'Hoş görü' Saygısızlıkmıdır ?

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan 'Hoş görü' Saygısızlıkmıdır ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,832 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı 'Hoş görü' Saygısızlıkmıdır ?
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ya bazen düşünüyorumda,bazı durumlarda ''Hoş görülmek'' bana saygısızlık gibi geliyor.

Bazı durumlarda ''hoşgörü'' Karşıdakine saygısızlık değilmidir?
Mesela,farklı fikirlere farklı inançlara,farklı söylemlere.
Yani aslında öyle değilde sen öyle bil,yada aslında o değilde bu ama sen yinede o san gibi :)

Mademki,fikren hür insanlar olmak gaye ? Benim bildiğimden veya bu dediğimden  kimene desem ?
Ben farklı düşünüyorum ? bir başkası beni hoş görüyor ? hadi ya o neden ? onun doğru oldugunu kim biliyor ?
Ben bambaşka bakıyorum hayata ? Birbirinin aynı bakanlar, bu bambaşlıkalıktan kaynaklı beni hoş görüyor.
İlginç,Benimsediğin yada özümsediğin durumlardan dolayı,başkaları tarafından  ''hoş görülmek'' nasıl birşey ?

Dogrunun, yanlışın, göreceli oldugunu düşünür isek.

Neyi hoş görüyoruz :) Bir insanı ''hoş görmek'' saygısızlıkmı acaba ?

Diyerek bitireyim.
Şimdiden sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederim.

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
bazen ben de böyle şeylere kafamı çok yorarım.ve bazen cinnet geçirirm.ama çoğu zaman bi sonuca varamam =( yazınız hakkındaki düşüncem de;haklısınızdır belki.diyorsunuz Birbirinin aynı bakanlar, bu bambaşlıkalıktan kaynaklı beni hoş görüyor.evet doğru olabilir.fakat hoşgörü her yerde geçerli olabilecek bir davranış değil midir.atıyorum,küçük bir çocuğun bir davranışını hoşgörebiliriz.yani demek istediğim yerine göre değişebilir,saygısızlık olması ya da olmaması.benim fikrim  :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim morkız.
Ben zaten bazı durumlarda diye belirtmiştim ama.
Elbette küçük bir çocugu hoş görebiliriz,aslında anlatmak istediğim daha farklı bir durum.
Her zaman saygısızlıktır demiyorum.
Bazı durumlarda ''Hoş görü'' bana saygısızlık gibi geliyor.
Dikkatinizi çekerim ''Bazı durumlarda''

Tekrar teşekkür ederim yorumunuz için sağolun.

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
ah doğru ya kusuruma bakmayın dikkatimden kaçmış.tabi doğrudur 'bazı durumlarda'.  :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
morkiz' Alıntı:
ah doğru ya kusuruma bakmayın dikkatimden kaçmış.tabi doğrudur 'bazı durumlarda'.  :)
Est efendim kusura bakılıcak bir durum yok.
Ayrıca mütevaziliğiniz içinde teşekkür ederim.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu açıdan hiç bakmamıştım. İlk anda mantıklı geldi, haklısın Mustafa. Ama yine de biraz düşünmeliyim. Ben düşünene kadar arkadaşlar da yorumlarını eklerler. O zaman daha iyi şeyler çıkar, hadi bakalım.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
maxMESA' Alıntı:
Mustafa, malesef ben yazdıklarından bir sonuca ulaşamadım yani anlayamadım olayı. Ayrıntılı örnek olursa belki bir fikir söyleyebilirim. :)
Anlaşılmayacak bir durum yok açıkcası ama.
Yinde bir örnek vereyim.
Mesela,sen başka bir ülkede başka  bir dil kullanıyorsun,yada kudüste bir budistsin ,
Başkaları seni hoş görüyor,bu durumlarından dolayı.
Bu sana saygısızlıkmı değilmi ?Örnekler biraz uç oldu ama idare et.
Daha anlaşılır yazarımda malum kurallar :) ama istersen pm yolu ile sana daha çık yazarım.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
Bu açıdan hiç bakmamıştım. İlk anda mantıklı geldi, haklısın Mustafa. Ama yine de biraz düşünmeliyim. Ben düşünene kadar arkadaşlar da yorumlarını eklerler. O zaman daha iyi şeyler çıkar, hadi bakalım.
Sen olayı çözdün abi.
En azından ne demek istediğimi az çok anladın.
Thank you very much sayın modum.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben de anladığım yada anlamadığım kadarıyla yorumumu yazayım bakalım. Doğru olduğunu düşünmediğimiz  veya o konuda kafa yormadığımız halde bir görüşe sadece hoşgörü ile bakmam gerekir diye yaklaşmamız o düşünceye hakaret değil midir mi diyorsunuz?
Öyleyse ben de evet derim.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gibi,manas  yani sizce doğru olmayan bir düşünceye karşı hoş görüden bahsediyorum.
Yakalamışsınız vesselam.
Bende evet diyorum zaten.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kısacası "hoşgörü salaklıktır" yazmak istenmiş sanırım?

