Hipomani - Mani

• Konbuyu başlatan özlem1980
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde özlem1980 tarafından oluşturulan Hipomani - Mani başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,871 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Hipomani - Mani
Konbuyu başlatan özlem1980
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan longcoming
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Hipomani - Mani     
Bazı günler içimiz içimize sığmaz çoşkulu, enerjik,heyecanlı,sürekli oradan oraya koştururuz.Herkesi neşelendirir,güldürürüz,Hayata toz pembe bakarız.Sürekli üretiriz,girişimcilik yönümüz artar.

Bu özelliklerimiz bazen sürekli olabilir.Yapı olarak,doğamız böyle şekillendirilmiş olabilir.Bu tip insanlarımız çok sempatik sıcak,sevecen olurlar,neşeleri bulaşıcı olur,her girdikleri ortamda yüzleri güldürebilirler,çok muziplikler yaparlar.Taklit yetenekleride fazla gelişmiştir.karşı cinsi çok çabuk baştan çıkarabilirler"Bu tip insanlara"Hipomanik" denmektedir.

.Hipomani çevreyle ciddi bir problem yaşamaz...

Hipomaninin bir üstü"mani"dir Mani daha çok"Manik depresif" denen rahatsızlıkta görülür.şimdiki tabirle"iki uçlu mizaç bozukluğu"nun bir uçunda çöküntü (depresyon) diğer ucunda yükselme - uçuşma(Mani)vardır.kişi zaman zaman depresyona;bazende maniye girer. Aralarda kısmen veya tamamen düzelebilir.Bazende depresyon ve maniyi iç içe yaşar.çok neşelilik yanında hüzün,keder,ağlamada görülür.

Bazende depresyondan sonra hipomanik bir tablo yaşanır.

Manide şu belirtiler görülür

Duygu durumu;

Gerçek durumuyla uyumsuz bir iyilik,neşelilik hali vardır.her şey çok güzel ve zevklidir hayattan müthiş bir zevk alınır.kişinin içi içine sığmaz.Sürekli güler, eğlenir kahkahalar atar.şarkı, türkü,ilahi söyler,eğlenir oynar,dans eder kimseyi umursamaz.Bazen engellendiğinde kızar, taşkınlık gösterir,küfreder.

Bilinçsel alanı

Manik insan kendini çok değerli,büyük görür.Megolomaniktir.Her şeyi o bilmektedir,önemli projeleri,düşünceleri vardır.Birileri kendisini çekemiyordur?

Düşüncelerin akışı ve çağrışımları çok hızlanır.kendinde konuya atlarlar,kafiyeli konuşur;zihni çok açılır,hafızası saat gibi çalışır.Dikkati çok çabuk dağılır her şeyi görür ve ilgilenir.Bir konuya tam yoğunlaşamaz.Bazen gerçeğin dışına çıkılır.

"Ben erdim,peygamberim,mehdiyim,Atatürküm ülkeyi,insanlığı kurtaracam" diye hezeyanlar ortaya çıkar.

Hezeyanlarına uygun sesleri işitebilirler(Halüsünasyonlar )izlendiğini kendisine komplolar kurulduğunu söyleyebilirler her tarafı araştırır,şüphe ile bakar bazen polise başvurur takip edildiğini söyler.Bu durumda olan manik hastalar yanlışlıkla şizofren damgası yiyebilirler,oysa mani düzelince bu "psikotik belirtilerde" düzelir.....

Konuşma ve Hareket Alanındaki Belirtiler;

Manik insan sürekli konuşur makinalı tüfek gibidir eskiler buna"İshal i Kelam"derlermiş.konular bir birinden kopuktur, fikir uçuşmaları vardır.Hareketleri çok artar,yerinde durmaz,sürekli gezer,seyahate çıkar ,tanımadığı insanlarla bile hemen samimi olur.şiirler,öyküler yazmaya başlar, resimler çizer, yeni atılımlar yapar ,riskli davranışlara girer,aşırı ve gereksiz para harcar.kendisini ilgilendirmeyen konulara da bulaşır,başını derde sokar.Aşırı alkol,sigara tüketebilir. Çok hızlı ve tehlikeli araba kullanır.Büyük yatırımlara girip zarar edebilir.Ani bir kararla boşanıp yeniden evlenebilirler.

Bedensel Belirtiler

Uykusu çok azalır,1 saat bile uyuyamayabilir,lakin;uykusuzluktan yakınmazlar. Cinsel dürtüleri,istekleri çok artar.Ayırım yapmaksızın sex ilişkisine girebilirler, çok konuşmaktan dolayı sesleri kısılabilir,aşırı hareketten dolayı kilo kaybedebilirler.Mani tablosunda olan kişi hastalığını kabul etmez.Bunun için çevrenin anlayışlı ,nazik bir biçimde yaklaşıp onu ikna ederek doktora götürmeleri gerekir.Bu şekilde hasta ikna edilemezse ne şekilde tedavi ettirilebileceği bir psikiyatriste danışılarak öğrenilmelidir.Mani bir nöbettir ve baskılanabilir, tekrarlanmasın diye koruyucu ilaçlar kulanmak gerekir.(Mizaç düzenleyicileri)Mani nöbetindeki insanın davranışları kişinin kontrolü dışında gelişir. Hasta yakınlarının suçlayıcı yargılayıcı yaklaşmamaları gerekir.Hastaya yapılabilecek en iyi yardım bir an önce tedavisine yönlendirmektir.

