İmzanı göster, kişiliğinin tarihini yazayım

  • Konbuyu başlatan Beter_Bocek
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Beter_Bocek tarafından oluşturulan İmzanı göster, kişiliğinin tarihini yazayım başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,765 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı İmzanı göster, kişiliğinin tarihini yazayım
Konbuyu başlatan Beter_Bocek
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
B

Beter_Bocekİmzanı göster, kişiliğinin tarihini yazayım

El yazısı veya imzaya bakarak kişinin ruh halini ve karakteristik özelliklerini tespit edebilmek mümkün. Peki sizin imzanız ne anlatıyor? İşte cevabıEkrem Altıntepe'nin röportajı

Grafoloji (yazı bilimi) Avrupa ve Amerika'da sıklıkla başvurulan bir ilim dalı. İstihbarat teşkilatları olayları çözümlemek, büyük şirketler eleman alımında isabetli karar vermek, eğitimciler öğrencilerini daha iyi tanıyabilmek için imza ve yazıdan karakter tahlili yapmaya sıkça başvuruyor. Türkiye'de çok fazla uygulama alanı bulunmayan bu dal, Adli Tıp Kurumu'nda genellikle sahtecilik olaylarını çözümlemede kullanılıyor. Moral Dünyası Dergisi yeni sayısında insanların kişilik yapısını konu edinen grafolojiyi bilimini dosyasını açtı.

Hiç merak ettiniz mi, niçin bazı filmlerde genellikle katiller kurbanlarına gazetelerden kesilmiş yazılarla oluşturulmuş mektup gönderirler? Niçin bazı şirketler iş başvurularında özellikle el yazısı ile doldurulmuş biyografisini isterler?
Pozitif bir bilim dalı olarak kabul edilen grafoloji (yazı bilim) sayesinde eldeki veriler değerlendirilerek karakter analizi yapılabiliyor. El yazısı veya imzaya bakarak kişinin ruh halini ve karakteristik özelliklerini tespit edebilmek mümkün. İnsan, hem ruh hem beden durumunu ister istemez yazısına veya imzasına yansıtıyor.
Avrupa ve Amerika'da çok farklı alanlarda grafoloji ilminden yararlanılıyor. Polis ve istihbarat teşkilatları bıraktıkları yazılardan faydalanarak suçluların özelliklerini belirleyebiliyor. Cinayetten hemen sonra yazılmış bir yazıdan zanlının katil olup olmadığı tespit edilebiliyor. Büyük şirketler eleman alımlarında başvuru yapanlardan el yazısıyla doldurulmuş ve imzalanmış biyografisini istiyor. Böylece başvuru sahiplerinin iş için gerekli olan vasıfları taşıyıp taşımadıkları tespit edilmeye çalışılıyor. Türkiye'de de Adli Tıp Kurumu'nda grafoloji bölümleri mevcut, fakat genellikle sahtecilik üzerinde çalışılıyor.
İsmail Kılınç, uzun yıllardır grafoloji üzerine araştırmalar yapıyor. Yaptığı çalışmalar sonucu geçtiğimiz yıl ABD'de Junior Science Fair'da 4.'lük ve Texas Junior Science Fair'de özel mansiyon ödülü aldı.
Kılınç, imzadan karakter okumanın, hayata bakışı değiştirecek başlı başına bir ilim alanı olduğunu belirtiyor. Kılınç, Türkiye'de çok fazla uygulama alanı bulunmayan bu ilim dalının Batı'da doktorlar, genetikçiler, ressamlar, yazarlar, eğitimciler, pedagoglar, liderler, yöneticiler, istihbarat teşkilatları tarafından kullanıldığını ifade ediyor.
Kılınç'a göre bu ilim dalı ile meşgul olan insanlar zamanla olaylara bakışını değiştirerek, olaylar hakkında sadece birkaç yorum değil onlarca yorum yapmayı, olayların nedenleri, niçinleri ve hangi olayın ne sonuç doğurabileceğine farklı ve daha isabetli bakmayı öğreniyor.
Kılınç, grafoloji hakkında şu konunun üzerinde ısrarla duruyor: "Bu ilim dalı tek başına bütün kapıları sonuna kadar açan bir anahtar değildir. Başka ilimlerle birleşince başarısı katlanarak artan bir ilim dalıdır. Mesela iyi bir psikologun elinde birçok kapıyı açacak altın bir anahtardır. İyi bir dedektifin elinde yine birçok olayı aydınlatacak altın bir anahtardır."


