İnsan Değişir mi?

• Konbuyu başlatan efza
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde efza tarafından oluşturulan İnsan Değişir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 14,054 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı İnsan Değişir mi?
Konbuyu başlatan efza
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DonJuan
E

efza

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İnsan değişir mi?

İnsanlar kitap okuyarak, kursa giderek, öğüt dinleyerek ya da kendi istekleriyle değişebilirler mi? Öncelikle kritik bir düzeltme yapmak gerekir bu soruyla ilgili.

İnsanlar değil, insanların davranışları, özellikleri değişir; insanların bir bütün olarak değiştiğini söylemek çok doğru olmaz.

Yine de soru ortadadır. İnsanların davranışları, özellikleri değişir mi? Rahmetli annemin arkadaş toplantılarında arada sırada duyduğum unutulmaz sözlerden biri şudur: “Otuz yıldır uğraşıyorum, şu adamı değiştiremedim.” Bu sözden, bir eşin diğer eşin davranışlarını değiştirmesinin ya da bir kişinin davranışlarını değiştirmesinin çok kolay olmadığı sonucuna varabiliriz.

Bir insanın davranış değişikliğini gerçekleştirmesi üç aşamalı bir sürecin tamamlanmasına bağlıdır.

1. aşama: Zihniyet değişikliği

2. aşama: Davranış / eylem değişikliği

3. aşama: Sonuçların değişmesi / İstenilen sonuçlara erişilmesi

Birçok örnekte, insanlar bu üç aşamalı sürecin en önemli birinci adımını atlayarak, ikinci ve üçüncüyü sağlamaya odaklanıyorlar. Ancak birinci aşamadaki değişim olmadan ikinci ve üçüncü aşamaya geçmek gözlemlediğim örneklerde pek mümkün olmadı.

Örneğin, bir öğrenci kötü geçen bir sınavın arkasından “bundan sonra daha çok çalışacağım” ya da “bundan sonra daha erken çalışmaya başlayacağım” diye kendine söz verebilir. Bazı insanlar “her gün sabah erken kalkıp bir saat kitap okuyacağım” diye kendilerine söz verirler. Bazı babalar, “çocuklarıma karşı daha az sert olacağım” diyebilir. Fazla kilolarından şikayet eden bazıları da, “daha az yiyeceğim” diye kendilerine söz verirler. Ancak bu tür sözler nadiren tutulur. Bunun nedeni, bu kişilerin mevcut davranışlarına yol açan zihniyeti değiştirmemiş olmalarıdır.

Bir öğrenci kendine verdiği, derslere çok çalışma sözünü tutmaz; çünkü kafasında derslerin çok çalışılmasa da geçilebileceğine dair bir inanç vardır. Her gün sabah erken kalkılamamasının nedeni, “bugün biraz uyuyalım, yarın erken kalkar okuruz” düşüncesidir. Kilo vermek isteyen birinin hâlâ çok yemesinin nedeni, onun bu lezzete ya da karın doyurmaya olan ihtiyacının mutlaka karşılanmasına ilişkin inancıdır. Bu düşünceler, bu zihniyet ya da inanç ortadan kalkmadıkça arzu edilen davranış değişikliği gerçekleştirilemez.

Kişisel gelişim kursları ya da kitapları, bazı insanlarda geçici ya da kalıcı davranış değişikliğine yol açabilmektedir. Kurslara katılanların bir kısmında davranış değişikliğinin ortaya çıkması, onlardaki zihniyet değişiminin şiddetine bağlıdır. Eğer yeni bir düşünceyi tam olarak benimsemişlerse ya da diğer deyişle farklı bir düşünce doğrultusunda tam olarak ikna edilmişlerse, davranış değişikliğine giderler.

Bazıları da, ne zihniyeti, ne davranışı değiştirmeden doğrudan sonucu değiştirmek isterler. Bu hiç parası olmayan birinin galeride duran bir arabaya bakıp “bu araba benim olmalı” diyerek hiçbir şey yapmamasına benzemektedir. Sadece istemekle sonuçlar kesinlikle değişmez.

Düşünceler ve zihniyet değişmeden davranışlar, eylemler değişmez. Davranışlar ve eylemler değişmedikçe sonuçlar değişmez. Aynı şeyi yaparak, yeni bir sonuç beklemek, işte şaşırtıcı olan budur.