Alıntıdır

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Bazı günler içimiz içimize sığmaz çoşkulu, enerjik,heyecanlı,sürekli oradan oraya koştururuz.Herkesi neşelendirir,güldürürüz,Hayata toz pembe bakarız.Sürekli üretiriz,girişimcilik yönümüz artar.

Bu aralar hipomaniliğim üstümde yine :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ay beni anlatmış bu alıntı yahu.
Copy,paste yapan ellerinize sağlık vesselam.

Ama şu kısım kulağa hoş geliyor ha ''Megolomanik'' sevimli kuş yavrusu gibi yav.
Bili, bili, bili, bili, bili, bili geh geh diyesi gelio insanın. ::)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ay beni anlatmış bu alıntı yahu.
Aynen:)))

Gerçek durumuyla uyumsuz bir iyilik,neşelilik hali vardır.her şey çok güzel ve zevklidir hayattan müthiş bir zevk alınır.kişinin içi içine sığmaz.Sürekli güler, eğlenir kahkahalar atar.şarkı, türkü,ilahi söyler,eğlenir oynar,dans eder kimseyi umursamaz.Bazen engellendiğinde kızar, taşkınlık gösterir,küfreder.
Aman allahım..:))

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Bahsedilen rahatsızlık,öyle günlük ruh hali değişimleriyle açıklanamaz ve oldukça da ciddi bir rahatsızlıktır.Kesinlikle ilaç tedavisini gerektirir.Genetik geçiş söz konusudur.
Günlük hayat içerisinde hepimiz bazen çok mutlu,güler yüzlü,coşkulu olabiliriz.Ve bazen çökkün.
Fakat sadece bunlara bakıp,teşhis koymak çok yanlış bence.Çünkü burada Hastalık hastası olma durumu söz konusu oluyor.
Manik depresif bozukluk(İki Uçlu Duggudurum Bozukluğu) bir çeşit mizaç bozukluğudur.Ondan daha hafif olan hipomani de,basit duygudurum değişiklikleriyle açıklanamaz.
O da manik depresif bozukluk gibi ilaç tedavisiyle tedavi edilir.Ve hastalar maalesef ki,ömür boyu ilaç kullanmak durumundadır.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Etrafta hastalığının adını bilmeyen çok insan var demek ki,ben bile olabilirim  :)
Teşekkürler Özlem,faydalı bilgi

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Etrafta hastalığının adını bilmeyen çok insan var demek ki,ben bile olabilirim  Smiley
Arkadaşlar hastalıkla ilgili bilgilere bakıp,hemen bu bende var demeyin.Bence sedece hastalık hastası olmuş olabilirsiniz.
Unutmamak gerekir ki hiçkimse hayatı hep güneşli,ya da mevsimleri bahar ya da yaz olarak yaşamıyor.
Yeri geliyor yapraklar dökülüyor sonbaharda;yeri geliyor yağmru,karı,ve dondurucu soğukları yaşıyoruz hayatımızda.
Bu sanırım normal olanı.Unutmayalım hayat diyalektiktir.
Unutmayalım:Teşhis koymak doktorların işidir.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
longcoming' Alıntı:
Etrafta hastalığının adını bilmeyen çok insan var demek ki,ben bile olabilirim  Smiley
Arkadaşlar hastalıkla ilgili bilgilere bakıp,hemen bu bende var demeyin.Bence sedece hastalık hastası olmuş olabilirsiniz.
Unutmamak gerekir ki hiçkimse hayatı hep güneşli,ya da mevsimleri bahar ya da yaz olarak yaşamıyor.
Yeri geliyor yapraklar dökülüyor sonbaharda;yeri geliyor yağmru,karı,ve dondurucu soğukları yaşıyoruz hayatımızda.
Bu sanırım normal olanı.Unutmayalım hayat diyalektiktir.
Unutmayalım:Teşhis koymak doktorların işidir.
İnsan kendinin doktorudur diye bir atasözümüz var kısaca herhangi bir hastalığın belirtilerini kendimizde yorumlayabilir ve fikir sahibi olabiliriz,tabi ki teşhisi doktor koyar örneğin; ben doktora gitmeden önce panik atak hastası olduğumu anladım ve gittiğim  doktor da teşhisini koydu,hastalık hastası olmadığıma inandım.Okuyarak,öğrenerek,kıyaslayarak,yorumlayarak ve tecrübe ile de insan bazı şeylerin farkına varabilir,alanında uzman birinin görüşü ve çözümü ile de sorunu yenebilir.Hayat diyalektik katılıyorum her geçici,anlık ruh bozukluğuda hastalık belirtisidir diyemeyiz.Ama nedense insanlar ölüme sebep olabilecek hastalıklar ve o hastalıkların belirtilerini yaşadığında yada o an ki ağrılarını yok etmek için doktora çekinmeden başvuruyor iş ruh hastalığı,depresyon,psikolojik sıkıntılara,fobilere gelince psikolağa,rehberliğe gitmeye,yardım almaya çekiniyor,gereksiz görüyor,bu da etrafta ruhu hasta olupta hastalığının farkında olmayan bir çok insanın olabileceğini gösteriyor