Batı'da sıkça kullanılıyor

Yazı ve imzadan karakter okuma metodunun Batı ülkelerinde kullanıldığını belirten Kılınç, büyük şirketlerin birlikte çalışacakları kişileri seçerken özellikle el yazısı ile yazılmış ve imzalanmış biyografilerini talep ettiklerine dikkat çekiyor. Şirketler, el yazısıyla yazılmış bir başvuru formunu ya da özgeçmiş yazısını bir uzmana inceletip iş için gerekli özellikleri taşıyan, güvenilir, dürüst kişileri bulmaya çalışıyorlar.

İmzadan karakter tahlili yapmaya 12 yıl önce başladığını belirten Kılınç, "Peyzaj profesörü Ömer Bildiren'le Türkmenistan'ın Başkenti Aşkabat'ta tanıştım. Beraber birçok işadamı, bürokratı ve çeşitli meslek grubundan insanları ziyaret ettik. Ömer Bey sürekli tanıştığı insanların imzasından karakterlerini okuyordu. Bu sırada ben de imzadan karakter okuma ilmine merak duydum. İmza okuma ilmi ve faydaları üzerinde çeşitli araştırmalar yaptım. 12 yılda yaklaşık 12 bin imzayı tahlil ettim. Her insan, her galaksi, her parmak çizgisi nasıl diğerlerinden farklıysa her imza da diğer imzalardan farklı bir âlem. Bu insanlık için faydalı ve hızla gelişmekte olan bir ilim dalıdır. Gelişmeleri hep beraber izleyeceğiz" diyor.

Grafoloji, tek başına bütün kapıları sonuna kadar açan bir anahtar değildir. Başka ilimlerle birleşince başarısı katlanarak artan bir ilim dalıdır. Mesela iyi bir psikologun elinde birçok kapıyı açacak altın bir anahtardır. İyi bir dedektifin elinde yine birçok olayı aydınlatacak altın bir anahtardır.

İmza okuma ilminin faydaları

İsmail Kılınç, imzadan karakter tahlil etmenin kullanıldığı alanları ve faydalarını şöyle belirtiyor:


Stratejik faydası: İmzasını gördüğünüz bir insanın karakterini ve olaylara bakışını ve gelecekte yapacağı hamleleri büyük oranda tahmin edebilirsiniz. İmzasını gördüğünüz bir insanın vizyonu büyük oranda bellidir. Strateji ile meşgul olanlar imza ilmini bilmelidirler. Örneğin ABD Başkanı Bush yaklaşan seçimler öncesi çok uçuk kaçık kararlar alacak ve uygulayacaktır.

Meslek seçimi: Güzel sanatlarda okuyacakların imzasının da güzel olması başarılarını arttıracaktır. İmzası portre gibi olan biri ressam olmalı ve imzası berbat olan biri de ressam olacağım diye kendini zorlamamalıdır.

Eğitimci ve pedagoglar: İnsanların imzalarından onların düzgün ya da karmaşık karaktere sahip olup olmadığı anlaşılır. Başarılı eğitimciler, zekâ seviyesi yüksek, karmaşık karakterli insanları imzasından tespit ederek özel eğitime tabi tutar ve onlarla daha verimli olur. Nice dahiler, yitip kaybolmaktan kurtulur ve topluma kazandırılır.

Anne babaya faydası: Çocuklarını daha yakından tanıyarak onları başarılı olacakları alanlara yönlendirebilirler. İmzasında 4 farklı çizgi karakteri olan biri iyi bir tiyatrocu olur.

Yönetici ve liderlere faydası: Çalıştığı personelini daha iyi bilir. Kim hangi işi başarabilir, kim kıvrak zekâlıdır bunu tespit edebilir. Yüzlerce, binlerce personeli olan bir iş yerinde herkesi yakından tanıyamayan bir yönetici, personelin kendisiyle görüşmeden önce imzasına bakarak bir genel izlenime sahip olabilir.

Sosyologlara ve psikologlara faydası: Gelecekle ilgili ileri görüşlü insanlar olan sosyolog, felsefeci ve psikologlar imza okuma ilmini öğrenseler olaylara bakışları ve başarıları daha da artar.

İmzadan karakter okuma ilminin temel taşları

- İmza uzun olursa kişi sabırlıdır.

- İmza kısa ise insan mantığını iyi kullanır.

- İmza keskin çizgiler içeriyorsa kişi keskin fikirli, esprili, keskin mantıklı ve dilini kılıç gibi kullanan ve dilinden çok çekecek bir insandır.

