HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ

  • Konbuyu başlatan Murky
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Murky tarafından oluşturulan HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,482 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ
Konbuyu başlatan Murky
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
M

Murky

Kullanıcı
19 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Arkadaşlar hızlı okuma teknikleri hakkında bilgisi olanlar paylaşabilir mi? Ben bir miktar araştırdım.
-Heceleyerek okuma, bütünü görerek oku
-Kelimelere arasında göz sekmeleri yap
-Göz kaslarının geliştir
-İçten seslendirme yapma... gibi

Bunların hepsini çalışıp yapmak kolayda ben içten seslendirme yapmadan okuyamıyorum. İçten sesnlendirme yaparsak gözümüzün hızına sesimiz yetişemeyeceği için yeterince hızlı okuyabilmek zor. Bunun önüne nasıl geçilebilir. Bilgisi olanlar paylaşassın.
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Alışırsın merak etme..sen teknikleri uygula...
Bir dönem kursuna gittim,ayrıca cd ve kitaplarından da çalışabilirsin..
Tabi hızlı okumakdan kasıt,anlayarak okumak olsun,ben hızlı okudum ama anlamadım :) O yüzden şimdi bir kaç teknige devam ediyorum ama o hızda okumuyorum..:)
 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
valla işin en kolayı pdf formatında hazırlanmış dökümanları jaws programı kullanarak okutmak... uzanın spor yapın o size okusun  8)
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ben bir yerden buldum. Çünkü çok anladığım bir konu değil.

Öncelikli olarak hızlı okumanın anlama kabiliyetini azaltmadığı aksine artırdığını belirtmek gerekiyor. Normal hızla okuyan bir kişi dakikada 200 kelime okuduğunda bunun %60′ını aklında tutabilirken hızlı okuyan bir kişi dakikada 800 kelime okuduğunda okuduğunun %80′inden fazlasını hatırlayabilir. Bunun sebebi ise, daha hızlı okuduğunuzda beyin konunun bütünlüğünü daha kolay kavrar, siz de zaman ve enerjiden tasarruf etmiş olursunuz.
Hızlı okuma için bazı temel teknikler:
Bütünlüğü korumak
Okumayı yavaşlatan unsurlardan biri kelimeleri anlamaya çalışmaktır. Kelime kelime okumak ve anlamadığınız cümleyi tekrar okumak sizi yavaşlatır. Oysa okumanın akışını bozarsanız okuduğunuzu anlamanız güçleşir. Akışı bozmadan daha hızlı okuyabilmek ve anlayabilmek için kelimelere değil kelime gruplarına odaklanmalısınız, örneğin bir kitabı okurken her satırda iki adet nokta belirleyip gözlerinizi o noktalar arasında kaydırarak o nokta çevresindeki kelime grubunu görebilirsiniz. Buna kelimeleri değil fikirleri görmek te denilebilir.
Sayfanın konumu
Okuduğunuz metin ile göz arasında uygun bir mesafe bırakılmalısınız. Metni gözünüze gereğinden fazla yaklaştırırsanız okuma bütünlüğünü bozulur ve hızınız yavaşlar. Sayfayı gözünüzden uzaklaştırıp yakınlaştırarak hızlı okuma denemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca sayfaya herzaman dik açı ile bakmalısınız.
Okurken sadece gözleri kullanmak
Bazı insanlar okurken aynı zamanda okuduklarını söyleme gereği duyarlar. Bu şekilde okuduklarını daha iyi anladıklarını düşünürler. Aslında bu, beyni gereksiz yere meşgul etmekten başka birşey değildir. Düşünmek konuşmaktan hızlıdır ve siz düşünme hızınızı konuşma hızına düşürmüş olursunuz.
Ne okuduğunu bilmek
Okuma ve anlama hızını artırmak için ne okuduğunuzu bilmeniz çok işinize yarayacaktır. Bir metni okumaya başlamadan önce o metinden ne almak istediğinizi bilirseniz istediğinize daha kısa yoldan ulaşırsınız. Roman okumak gazetede bir köşe yazısı okumaktan farklıdır. Romanda anlatılan çevreyi tahayyül eder, karakterlerin betimlemesini yaparsanız okuma hızınızdaki artışı gözlemleyebilirsiniz.

Bir de şu sitede online uygulamalar var.


 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Google dan araştır derim mutlaka göreceksin,üye olursan mailine ücretsiz dersler gönderiliyor
 
Üst