Hayatımızı Yılana Dönüştüren Yalan

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Hayatımızı Yılana Dönüştüren Yalan başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,269 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Hayatımızı Yılana Dönüştüren Yalan
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UNKAPANI
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Sebep ne olursa olsun; bir şeyleri kaybetmekten korktuğumuzdan ötürü yalan söylüyor olabiliriz. Bir taraftan yalan söylerken, diğer taraftan da doğru olan bir konu hedefini şaşırmış olacaktır ki, bu durumda yalan yalanı çekecektir. Sonuç itibariyle bu yalanlar yığın halini alacak ve "Senin hayatın yalan!" dedirtecek duruma gelecektir.

İnsanlar bir arada yaşayarak, birbirlerinin ihtiyaçlarını temin ederler. Kimisi ayakkabıcıdır, kimisi fırın işletir. Daha yüzlerce meslek erbabı, birbirlerine yardımcı olmak amacıyla vardır. Toplumsal düzenin her zaman güvenli ve huzurlu bir şekilde ilerleyebilmesi için de insanların birbirlerine güvenmesi esastır.

Toplumsal dengeleri altüst eden, hayatı adeta bir yılana dönüştüren yalana neden başvuruyoruz? Bir hata yapmanın sonucunda karşımızdaki insanı kaybetmekten korktuğumuz için olabilir. Sebep ne olursa olsun; bir şeyleri kaybetmekten korktuğumuzdan ötürü yalan söylüyor olabiliriz. Bir taraftan yalan söylerken, diğer taraftan da doğru olan bir konu hedefini şaşırmış olacaktır ki, bu durumda yalan yalanı çekecektir. Sonuç itibariyle bu yalanlar yığın halini alacak ve "Senin hayatın yalan!" dedirtecek duruma gelecektir. İnsan olarak hatalar yapabiliriz. Önemli olan, bu hataları her zaman göğüslemektir. Bir karara vardığımız zaman, sonucu ne olursa olsun kararımızın ardında durmamız gerekir. Kısacası, sözümüzün eri olmalıyız. Böyle olması durumunda, aldığımız kararın arkasına gizlenmeyecek ve korkmayacağız.


İnsanlar birbirlerine güvenmek ister; bu gibi durumlar, insanların güvenlerini sarsma konusunda önemli rol oynarlar. Dolayısıyla yalan söyleyenler, insanlar tarafından güvensiz kişi olarak ilân edilirler. Bu vakitten sonra söylediğiniz sözlere de kimse itibar etmeyecektir. Buna, bir nevi toplumsal cezalandırma yöntemi denilebilir.

Hayata yeni atılan çocuklar neden yalan söyler?
Çocukların eğitiminde maalesef titiz davranmıyoruz. Yaptıkları hatalar ya da yanlışlar sonucunda, kaldıramayacakları şekilde cezalandırıyoruz onları. Henüz düşünce mekanizması tamamen işlemeyen çocuk, bu cezanın ağırlığı ile suçunu kestiremeyecektir. Dolayısıyla çocukta bir korku hâkim olacaktır. Bu korkunun yan etkisi de kendisini kısa zaman içinde gösterir. Bir çocuk yalan söylüyorsa, artık korkmaya başlamış demektir.

Çocuğa bir şey sorduğunuz zaman yalan söylüyorsa, ya sizin ona vereceğiniz cezadan korkuyordur ya da çok sevdiği bir şeyi elinden almanızdan korkmaktadır. Çocukların hataları ya da yanlışları sonucunda onlara, taşıyamayacağı cezalar verilmemelidir. Suç ile ceza eşit olmalıdır ki çocuk yaptığı hayatı ya da yanlışı kavrayabilsin. Bunu kavrayabilsin ki, bir daha aynı eylemi gerçekleştirmesin. Bunu da öğrenmelidir ki, kendisine güvensin ve korkmaması gereken yerde kaçmasın. Çocukların taptaze bir hafızası vardır, ne verirseniz anında kaydedeceklerdir. Bu yüzdendir ki, onlara faydalı eylemlerimizle örnek olarak daha iyiye ulaşmalarını sağlamak mümkündür.