- İmza düzgünse insan düzgün karakterli, güvenilir, iyi ahlaklı, uyumludur.

- İmzada yuvarlaklık varsa kişide lider özellikleri vardır.

- İmzada 3 nokta varsa kişi keskin nişancı, avcılığa yatkın ve nüktecidir.

- İmzada geri dönüşler varsa kişinin hafızası kuvvetlidir.

- İmza sanatsal çizgiler içeriyorsa kişi güzel sanatlara yatkındır.

- İmza kısa ve üstünkörü ise kişi boş vermiştir.

- İmzanın başı büyük harf ve gösterişle başlıyorsa kişi özgüvenli, başlangıçta kendini iyi, karizmatik tanıtandır.

- İmzanın başı, ortası ve sonu büyükse başta, ortada ve sonda kendini iyi takdim eden ve iyi iş takibi olan birisidir.

- İmzanın sonu büyük harfle bitiyorsa başladığı işleri iyi bitiriyor demektir.

- İmzanın baş harfinden sonra gelen kısım ince ise kişi ince karakterli ve duygusal, kalınsa kişi kabadır ve duygusal değildir.

- İmzanın sonunda ileri veya yukarı doğru giden bir çizgi varsa kişinin hedefi büyüktür. Aşağı doğru çizgi varsa kişi içine kapalıdır. Karamsardır.

- İmza sağa yatıksa kişi sosyal, diplomat; geriye yatıksa anti sosyaldir.

- İmza uçuk kaçıksa insan uçuktur.

- İmzada 3-4 farklı karakter varsa kişi tiyatroya yatkındır.


Meşhurların İsmail Kılınç tarafından yapılmış imza tahlilleri

Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal: Çok adaletli biri. T harfinin tepesiyle Z harfinin sonu simetrik. İsimle imza atanların temel özellikleri dürüst ve açık insan olmalarıdır. Çok hazır cevap ve çok nükteci. Dilini kılıç gibi kullanabilir. İyi bir şovmen ve tiyatrocu olabilir. Duygusal ama çok ince ruhlu değil.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy: İmzası gibi birisi. Daldan dala konar. Çok unutkandır. Bir iş bitmeden diğer işe başlar. Duygusal ve hayalcidir. Duygusal kararlar alır. Sağlıklı ve objektif kararlar almak için aklıselim danışmanlara ihtiyacı var. Hayalleri ile yaptıklarını ve yapacaklarını karıştırabilir. Prensipli değil. Uçak yolculuğunu sever.

ABD Demokrat Parti Başkan Adayı Hillary Rodham Clinton: Çok sabırlı biri. Ağlayan bir bebeğe pratik çözüm üretmeden uzun süre sabırla bakar. Barack Obama'ya göre daha az duygusal ve erkek gibi bir kadın. Lider özellikleri var. En büyük eksiği pratik çözüm üretmemesi ve kıvrak zekâya az başvurması. Kıvrak kararlar almaması aslında sağlıklı ve ABD'nin uzun vadeli geleceği için faydalı kararlar almasına sebep olabilir. Sadık bir dost. Bush'ta olan hayalperestlik, fantezi ve maceraperestlik Bayan Clinton'da yok.

Picaso'nun imzasında p harfinde ve ss harfinde iyi bir sanatçı olduğu ortaya çıkıyor. İsmiyle yazdığı için açık, dürüst insan. Morali iyi iken ve hedefi büyük iken aşağıdan yukarı doğru imza atıyor. Morali bozukken yatay imza atıyor. Özgüveni olduğu ve kendine değer verdiği için imzasının altını çiziyor.

ABD Başkanı George Bush: Bush'un imzasında sanata yatkın olduğu görülüyor. Ayrıca o bir hayalperest. Çünkü imza sağa sola uçuyor, taşıyor. Hayal kurma ve fantezide başarılı. Maceracı. Ayrıca imza arasındaki kopukluk olması unutkanlığa işarettir. Sistemsiz ve kopuk çalışan, bir işten diğerine hoplayan bir şahsiyet. Hedefi büyük. Çünkü son harfi ileri doğru uzuyor. Sosyal ama çok hata yapan biri.


