İlk iş günü tedirginliği

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan İlk iş günü tedirginliği başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,200 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İlk iş günü tedirginliği
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
İster yılların deneyimine sahip olup, yeni bir iş yerine başlamaya hazırlanın ister yeni mezun kimliğiyle ilk iş yerinizle tanışın hiç fark etmez. İlk iş günü tedirginliğini iliklerimize kadar hissetmemek mümkün değil.

İlk iş günü öncesinde aklımızdan neler geçiyor?

Ne giysem?
Şık bir şekilde giyindiniz, erkekler tıraşını oldu, kadınlar ise makyajını yaptı ve iş görüşmesi saati geldi çattı. O gün, insan kaynakları yetkilisi veya patronla mülakatta bulundunuz ve işe kabul edildiniz. İlk sınav geçildi ve şimdi sıra, zamanınızın büyük bir bölümünü geçireceğiniz mesai arkadaşlarınızın karşısına çıkmaya geldi.

Mesai arkadaşlarınız, muhtemelen sizi ilk kez görecekler. Manken olmadan podyuma çıkma heyecanını yaşamak böyle bir şey olsa gerek. İlk görünüm önemlidir ve akılda kalıcıdır. Tarzımı mı belli etmeliyim yoksa ortalama bir şeyler mi giymeyelim soruları, aklınızı meşgul edecektir. İlerleyen dönemlerde, sabahlara işe yetişme telaşıyla gardıropta elinize ne gelirse onu giyip, evden çıkacağınızdan eminiz ama ilk iş günü öncesinde her şey bir gece önceden jilet gibi hazır olacaktır. Buna hiç şüphe yok.

Evden kaçta çıkmalıyım?
Tamam, adresi de yolu da biliyorsunuz. İşe, kendi aracınızla veya toplu taşımayla gidecek olmanız, bu sorunun aklınıza takılmaması için fark etmeyecektir. Sabah trafiğinde iş yerinize varmak için evden kaçta çıkmalısınız?

Daha önce gittiğiniz bir yer ama iş görüşmeleri, günün ilk saatlerinde yapılmıyor ki. Siz de muhtemelen öğle ve öğleden sonra trafiğiyle iş görüşmesine gitmişsinizdir. Onun için tam saati kestirmesi biraz zor. Yok, eğer iş yerinize yürüme mesafesi kadar yakınsanız veya servisle alınacaksınız bu konuda da şanlısınız.

Nerede oturacağım?
Ofiste masam nerede olacak? Eğer CEO veya müdür pozisyonunda çalışmayacaksınız muhtemelen en iyi masayı size ayırmayacaklardır. Hatta yerine alındığınız personelin masasına bile oturamayabilirsiniz. Ofis içinde kıdemli olan bir çalışan, siz gelmeden o masayı tercih edip, kendisinin oturup da memnun olmadığı masayı size bırakabilir. Neyse çok da dert etmeyin zamanla alışırsınız.

Orası nerede, şurası nerede?
İlk iş günde gözlerimizi bağlasalar, tuvalete diye, müdürün odasına girmemiz sürpriz olmaz. Neyin nerede olduğunu öğrenmek de zaman istiyor. İnsanların içinden “hâlâ öğrenemedi gibi” laflar geçmesin diye etrafı ilk günde çözmeye bakın. İlk günde her şeyi sormak serbest, sorun sorabildiğiniz kadar. Sonraki zamanlarda sormaya çekinir olursunuz yoksa.

Herkesin adını birden öğrenmek
Hahh, en kritik konulardan biri de budur. Kimi insanın bu konuda hiç ama hiç kompleksi yoktur ancak bazıları için kendi isimlerinin hatırlanır olma konusu çok hassastır. Tavsiye olarak her tanışmadan sonra not alın. Gizem (Burnunda ben var, gözlük kullanıyor), Gürkan (Bıyıklı, kıvırcık saçlı), Fuat (Yakışıklılıktan yıkılan) gibi notlar faydalı olabilir.

Herkes sizin isminizi kolaylıkla hafızalarına kaydedecektir çünkü tek tek baktığınızda onlar, bir kişinin adını öğrenecekler, siz ise belki de iş yerinizin büyüklüğüne göre 50 kişinin adını birden öğrenmek zorunda kalacaksınız. Neyse telaşa kapılmayın, dediğimiz şekilde not alın.

Ya anlayamazsam?
Ofiste size işin nasıl yapılacağını gösterecek olan kişi, muhtemelen birçok konuda da size bir süre rehberlik edecektir. Size yapacağınız iş anlatılırken; siz, çok iyi anladığınızı düşünüp, 5 dakika sonra her şeyi unutabilirsiniz. Ben süper bir hafızaya veya deneyime sahibim demeden, böbürlenmeden not almakta fayda var.

Bey ve hanım hitapları
İlk iş gününde ve günlerinde tüm ofis birbirine sadece isimleriyle hitap ederken, sizin o isimlere bey veya hanım sıfatlarını eklemeniz de sizi kibar yapmaz, daha yeni olduğunuzu gösterir. Resmî davrandığınız kişi, çok yakında Facebook ve instagram’da sizin fotoğraflarınızı like’layacak veya pijamalı fotoğraflarıyla iyi geceler paylaşımında bulunacak. Onun için ortama göre hareket edin. Beyse bey, Ahmet’se Ahmet diye seslenin.

Kaynak : Hürriyet Haber
 
Üst