Melih Arat

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İnsan değişir,değişir :) hemde ne denli değişir vesselam.
Neyse,değişimin her türünden hoşlanmam,ama konu iyi
Ve bir yerden sonnra,özellikle geniş çaplı zihniyet değişikleri,bana pek inandırıcı gelmez onu söyleyeyim.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İnsanların ikinci şahısların talepleri doğrultusunda değişeceğine inanmıyorum.Yalnızca yaşadığı tecrübelerin etkisinde kalarak davranışlarını düzelteceğini düşünüyorum.teşekkürler efza,güzel bir konu

A

alpagu

Kullanıcı
6 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aydın
www.besyohaber.com
gsl bir yazı.. bence degişir şöle bi geri bakarsak kendimizde de görürüz :D benim gibi 20 kusur yaştakiler bakmasın qeriye ;) tezimi çürütmeyin lütfen :D

M

MENEKŞE1

Kullanıcı
22 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
GİRESUN
ben ikizler burcuyum ve tüm özeliklerine sahibim bendeki değişimler saatlik değil anlıktır ama değişime inanırım aslında özde kalıp sadece hareketlerle ve ruhla alakalıdır değişim hayat zaten ister istemez insanı her konuda yaşadıklarımızla değiştirmiyomu ki

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Alışkanlıklar , düşünceler değişir. Ama insanlar aynı. Teşekkürler.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ebruliyn' Alıntı:
İnsanların ikinci şahısların talepleri doğrultusunda değişeceğine inanmıyorum.Yalnızca yaşadığı tecrübelerin etkisinde kalarak davranışlarını düzelteceğini düşünüyorum.
Feveran Estomp' Alıntı:
Alışkanlıklar , düşünceler değişir. Ama insanlar aynı.
İnsanların davranış ve düşünceleri, ancak kendileri istediklerinde, ve buna hazır hissettiklerinde değişir, başkalarının baskılarıyla değişen davranışlar uzun süreli olmamakta pek.
Bir insanı çok seversiniz, ve ondan ayrılmak istemezsiniz. Sizin bazı huylarınızdan hoşlanmıyordur, bu huyları değiştirirsiniz  ve bunun adı "sevgi adına fedakarlık" olur. Ama, eğer gerçekten kendinizde bu davranışların hoş olmayan, hatalı davranışlar olduğu gerçeğinin farkına varmış ve değişmesi gerektiğine inandığınız için davranışlarınızda köklü değişiklikler yaptıysanız, bu durum da lehinize olabilir elbette.
Başkalarının uyarılarını dikkate almakta yarar var bence.
Özellikle, bu uyarılar aynı davranışlarınız üzerinde yoğunsa.

Kişisel gelişim kursları ya da kitapları, bazı insanlarda geçici ya da kalıcı davranış değişikliğine yol açabilmektedir. Kurslara katılanların bir kısmında davranış değişikliğinin ortaya çıkması, onlardaki zihniyet değişiminin şiddetine bağlıdır. Eğer yeni bir düşünceyi tam olarak benimsemişlerse ya da diğer deyişle farklı bir düşünce doğrultusunda tam olarak ikna edilmişlerse, davranış değişikliğine giderler.
Eğer bu kurslara, seminerlere gerçekten yararlanma düşüncesiyle gidiliyorsa, ya da kitaplar bu düşünceyle okunuyorsa, davranış değişikliklerine hazırdırlar.
Kişisel gelişim kitaplarında hoş örnekler verilir.
İnsan bunları okurken, "ben bu durumda ne yapıyorum, nasıl davranıyorum?" diye düşünerek, kıyaslama yaparsa, hatalı davranışlarını değiştirebilir kanısındayım.

Düşünceler ve zihniyet değişmeden davranışlar, eylemler değişmez. Davranışlar ve eylemler değişmedikçe sonuçlar değişmez. Aynı şeyi yaparak, yeni bir sonuç beklemek, işte şaşırtıcı olan budur.

superisi23

superisi23

Kullanıcı
30 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Öncelikle paylaşımın için teşekkürler. Eğer insan isterse ve değişime yeniliğe açıksa değişir. Tabiki değişim için yoğun çaba ve emek ister.  Atalaımızın bir sözü vardır. ''can çıkar, huy çıkmaz'' ama maalesef çoğu insanda bu tiptedir.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Öncelikle paylaşımın için teşekkürler
Lisede gördüğüm psikoloji dersinde bunu şu şekilde öğrenmiştim.
İnsan ve davranışlar iki temadan oluşur
Karakter: Kişinin sonradan edindiği davranışlar ( Ailesinden, arkadaşlarından yani çevresinden )
Huy: Doğuştan gelen davranışlar (gıdıklanma gibi..)

Karakter ve Huy'un birleşimi de kişiliği meydana getirir
Huyları değiştirmek imkansız gibi birşeydir
Karakte Huy'a göre daha marjinal esnektir.

A

AYSBERGE

Kullanıcı
2 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
İNSAN MİZAC OLSUN DAVRANIS OLSUN VS. SÜREKLİ GELİSİME BAGIMLI OLARAK DEGİSİR. MUHAKKAK YENİ-ESKİ YERİNİ ALIR BÖYLECE DEGİSİM RASATLANIR. HERAKLİETOS - DİYALEKTİK FELSEFE KISACA ÖZETLER.