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
İnsan kendinin doktorudur diye bir atasözümüz var kısaca herhangi bir hastalığın belirtilerini kendimizde yorumlayabilir ve fikir sahibi olabiliriz,tabi ki teşhisi doktor koyar örneğin; ben doktora gitmeden önce panik atak hastası olduğumu anladım ve gittiğim  doktor da teşhisini koydu,hastalık hastası olmadığıma inandım.Okuyarak,öğrenerek,kıyaslayarak,yorumlayarak ve tecrübe ile de insan bazı şeylerin farkına varabilir,alanında uzman birinin görüşü ve çözümü ile de sorunu yenebilir.Hayat diyalektik katılıyorum her geçici,anlık ruh bozukluğuda hastalık belirtisidir diyemeyiz.Ama nedense insanlar ölüme sebep olabilecek hastalıklar ve o hastalıkların belirtilerini yaşadığında yada o an ki ağrılarını yok etmek için doktora çekinmeden başvuruyor iş ruh hastalığı,depresyon,psikolojik sıkıntılara,fobilere gelince psikolağa,rehberliğe gitmeye,yardım almaya çekiniyor,gereksiz görüyor,bu da etrafta ruhu hasta olupta hastalığının farkında olmayan bir çok insanın olabileceğini gösteriyor
Benim demek istediğim,psikolojik bir rahatsızlığımız olduğunda doktora gitmeyelim falan değil.Burada beni yanlış anlamışsınız sanırım.Demek istediğim tam tersi:Böyle bir durumdan şüpheleniyorsak doktora başvurmalıyız.Teşhisi kendimiz yapmamalıyız.
Psikolojik rahatsızlıklar çok geniş bir çerçevede değerlendirilir.Unutmamak gerekir ki teşhis tedavinin yarısıdır.
Sen kendi durumunda doğru bir teşhiste bulunmuşsun.Bunu sağlayan bence içgörü kazanabilmiş olman.Önemli olan da bu.İnsan kendinin doktorudur;doğru!Fakat bu doktorluğun yetmediği pek çok durum söz konusu.
Psikolojik rahatsızlıkları araştıran pek çok insan(Ki kişi bir takım semptomlardan şikayetçidir) hastalık hastası olma durumuna gelir.Asistan sendromu denilen bir sendrom var.Hastalarının şikayetlerini dinleyen mesleğe yeni başlayacak olan Psikologlar acaba bu da ben de var mı sorusuna takılırlar.Buna hastalık hastası olma durumu denir.
Yukarı da anlatılan hastalığı okuyarak bence birçok Majör depresyon hastası bile yaşadığı ruhsal gelgitlerden dolayı kendini Manik depresif zannedip umutsuzluğa kapılabilir.
Oysa ki manik depresif bozukluk iki içlu bir mizaç bozukluğuyken,(Ki tedavisi majör depresyona göre çok daha zordur.)majör depresyon tek kutuplu çökkün duygudurum halidir.
Manik depresif bozuklukta(veya hipomani de-yukarıda pek çok arkadaş bende de var demiş),halisinasyonlar görülebilir.
Hastalar manik dönemde neredeyse hiç uyumazlar.
Şimdi yukarıdaki arkadaşlara soruyorum:Hanginiz günlerce 2,3 saat uykuyla hayatınıza devam etmek zorunda kaldınız?
Hanginiz hayatınızn bu dönemine kadar EKT(elektro konvulsif tedavi) gördünüz.
Manik depresif bir arkadaşım vardı lisede(Ben şizofren olduğunu zannediyordum).Odada halisinasyonlar görüyordu.Beraber oturduğumuzda bir çocuğu gösterip "Sen de görüyor musun" diyordu.Son görüşmemizden bu yana eminim ağır ilaçlara devam ediyordur.
Yani bahsedilen rahatsızlıklar öyle "Gündelik gel gitlerle açıklanamaz" diyorum kısaca.Bunları okuyan herkes de "Bunlar bende de var" demek yerine en kısa bir zamanda bir Psikiyatra başvursunlar.
Bu arada yukarıda bahsedilen hastalık(Manik Depresif bozukluk) panik atağa göre çok daha ağır bir hastalıktır.Genetik geçiş söz konusudur.Ve maalesef hastalar ömür boyu ilaç kullanmak mecburiyetindedir.