"Hayır" demeyi nasıl öğrenebiliriz?

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan \"Hayır\" demeyi nasıl öğrenebiliriz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 21,901 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı \"Hayır\" demeyi nasıl öğrenebiliriz?
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan gcatar
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Günlük hayatın ayrılmaz parçası stresle baş etmenin etkin ve az bilinen bir yolu da "Hayır!" demesini öğrenmek....

- İşyerinizde çat kapı sizi ziyarete gelen arkadaşınıza çok yoğun olduğunuzu söyleyemiyor musunuz?

- Lokantada yağsız istediğiniz salatayı yağlı getirdiklerinde "neyse.." diyerek alıkoyuyor ve söylene söylene yiyor musunuz?

- Sizden istenenleri asla reddedemiyor musunuz?

- Bir grup konuşmasında insanlarla aynı fikirde olmadığınızı söyleyemiyor musunuz?

- Haksızlığa tahammül edemediğinizi düşündüğünüz için kuyrukta önünüze geçenlere avazınız çıktığı kadar bağırıyor musunuz?

Kulübe hoş geldiniz, atılganlık (assertiveness) becerinizi geliştirmeniz gerekiyor! Davranış bilimi alanında yapılan araştırmalar gösteriyor ki, pasif (edilgen) ya da agresif (saldırgan) iletişim yollarını daha çok kullanan insanlar stresten ve zamanı iyi kullanamamaktan da muzdarip. Pasif iletişim tarzı baskın olan kişiler, hayır diyemeyen, genelde başkalarının fikirlerini paylaşan ve bunun sonucunda üzüntü ve yılgınlık yaşayan kişilerdir. Bunun tam tersi olan agresif davranış şekli baskın olanlar ise, başkalarının haklarını hiçe sayan, her koşul altında hakkını öfkeyle arayan kişilerdir. Psikolojik sağlık açısından baktığımızda her ikisi de aynı miktarda stres vericidir.

Atılganlık ise her ikisi de değildir. Atılgan davranışı basitçe, fikirlerimizi öfkelenmeden ifade etmek, istemediğimiz şeyler için hayır diyebilmek becerisi olarak tarif edebiliriz. Atılgan insanlar yalnızca sözcükleriyle değil, beden dilleri ve ses tonlarıyla da karşı tarafa fikirlerini kararlı ancak kırıcı olmayan bir şekilde iletebilirler. İşte daha atılgan olmak için birkaç ipucu:

Ne istediğiniz ve ne istemediğiniz konusunda olabildiğince açık olmaya çalışın:
yanlış: çok geç kalma!
yanlış: Hele bir geç kal da...!
doğru: ....saat 5'den önce evde olmanı isterim.

Vermek istediğiniz mesajı sahiplenin başka bir değişle "ben dili" kullanın:
yanlış: yanlış düşünüyorsun!
doğru: ben senin gibi düşünmüyorum.
yanlış: bak yine beni kızdırıyorsun.
doğru: eve bu saatte gelmene sinirleniyorum.

Değişmesini istediğiniz durum ya da davranışı söyleyin ve sizin nasıl olmasını tercih ettiğinizi ekleyin.
yanlış: Yine geç kaldın!
doğru: Toplantıya geç gelmene sinirleniyorum, bir dahaki sefere vaktinde gelmeni istiyorum.

Unutmayın, atılgan davranış dürüst bir tutumdur ve başkalarına saygı göstermeyi de içine alır. Alışkın olmadığınız için başta kullanmakta zorluk çekseniz bile, yalnız kaldığınızda deneyerek ve önce basit durumlarda kullanarak, yavaş yavaş öğrenebilirsiniz.

Ümit Pembecioğlu Oktamış
Psikolog/ dr. pozitif

E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Bazen hayır diyebilmek de gerçekten çok önemli.Hayır demek sınır çizgilerinizi açık olarak belli etmek ve evet demek sie
sınır çizgilerinizi olabildiğince geri çekmektir diye düşünüyorum.

Paylaşım için teşekkürler.
:)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Rica ederim :)

Hayır demek sınır çizgilerinizi açık olarak belli etmek ve evet demek sie
sınır çizgilerinizi olabildiğince geri çekmektir diye düşünüyorum.
Katılıyorum. Fakat önemli olan o "hayır" ı uygun bir dille iletebilmek.. Sert çıkışlar, yanlış anlamalara sebep olabilir, yumuşaklar da zayıflıklara yol açabilir. Arayı bulmak lazım.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
hayır demek kolay da 'hayır' demekte kararlı olmak zor :-\ :-\ :-\

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
efsane_18' Alıntı:
hayır demek kolay da 'hayır' demekte kararlı olmak zor :-\ :-\ :-\
Bana da tam tersi gibi geliyor. Bir hayır diyebilsem, diğer kısımda inadımdır zaten:))

T

tnctrkcell

çat kapı işyerine gittiğim arkadaşımın çok yoğunum cümlesiyle başımdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi hissederdim kendimi,ve bana yapılmasını istemediğim bir şeyi bende başkasına yap(a)mam...
bunun dışında güzeldi :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Doğan Cüceloğlu'nun bir kitabında hayır diyemiyenin evetininde bi kıymeti yoktur diye bi söz vardı bende birzamanlar hayır demekte bayağı zorlanırdım uzun bi süre bu yazıyı görebileceğim bi yere yazdım ve şimdi eskiye göre daha iyim güzel bir yazıydı didem teşekkürler hayır derken karşı tarafıda incitmeden tavrımızıda net ortaya koymayı başarabilmek çok önemli

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Güzel bir yazıydı .
Teşekkürler paylaşım için.