İngiltere eski Başbakanı Tony Blair: İmza arasındaki kopukluk olması unutkanlığa işarettir. Sistemsiz ve kopuk çalışan, bir işten diğerine hoplayan bir şahsiyet. Güzel sanatlarda Bush kadar başarılı değil. Hatta birçok güzel sanat dalında kötü. Öne çıkan belirgin özeliklerinden biri diktatör ruhlu, baskıcı olması. Onda da özgüven ve hedef büyüklüğü var.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: V Putin diye Rusça yazarak imza atıyor. Ancak V ve P harfinin etrafına birkaç tane daire çizerek tüm bilgilerini gizleyip koruma altına alıyor. Hatta o iki harfi kimse okuyamasın ve keşfedemesin diye üst üste yazıyor. Putin'in imzasında büyük bir lider olma öne çıkan özellik. Liderin özellikleri diye kitaplarda yazan özelliklerin yüzde 95'ini taşıyor. Kendi adamlarını koruyor, himaye ediyor. O bir bilgi gizleme ve kendine yakın sadık insanları koruma uzmanı. Bazen içine kapanmayı seviyor. Hedefi büyük. Çünkü imza soldan sağa yükseliyor.

Bill Gates: Dürüst biri. Az kırılan, sosyal biri. Adaletli, mantıklı ve güzel sanatlara eğilimli.

Albert Einstein: Çok sabırlı ve hedefi çok büyük olan biri. İmzanın soldan sağa doğru yükselmesi ve t harfinin kuşağının ileri abartılı uzaması bu insanın çok sabırlı olmasını gösterir. Nükteci biri. Duygusal, ince ruhlu ve çok iyi özgüveni olan biri.

Beethoven: Güzel sanatlara çok başarılı olduğu zaten açık bir şekilde imzada görülüyor. Müziklerinin başında ortasında başarılı ama sonuna doğru başarısı azalıyor.

Oscar Wilde: Hedefi büyük. Büyük düşünen. Çok sade biri. Nükteci. Adaletli. Düzensiz, sıra dışı. Doğal olarak hayatında da kopukluk ve yarım bırakılmış işler var. İmzası gibi o da farklı düşünen, farklı yaşayan biri.

Hitler: Tam bir diktatör imzası. Diktatörlük ağır basmadan önce adaletli biri olarak görünüyor.

Stalin: İmza ve uygulamalar olarak Hitler'e benzeyen biri. Diktatörlük ağır basmadan önce fazla adaletli biri olarak görünmüyor. Mantığını Hitler'den biraz daha hızlı kullanıyor. Sistemsiz biri.

Puşkin: Sanatçı olarak yaratılmış ve yaşamış. Sadece P harfine bakanlar onun sanat karizmasını anlarlar. Yani dünya tarihinde gelmiş ender sanat ruhlu insanlardan biri. 
S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Bu paylaşımı okumadan önce yazıların insan kişiliği hakkında bilgi verdiğini duymuştum ama imzalar konusu çok ilginçti! Gerçektende karakterimle uyumlu ve verilen diğer ünlü kişileriyle de öyle... Bundan sonra birisi hakkında fikir sahibi olmak için imza attırmayı bile düşünüyorum  8)
Teşekkürler....
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
El yazısı veya imzaya bakarak kişinin ruh halini ve karakteristik özelliklerini tespit edebilmek mümkün. İnsan, hem ruh hem beden durumunu ister istemez yazısına veya imzasına yansıtıyor.

Benim bir imzam diğerine hiç benzemez... :D Bu demek oluyor ki,ruh haliminde anlık olduğu,öncesi ve sonrasının biririne benzemediğimi:) bak bu doğru anlık yaşarım ikizlerin karakteristik özellklerinden:)
Hadi beni çözün bakalım çözebilirseniz imzamdan:))) Aynı anda yazı şeklimde değişkenlik gösteriri,bir bakarsın saga yatık bir sonraki sırada düz yazarım:))

İmza deyince aklıma geçenelrde eklediğim bir imza vardı bulabilirsek ekleyeyim de imzadan test edelim atan kişinin karakterini:)
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
İşte bahsettiğim imza:) ben karakterini güzel sanatlara yatkın diye düşünüyorum,ya sizin düşünceniz:)

 
morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
ağaç..kuşlar..batan/doğan güneş...ilginç  ;D
 
K

kraldadas

Kullanıcı
6 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
Erzurum
İmzadan karakter okuma ilminin temel taşları

Grafoloji (yazı bilimi) Avrupa ve Amerika’da sıklıkla başvurulan bir ilim dalı. İstihbarat teşkilatları olayları çözümlemek, büyük şirketler eleman alımında isabetli karar vermek, eğitimciler öğrencilerini daha iyi tanıyabilmek için imza ve yazıdan karakter tahlili yapmaya sıkça başvuruyor. Türkiye’de çok fazla uygulama alanı bulunmayan bu dal, Adli Tıp Kurumu’nda genellikle sahtecilik olaylarını çözümlemede kullanılıyor.

