduk yere belki yemekten sonra şöyle diyebilir, “Biliyor musun, tatlım? Bence patronum Jim’in sekreteriyle aralarında birşey var” Sonra tek yapması gereken tepkiyi gözlemlemektir.

Eşi soru sorup konuyla yakından ilgilenirse, kadın, onun da aynı şeyi yapmadığından emin olabilir. Ancak rahatsız olup konuyu değiştirmeye çalışırsa, benzer bir durumda olduğunu anlayabilirsiniz. Kadın da, eşinin tutumundaki bu ani değişimi hemen fark eder.

İpucu...

Genelde böyle bir durumda karşımızdakiyle yüzleştiğimiz zaman o doğal olarak savunma haline geçer. Eğer yanılmışsak, paranoyak veya kıskanç görünme olasılığımız yüksektir ve ilişkimiz zarar görür. Bu teknikle belirli bir konu uydurabilir ve konuyla onun rahat mı, huzursuz mu olduğunu öğrenebiliriz, hem de tek bir suçlama yapmadan.

Bir örnek ise bir hastane görevlisinin doktorlardan birinin görevde içki içtiğinden şüphelenmesidir. "Doktor Marcus, bir konuda tavsiyenize ihtiyacım var. Başka bir hastanede görevli bir meslektaşımın doktorlardan biriyle bir problemi var. Doktorun mesai saatleri içinde içki içtiğinden şüpheleniyor. Doktora karşı nasıl bir tutum sergilemesi gerektiğiyle ilgili bir öneriniz var mı?" şeklinde bir soru ile soru sorulan doktorun tepkisi durumu ortaya koyabilir.

Burada da aynı davranışı kendisi yapıyorsa, çok huzursuz olacaktır. Görev başında içmiyorsa, o zaman tavsiyesine başvurulmasından dolayı memnun olacak ve önerilerde bulunacaktır. Bu yüzden birinin bir şey sakladığından şüphelendiğiniz anda, benzer bir senaryo yazın ve öğrenin.

Strateji Değerlendirmesi

Ona hemen psikolojik test uygulayın. Onu suçlamayan ama ima eden bir soru sorun. Tepkisini ölçerek, bir şey saklayıp saklamadığından emin olabilirsiniz.

Herkese Her İstediğinizi Yaptırın / Dr. Davd J. Lieberman

B

bıldırcın

İlginç,denemek lazım..
Ben genelde insanların gözüne bakarım.
Çoğu insan yalan söylerken gözleri büyür ve bakışını kaçırır.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hımm.. Çok ilgiinç ve de güzel bir yaklaşım; suçluluk duygusu!

Denemeliyim, işyerinde aynı odada bulunduğum bir bayanla, yine bizim şirkette servis mühendisi olarak çalışan biri (arkadaşım olmadıklarından böyle tanımladım onları!) arasındaki duygusal yakınlıktan eminim ve işyerimizde bu yasaktır ve ikisine de gıcık oluyorum, çünkü kendilerinin çok çakal, diğerlerinin de çok aptal olduğunu zannediyorlar.

Takip edip fotoğraflarını mı çeksem acaba? Patronlara mail atarım.  :kihkih
Kötüyüm ben kötüyüm, kötüyüm, kötüyüm..!  ;D ;D

K

Kristal

Ben bu yöntemi denemiştim.
Bakışlar kaçıyor ve yüz renk değiştiriyor. :)

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler yararlı olabilir...

D

deeeniiiz

Kullanıcı
14 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
elazığ
hakikaten güzel bi yaklaşım ama sonunda öğrnilebilecek şey üzücü olbilir yada denek piskolojisiyle yanıltıcı olabilir ayrıca sonuç ii se karşıdakinden şüphe duyduğum için kendime olan saygımı yitiririm ama sonuç beklenildiği gibi yalanla bitiyorsa karşıdakine olan saygımı yitiririm bence zaten böyle bi şüphe ilişkiyi nereye kadar götürür tutupta test etmeye değmez her ilişkide güven esastır eğer onu sorguluyorsak boşa kürek çekmemek lazım

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İnsanların düşüncelerini okuyabilirsiniz
Zaten okuyorum, ilk okul fişi gibi hemde  :d
Ahmet kötü düşünüyor, mehmet birazdan saçmalıcak :d Fikriyenin fikri yok :d

Şaka bir yana, keşke okuyamaz olsaydın insanların düşüncelerini,daha az üzülürdüm ya,hele okuduklarımı insanlar gerçekleştiriyor ya, aman aman aman.
Çok kötü bir duygu bilesiniz.
Teşekkürler konu için.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
Hımm.. Çok ilgiinç ve de güzel bir yaklaşım; suçluluk duygusu!

Denemeliyim, işyerinde aynı odada bulunduğum bir bayanla, yine bizim şirkette servis mühendisi olarak çalışan biri (arkadaşım olmadıklarından böyle tanımladım onları!) arasındaki duygusal yakınlıktan eminim ve işyerimizde bu yasaktır ve ikisine de gıcık oluyorum, çünkü kendilerinin çok çakal, diğerlerinin de çok aptal olduğunu zannediyorlar.

Takip edip fotoğraflarını mı çeksem acaba? Patronlara mail atarım.  :kihkih
Kötüyüm ben kötüyüm, kötüyüm, kötüyüm..!  ;D ;D
yuuhh. :D
Sevenlerden ne istersiniz. Duygusal yakınlık yasakmış. Şaşırdım doğrusu. böyle kanun olmaz olsun  :)..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hakkaten kötü oluyor valla.
Ay keşke okuyamaz olsaydım demiyor değilim valla.
Bu arada harunada katılıyorum, sevenlerden ne istiyonuz didem.  ::)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben çok isterdim düşünce okumayı,rüyalar sezgiler hisler nereye kadar ,yorucu valla :ahah

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
Bu arada harunada katılıyorum, sevenlerden ne istiyonuz didem. 
yok öyle sevmek mevmek abicim. Otursun adam gibi işini yapsın, ne işi var aşkla meşkle  ;D ;D
Sevmek başka aşk başka, aşk neki, sevmenin yanında, belki sözde daha agır gelio ama pahada beş para etmez onu dim vesselam.
Ay ben yine büyük bir lafmı dedim gaf mı ettim bilmiom artık.
Onuda yorgunluguma ve beynimin sol lopundan kaynaklı analiz edememe durumuna verin.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sevmek başka aşk başka, aşk neki, sevmenin yanında, belki sözde daha agır gelio ama pahada beş para etmez onu dim vesselam.
Bir ucu laf, bir ucu gaf oldu:)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
Bir ucu laf, bir ucu gaf oldu:)
Aman iyi halden yırtarım o zaman:d
Mesele yok.