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Evet kimi zaman karşında ki kişiyle uğraşmak istemediğimizden dolayı hoşgörü adı altında boşvermişlik yapabiliyoruz.Ben ne anlatırsam anlatayım sen natosun arkadaş diye içimizden geçirip başımızdan savsaklıyabiliyoruz.Tabi ki bu saygısızlık,eğer bahsetmek istediğini anlayabildiysem...
hoşgörülü davranmana gerek yok ;D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
ebruliyn' Alıntı:
Evet kimi zaman karşında ki kişiyle uğraşmak istemediğimizden dolayı hoşgörü adı altında boşvermişlik yapabiliyoruz.Ben ne anlatırsam anlatayım sen natosun arkadaş diye içimizden geçirip başımızdan savsaklıyabiliyoruz.Tabi ki bu saygısızlık,eğer bahsetmek istediğini anlayabildiysem...
hoşgörülü davranmana gerek yok ;D
İyi yorum teşekkürler.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Soru güzel  :)
Ama durumlara yüklediğimiz ve burada verilen örneklerde kullanılan anlamlar farklı bence.
Çünkü "hoşgörü" farklıdır, karşımızdakinin anlık olarak yaptığı bir davranışa, söze kızsak dahi hoşgörümüzle yaklaşarak daha ılımlı davranabiliriz.
Ama bize göre doğru olmayan, kabul etmediğimiz bir davranışa, olaya, inançlara gösterdiğimiz "hoşgörü" değil, benimsemediğimiz bir durum bile olsa duyduğumuz bi saygıdır, sonuçta konuda da geçen hekesin doğrusu değişiktir ve o düşünceye sadece "saygıdır" neden bu davranış saygısızlık olsun ki... sonuçta kaşımızdaki de bizim düşüncemizi kabul etmeyip, kendi yolunda kendi doğrusunu yaşadığına ve bize saygı göstermesi gerektiğini, düşündüğümüze göre...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Saygı başka bir kavram gülşah.
Hoş görü ile yaklaşılan ama yaklaşılması gereksiz durumlardan bahsediyorum ama.
Neyse...
Yorumun için sağol.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Korsan' Alıntı:
Saygı başka bir kavram gülşah.
Hoş görü ile yaklaşılan ama yaklaşılması gereksiz durumlardan bahsediyorum ama.
Neyse...
Yorumun için sağol.
Saygı evet başka ama burada sorulan ve verilen örnekteki hoşgörü ile bağdaşmamakta gibi Korsan.
Çünkü hoşgörü biraz daha farklı.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Gülşah' Alıntı:
Saygı evet başka ama burada sorulan ve verilen örnekteki hoşgörü ile bağdaşmamakta gibi Korsan.
Çünkü hoşgörü biraz daha farklı.
Bağdaşmayan ne kaptan ? o gibiyi açarssan daha sağlıklı yorumlaya ilirim heralde.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Eğer örneklerde verildiği gibi, paylaşmadığımız bir düşünceye hoşgörü göstermiş olsaydık, yeryüzünde savaştan başkabir şey olmazdı, çünkü bir süre sonra bu zoraki hoşgörü yerini çok katı bir hoşgörüsüzlüğe bırakır büyük bir olasılıkla. Üstelik bu durum saygısızlık olarak adlandırılınca, kimse kendisine bu saygısızlığın yapılmasına uzun süre göz yummaz sanırım.
Gülşah çok daha doğru bir noktaya  değinmiş;
Ve biz nasıl kendi inançlarımıza, düşüncelerimize saygı bekliyorsak, herkesin bunu beklemesi çok doğal.
Ama soruyu ve örnekleri yeniden düşündüğümde; "ben çok kişiden farklıyım ama insanlar bana hoşgörülü davranıyorlar..." gibi bir düşünceye sahip olmak, o insanların "bazı durumlarda" öyle davranması gerekliliğinden kaynaklanan bir şey olabilir.
"Çocuktur, hoşgörelim.", ya da "delidir ne yapsa yeridir, hoşgörelim" mantığı, inanın küçük çocuklara bile bir şey kazandırmaz. Yanlış davranma modeline katkıda bulunuruz sadece.
Yaşlı insanların bazı davranışlarına "unutkanlık, yaşlılık hastalıkları" gibi nedenlerle hoşgörülü yaklaşılabilir belki ama, bu iyiniyet bile onların beyinlerinin daha da tembelleşmesine neden olabilir.
Uzun yazdım, hoşgörmeyin, benimki yaşlılığa bağlı çene düşmeside değil çünkü.:)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Burada hoşgörünün tanımını iyi yapmak gerekiyor.
Hoşgörü tolerans, esneklik anlamında iyidir.
'Yani benim görüşüm bu ama senin açından da doğru olan senin görüşündür.
Senin durduğun yerden baksaydım sana hak verirdim.' demek bence saygısızlık değil.
Ama ' Seninle uğraşamam. Fikrin yanlış ama sen doğru olduğuna inan.' şeklindeki düşüncenin getirdiği hoşgörü saygısızlıktır.