İmzadan karakter okuma ilminin temel taşları

- İmza uzun olursa kişi sabırlıdır.
- İmza kısa ise insan mantığını iyi kullanır.
- İmza keskin çizgiler içeriyorsa kişi keskin fikirli, esprili, keskin mantıklı ve dilini kılıç gibi kullanan ve dilinden çok çekecek bir insandır.
- İmza düzgünse insan düzgün karakterli, güvenilir, iyi ahlaklı, uyumludur.
- İmzada yuvarlaklık varsa kişide lider özellikleri vardır.
- İmzada 3 nokta varsa kişi keskin nişancı, avcılığa yatkın ve nüktecidir.
- İmzada geri dönüşler varsa kişinin hafızası kuvvetlidir.
- İmza sanatsal çizgiler içeriyorsa kişi güzel sanatlara yatkındır.
- İmza kısa ve üstünkörü ise kişi boş vermiştir.
- İmzanın başı büyük harf ve gösterişle başlıyorsa kişi özgüvenli, başlangıçta kendini iyi, karizmatik tanıtandır.
- İmzanın başı, ortası ve sonu büyükse başta, ortada ve sonda kendini iyi takdim eden ve iyi iş takibi olan birisidir.
- İmzanın sonu büyük harfle bitiyorsa başladığı işleri iyi bitiriyor demektir.
- İmzanın baş harfinden sonra gelen kısım ince ise kişi ince karakterli ve duygusal, kalınsa kişi kabadır ve duygusal değildir.
- İmzanın sonunda ileri veya yukarı doğru giden bir çizgi varsa kişinin hedefi büyüktür. Aşağı doğru çizgi varsa kişi içine kapalıdır. Karamsardır.
- İmza sağa yatıksa kişi sosyal, diplomat; geriye yatıksa anti sosyaldir.
- İmza uçuk kaçıksa insan uçuktur.
- İmzada 3-4 farklı karakter varsa kişi tiyatroya yatkındır...
 
E

emosin

Kullanıcı
18 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
- İmza kısa ise insan mantığını iyi kullanır. 
  ;)

- İmza düzgünse insan düzgün karakterli, güvenilir, iyi ahlaklı, uyumludur.
  :)

- İmzanın başı büyük harf ve gösterişle başlıyorsa kişi özgüvenli, başlangıçta kendini iyi, karizmatik tanıtandır. 
  vay  :p

- İmzanın baş harfinden sonra gelen kısım ince ise kişi ince karakterli ve duygusal, kalınsa kişi kabadır ve duygusal değildir.
ince geliyor duygusallık var tabi  :D

  - İmzanın sonunda ileri veya yukarı doğru giden bir çizgi varsa kişinin hedefi büyüktür. Aşağı doğru çizgi varsa kişi içine kapalıdır. Karamsardır.
Aşağıya doğru bi çizgi var hakikaten içime kapanığımdır biraz  :(
 
O

ovulkayaalp

Kullanıcı
28 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
İmza kısa ise insan mantığını iyi kullanır.

Her olayda da çok mantıklı olmak iyi olmuoyr ama..
Bazen istediğin gibi yaşaman gerekiyor...
 
A

ASLIHAN1

Kullanıcı
29 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
kraldadas' Alıntı:
- İmza uzun olursa kişi sabırlıdır.
- İmza keskin çizgiler içeriyorsa kişi keskin fikirli, esprili, keskin mantıklı ve dilini kılıç gibi kullanan ve dilinden çok çekecek bir insandır.
- İmza düzgünse insan düzgün karakterli, güvenilir, iyi ahlaklı, uyumludur.
- İmzanın başı büyük harf ve gösterişle başlıyorsa kişi özgüvenli, başlangıçta kendini iyi, karizmatik tanıtandır.
- İmzanın baş harfinden sonra gelen kısım ince ise kişi ince karakterli ve duygusal, kalınsa kişi kabadır ve duygusal değildir.
- Aşağı doğru çizgi varsa kişi içine kapalıdır. Karamsardır.
Bunların hepsi benim imzamda mevcutt....
Kısmen doğru kısmen yanlış  :-\
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konular birleştirilmiştir.
 
Üst