İnsanlardan daha akıllı çıktı!

• Konbuyu başlatan crt
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde crt tarafından oluşturulan İnsanlardan daha akıllı çıktı! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,748 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı İnsanlardan daha akıllı çıktı!
Konbuyu başlatan crt
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan turtur
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

İnsanlardan daha akıllı çıktı!

Yapılan yeni bir araştırma, yunusların beyinlerinin yüksek zekayla bağlantılı birçok özelliğe sahip olduğunu gösterdi. 

Atlanta`daki Emory Üniversitesinden zoolog Lori Marino tarafından yapılan araştırmada, yunus balıklarının beyin haritasını çıkararak bunları primatlarınkiyle karşılaştırmak için MR tekniği kullanıldı.

Şişe burunlu yunusların beynindeki serebral korteks ile neokonteksin çok büyük olduğunu belirten Marino "Yunusların birçoğunun beyni bizimkinden daha büyük ve kütle olarak insan beyninden sonra ikinci geliyor" dedi.

Yunuslar uzun zamandır zekalarıyla tanınıyor, ancak üç yaşındaki bir çocuğun zeka seviyesine sahip olabilen şempanzelerin, yunuslardan daha zeki olduğu zannediliyordu. Bu son araştırmayla şempanzeler üçüncü sıraya düştü.

Yunusların belirgin bir kişilikleri olduğu, kendilerinin farkında oldukları ve gelecek hakkında düşünebildikleri belirtildi.

Aynı zamanda "kültürel" hayvanlar olan yunusların başka yunuslardan yeni davranış biçimlerini alabildikleri kaydedildi.

Bu durumda yunuslara insanlarla aynı statünün verilmesini isteyen uzmanlar, böylesine zeki hayvanların eğlence parklarında kullanılmalarının ve etleri için öldürülmelerinin zalimlik olduğunu belirttiler.

AA

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Biran" balık hafızası"  sözünü anımsadımda insanlık adına üzücü olmakla beraber
Sanırım doğru

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu aralar bu konu çok gündemde. Daha bilmemidiğimiz bir sürü şey çıkacak buna da eminim.

Aynı zamanda "kültürel" hayvanlar olan yunusların başka yunuslardan yeni davranış biçimlerini alabildikleri kaydedildi.
Burası çok hoşuma gitti yav, asosyal değiller yani:))

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
böylesine zeki hayvanların eğlence parklarında kullanılmalarının ve etleri için öldürülmelerinin zalimlik olduğunu belirttiler.
Fok balıklarının  avlanışını değil katledişini videoda izlemiştim uzun bir süre etkisinden kurtulamamıştım.İnsanlığa faydası için hayvanların öldürülmesine karşıyım.Acı bir durum  :-\
Yunus balıkları bana çok güler yüzlü,sempatik ve sevimli geliyor,zeki olduklarına şaşırmadım.
İnsanları tanıdıkça hayvanlara daha bir itibar eder oldum

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yha bu yunusların özellikle ağız kısımları çok tuhaf.sanki hep size gülüyormuş hissi veriyor ve çok etkileniyo insan..ayrıca çok meraklı olmasından dolayıda zeki hayvan oldukları kesin.keşke yazlığımdaki denizde bir evcil yunusum olsa :-[
:D :D :D