Bir çoban, sürüyü otlatıyormuş. Canı sıkıldığından, köylülerle dalga geçmek için sürüye kurt dadandı diye bağırmış. Herkes telaşla sürüye koşmuş ama etrafta kurt görememişler; bizim çoban da gülmekten kırılmış. Çoban bunu birkaç kez daha tekrarlamış. Bir süre sonra gerçekten kurt dadanmış sürüye ve çoban bağırmasına rağmen, kimse gelmemiş. İşte çoban, o an hatasını anlamış fakat iş işten geçmiş.

Hayat bize sunulan bir nimet; insanların gönlünde edindiğimiz güvenilir insan kimliği de büyük bir nimet. Bazen sırf kendimiz eğlenelim diye uluorta söylediğimiz sözler, gün gelir bizim başımıza dert olabilir. Toplumumuzda belki pek fazla önemsenmeyen bu durumun, aslında toplumda gizliden gizliye yaralar açtığını ve bu yaraların büyüyerek yayılmasıyla büyük sorunlara meydan vereceğini unutmamak gerekir. Çobanın küçük bir şakasının sonucunda koca bir sürü helak olup gitti.

Toplumsal bir gereklilik olan huzur ve güveni, birey olarak sağlamak zorundayız. Huzur ve güvenin olmadığı yerde, cesaretten söz edilemez!

Yazan : Erol AFŞİN
 
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Valla ne yalan söyleyeyim şimdi bazen yalana başvurmuyor değilim
Öyle durumlar oluyorki kendi kendinle kalmayı istiyorsun yada karşındakine göre önemsiz sana göre önemli bir işin var e yanında olmanıda istiyor (mesela neymiş efenim alışverişe tek çıkamıyormuş) onun kişisel kaprisleriyle uğraşacağına yalana başvuruyorsun az biraz.
Hani sık sık vede herkese karşı olmasada oluyor arasıra ama öyle hayatını yalana çevirecek kadar büyük yalanlarla yaşamak yerine gerçeklerle yüzleşim günümü görmeyi tercih ederim ama
anı kurtarıcı minicik yalanlarda olsa söylemiyor değilim.
 
A

ASLIHAN1

Kullanıcı
29 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bende  yapıyorum.
En klasik yalanım.."Vaktim yok." Oysa ki var...Ama kendi halime kalmak
istediğim için onu bahane ediyorum sürekli.
 
H

hanedeyim

Kullanıcı
11 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hayatında hiç yalan söylemeyen varmı yeri  geliyor herkez yalan söylüyor tabiki ama sizin için önemli olan kişilerede yalan söylemeye başladığınızda ve bu insanların size olan güvenini sarstığında geri dönülmez bir noktaya  varmış oluryorsunuz
 
E

emosin

Kullanıcı
18 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
işte arada pembe yalanlar oluyor dimi  ;)
eğer gerçekten çok büyük yalanlar giriyorsa hayatımıza işte o kötü ...
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bence karşıdakini kırmamak için yalan söyleniyorsa bir sakınca yok. Ama gerçekten yalan söylemek için yapılıyorsa çok fena. Daha kötüsü ise karşıdakini enayi yerine koymak diye tabir ettiğimiz, hem yalan söyleyip hem de aynı yalana uzun süre devam etmek.
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bende yalan söylüyorum zaman zaman.
Ama hayatımı yılana dönüştüren türlerden değil.
 
U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Hayata yeni atılan çocuklar neden yalan söyler?
Bunun tek bir sebebi var o da büyükler..Çocuk gelişimi belki de hayatın en önemli konularından biri..Çocuklar, yaptıkları yanlışa büyüklerin ne şekilde tepki vereceğini bilemedikleri için yalana başvururlar.Korku hiçbir şeyin çözümü değildir.Kimine göre çözümmüş gibi gözükse de sadece ertelenmiş,bastırılmış bir yaptırımdır. Böyle bir yaklaşım yaş ilerledikçe önü kesilmez bir felakete sebep olabilir. Çok güzel bir paylaşımdı,teşekkürler...
 
Üst