Hayatın gizemi ve mutluluğun sırrı...

• Konbuyu başlatan Lier22
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Lier22 tarafından oluşturulan Hayatın gizemi ve mutluluğun sırrı... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,438 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Hayatın gizemi ve mutluluğun sırrı...
Konbuyu başlatan Lier22
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
L

Lier22

Hayatın gizemini ve mutluluğu arayan bir genç vardır. Bu genç hayatın gizemine ve mutluluğun kaynağına ulaşmak için bilgelerden yardım ister. Ve sonunda derdine bir kralın derman olabileceğini öğrenerek bilge kralın karşısına çıkar. "Bana hayatın gizemini ve mutluluğun kaynağını anlatır mısınız?" der. Kral kendisine daha sonra yardımcı olabileceğini söyler. Şimdi gidip sarayını dolaşmasını ister. Gence bir kaşık verir. Kaşığın içerisine de iki damla yağ koyar ve yağı dökmemesini tembihler.
    Genç gidip sarayı dolaşır ve kendisine söylenen saatte tekrar kralın karşısına gelir.
    Kral: "Sarayımı iyice dolaştın mı?" der. Genç "evet" der. Peki, der kral; gencin elindeki kaşığa bakar, yağ dökülmemiştir. Kral: "Sarayımdaki ünlü ipek halıları gördün mü?" der. Genç "hayır" der.
    Peki, bahçemi gezdin mi? Çok güzel çiçekler vardı, bahçıvanım onları uzun yıllarda yetiştirdi, onları gördün mü diye sorar. Genç "hayır" der. Kral, ya muhafızları gördün mü? Çok eğitimli ve disiplinli bir ordum var.
    Genç, görmedim der.
    Kral, tekrar kaşığa yağı damlatır ve "yeniden sarayımı gez" der. Etrafına iyi bak, demeyi de ihmal etmez. Genç elinde kaşıkla birlikte tekrar sarayı gezmeye başlar. Sarayın muhteşemliğini görür, şaşkınlıkla tekrar kralın karşısına gelir. Hayretler içinde krala gördüğü bahçeden, ipek halılardan ve sarayın muhteşemliğinden söz eder. Bilge Kral, peki kaşıktaki yağa bir bakalım, der.
    Gencin elindeki kaşıkta yağ kalmamış, hepsi dökülmüştür. Yağdan eser yoktur.
Bilge Kral gence:
    İşte hayatın gizemi ve mutluluğun kaynağı budur, elindeki iki damla yağı yitirmeden etrafına bakabilmeyi öğrenmektir, der.

L

Lier22

yazıların okunup cevap yazılmamasına sinir oluyorummm...  :mad: :mad: :mad:

A

ayben

kızmana gerek yok ki ;)
çok güzel bir paylaşım paylaştığına sevindim
kendimizden ödün vermeden kişiliğimizden bir şey kaybetmeden adımlarımızı atmalıyız ve yolumuzda ilerlerken kesinlikle ayrıntılarıda gözden kaçırmamalıyız nede olsa herşey ayrıntılarda saklı değil mi?

T

tera_1032

cok güzel ders cıkarana  tabi; böyle en terasan hikayelerin varsa bizimle paylaş :eek:

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
Bu “hayâl et”ler diyarındaki bir insanın ölümü; bir kızıl goncanın içini açmasına, âlemi öpmesine benzer… Yaprak yaprak, ve satır satır!
Ve bir insanın ölümü; bir goncanın açması kadar, beklenendir!..

Hayat yoktur ki… Dünya da yoktur!..
Var olan; “hayal” edilen bir mekânda, “hayat” denilen süre içinde, kayda geçen işlerdir!..
Bir insanın ölümü;
Bir goncanın gül olmasıdır!..

Muammer Erkul

PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER

A

ayben

Bir insanın ölümü;
Bir goncanın gül olmasıdır!..

seninde yazdığın bu anlamlı söz için teşekkürler berrak bu söz etkiledi beni  :'(

M

menzup

Kullanıcı
9 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
paylaşım için teşekkürler gerçekten bazı şeylerin güzelliğini ve mutluluğunu görmemiz için bazı kişilerin bize söylemesimi gerekiyor!!!işte arkadaşlar günlük hayattan başımızı kaldırırsak çevremize bakarsak emin olun gerçek mutluluğu ve hayatın güzelliğini görürüz :) ;)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
...kendi sorumluluklarımız dahilinde hayatımızda yol alırken,çoğu zaman bizim dışımızdaki güzellikleri göremeyebiliyoruz.önemli olan hayatımızı sürdürürken çevremizdeki güzelliklerin de farkında olarak yaşamamız......................çok anlamlı,güzell bi yazı..paylaşım için teşekkürler :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Lier22' Alıntı:
      İşte hayatın gizemi ve mutluluğun kaynağı budur, elindeki iki damla yağı yitirmeden etrafına bakabilmeyi öğrenmektir, der.
off offf

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Bildiğim ve kişisel gelişimde de sık sık alıntı yapılan hikayelerden birisiydi.
Teşekkürler.

Hayatın tadı ne iki damla yağda, ne etrafta...
Hayat onları farkedebilen gözlerde ve yürekte...

A

ayben

Cσ∂єx' Alıntı:
Teşekkürler.

:-\

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşekkürler...
ayben' Alıntı:
Cσ∂єx' Alıntı:
Teşekkürler.

:-\
:cool:

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Lier22' Alıntı:
yazıların okunup cevap yazılmamasına sinir oluyorummm...  :mad: :mad: :mad:
benim gibi çok çalışan yada zamanı olmayan arkadaşlar yazılara geç cevap verebiliyor.
bu yüzden bilinçli cevap verilmiyor sanmayın

yazı çok güzel bende bazen bu hataya düşebiliyorum..elimdekilere bakarken hayatın zevklerinden mahrum kalabiliyor yada hayata dalip elimdekileri unutabiliyorum..
allah hepimize farkındalığı nasip etsin..
teşekkürler...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Mutluluğun sırrı,insanların birbirine karşı,saygısıdır.
O yoksa mutluluktan söz edilemez.
Hem insanlara kuş bakışı bakıcaksınız,insanların onuru, gururu, şerefi, haysiyeti, bir özür kadar ucuz olucak.
Bu durumda mutlu olucaksınız.
İyiki mutsuzum.