Çok kolay hayır diyebilen biri olduğum için sorun yok :)
Özlem'in Doğan Cüceloğlun'dan paylaştığı alıntıya katılıyorum.Kimse bana içimden gelmeyen,istemediğim bir şeyi yaptıramaz.
Çünkü öbür türlü isteksiz yaptığımda karşımdakine de kendimede saygısızlık gibime geliyor.
Tabi ki bazı durmlar vardır istemesemde yaptığıma ama burada bahsettiğim şeyler değiller.

G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
GÜZEL BİR YAZI TEŞEKÜRLER bAZEN DEMESİNİ BİLMEK GEREK

T

turkuaz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
eskiden hiç "hayır" diyemezdim çünkü insanları reddettiğimde onları kıracağımı düşünürdüm ve zamanla ne kadar çok yanlış yaptığımı analadım bazen "hayır" diyemediğinizde siz zarar görüyorsunuz.istemediğimiz birşeyde "hayır" demesini bilmek ve kendi fikirlerimizi rahatlıkla dile getirmek gerek...paylaşım için teşekkürler

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bu konuda yalnız değilsin Turkuaz. :)
Çevremizde bir çok kişi bundan dolayı hayır diyemiyor,ya kıracağından korkuyor,ya kaybedeceğimizden korkuyoruz.
Sanki hayır dersek karşımızdaki bizimle artık konuşmayacak,eskisi gibi samimi olmayacak duygusunu hissediyoruz.
Oysa ki,bizlerde varız,"bende varım,benim de istemeyeceğim,hayır diyeceğim günler olacak" diyebilmek kendi adımıza güzel ve olması gereken.

Hemen kendimden örnek vermek isterim.
Evde bana hep ehli keyif  derler;çünkü istemediğim şeyleri ( zorunlu,olması gerekenler hariç ) yapmam ve gitmem.
Ve hemen bana kızarlar.Bende derim ki ev halkına " suratım asık,içimden sövdüğüm,oflayarak yaptığım işten ne hayır gelir "
Haksız mıyım arkadaşlar? :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Evde bana hep ehli keyif  derler;çünkü istemediğim şeyleri ( zorunlu,olması gerekenler hariç ) yapmam ve gitmem.
Ve hemen bana kızarlar.Bende derim ki ev halkına " suratım asık,içimden sövdüğüm,oflayarak yaptığım işten ne hayır gelir
:)) Bu konuda ben de öyleyim ama asıl "hayır" bu değil bence.. Üstelik zaten ev halkına kolaylıkla hayır diyebiliyoruz. Kimsenin bundan yana bir sıkıntısı olduğunu zannetmiyorum, çünkü zaten sürekli onlarlayız. Eğer "hayır", bize göre kırmaksa, onların gönlünü çabuk alabileceğimizden dolayı onlar için bunu düşünmüyoruz..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bence bazı şeyler önce evde başlar.
Eğer bir çocuk vde susturulursa ve mecbur bırakılırsa kolay kolay hayır diyemeyecektir sosyal hayatında.
Taki kendini keşfedene kadar.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Karşı çıkabildiğimiz insanların en yakınlarımız olduğunu düşünüyorum ben de.. Çünkü onları kırsak da hep yanımızdadırlar, bunu biliyoruz ve kırmaktan da çekinmiyoruz..

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
paylaşım için teşekkürler...güzeldi .
Hayat insana öyle güzel tecrübeler(yenilen kazıklar) kazandırıyor ki ,gün geliyo farkında olmadan HAYIR kelimesini yaşamınıza sokabiliyorsunuz.Ben ona ,buna ,şuna Hayır diyeceğim kendimi şartlandırmalıyım,öğrenmeliyim,dikkat etmeliyim demekle olabileceğine inanmıyorum.Bana göre Hayır kelimesi sabrın bittiği,tahammülsüzlüklerin başladığı bir noktada kullanılan bir kelime...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
ebruliyn' Alıntı:
Bana göre Hayır kelimesi sabrın bittiği,tahammülsüzlüklerin başladığı bir noktada kullanılan bir kelime...
İşte konuda da bahsedilmek istenen bu ; sabrımız ve tahammülsüzlüğümüz sınıra ulaşmadan öğrenmmek hayır diyebilmeyi. :)

T

turkuaz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Gülşah' Alıntı:
Bence bazı şeyler önce evde başlar.
Eğer bir çocuk vde susturulursa ve mecbur bırakılırsa kolay kolay hayır diyemeyecektir sosyal hayatında.
Taki kendini keşfedene kadar.
katılıyorum...