Kişisel Gelişim Eğitimi

HAYAT AĞACI!!

  • Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan HAYAT AĞACI!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,122 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı HAYAT AĞACI!!
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan çocuk
K

Kristal

Her insanın içinde keşfedilmemiş bir yetenekler hazinesi vardır. Bundan bütünüyle yararlanabilen insanların sayısı ne yazık ki çok azdır. Bunun sebebi ya bu hazinenin farkına varamayışımız, ya da onu geliştirmek için gerekli bilgiye sahip olamayışımızdır.
Büyümemiz ve gelişimimiz tıpkı bir ağaç gibidir. Bu ağacın üzerinde pek çok dal ve yaprakları olan sağlıklı bir ağaç ya da bodur bir bitki mi olacağına karar vermek sizin elinizdedir.

Hayat ağacınız 4 Bölümden oluşur.

1-Kökler: Hayata bakış açınız
2-Toprak: Çevreniz
3-Gövde: Kişisel hedefleriniz
4-Dallar: Bilgi ve becerileriniz


KÖKLER: Hayata bakış açınız

Ağacınızın pek çok kökü vardır ya da başka bir deyişle birbirinden farklı birçok tutumunuz vardır. Bazı kökler diğerlerine oranla daha çabuk büyürler.

En etkin kökler hayata en olumlu bakış açısı: Daha pozitif olmaya çalışacağım, kendimi işe adamak istiyorum, iyiyim, hayatımın sorumluluğunu taşıyorum ve ben kazanan bir kişiyim, sözlerini söyleyip yaşamaya başladığınız anlardır.

En verimsiz kökler ise, hayata negatif bir yaklaşımım var, kendimi herhangi bir şeye adamayı düşünmüyorum, ben kaybeden bir kişiyim sözleriyle yaşamaya başladığınız zamanlardır.
Kökleriniz ne kadar etkin_? Gelişiminize katkıda bulunuyor mu_?

Gelişim için köklerin kendi içinde güçlü iletişimi ve etkinliği şarttır. Güçlü kökler ağacın gelişimini, fırtınalarda sapasağlam ayakta kalmasını ve uzun yıllar yaşamasını sağlar. Bu felsefede olumlu tutum yaratmaya verilen önemin bu derece ısrarla üzerinde durulmasının sebebi budur.


TOPRAK: Çevreniz

Ağacınızın büyümesi sadece köklerin güçlendirilmesine değil aynı zamanda içinde yetiştiği toprağın kalitesine de bağlıdır. Toprak gübrelenmek ister. Bir kök özellikle gelişiminizi, etkinliğinizi ve mutluluğunuzu belirler. Bu kök sizin öz saygınızdır, kendinizi iyi hissetmenizdir. Eğer kendinizi iyi hissederseniz iyi sonuçlar ortaya çıkartırsınız. Kendiniz ve başkalarını geliştirme ve olumsuz durumlarla başa çıkabilme becerinizi güçlendirirsiniz. Başkaları tarafından kabul edilmeniz Ben iyiyim hissinizi geliştiren en uygun topraktır.
İnsanlar için başkaları tarafından kabul edilme, onanma tıpkı bir ağacın ya da bitkinin toprağa duyduğu ,ihtiyaç kadar gereklidir.

Doğal olarak herkes kendi gelişiminden sorumludur ve bazı insanlar başkalarından gördükleri küçücük bir ilgi ile bile kendilerini çok iyi hissedebilirler.
Yapmanız gereken kendi kendinizde güven duygusunu kuvvetlendirerek ben iyiyim duygusunu geliştirmektir.
Başkalarının hayat ağaçlarını besleme ve geliştirme gücü de sizin kendi elinizdedir.


GÖVDE: Hayattaki hedefleriniz

Hem tüm hedeflerinizin tanımı ve hem de bunları başarmak için gösterdiğiniz çaba yaşamınızda çok önemli bir rol oynar. Bunlar gelişiminizin verimliliğinizin ve mutluluğunuzun temel taşlarıdır.

Kişisel hedefleriniz hayat ağacınızın gövdesidir. İnsanların çoğu hayatları için daha fazlasını ister ancak daha fazlanın ne olduğunu bilmezler.
İnsanlar büyük bir hedefim var dediklerinde bu genellikle yeni bir ev, iş ya da araba gibi maddi yeterliğe dayanan hedeftir. Hayattan daha çok keyif almak ya da insanlarla daha iyi ilişkiler kurmak gibi maddi olmayan hedeflerin tanımlandığına çok nadiren rastlanır.

Hedeflere ulaşabilmenin en etkin yolu çok iyi tanımlanmasından geçer. Hayatın her evresi farklı değişiklikler geçirdiği için hedeflerin düzenli olarak ve sık sık gözden geçirilmesi gerekir. Burada öğrenmemiz gereken, sağlığımız, mutluluğumuz, eğitimimiz, becerilerimiz işimiz, kariyerimiz gelirimiz, tutkularımız, ailemiz, arkadaşlarımız hakkındaki tüm hedeflerimizi tanımlayabilmek ve güncelleştirmektir.


DALLAR: Yaşam becerileriniz

Büyüyüp gelişebilmek için insanların bir dizi temel hayat becerisine ya da dallara ihtiyacı vardır. Nasıl plân yapacakları, öncelik belirleyecekleri, değişiklik yapmayı, farklı bakış açıları oluşturmayı, karar vermeyi ve yorumlamayı, öğrenmeyi, hatırlamayı, özetlemeyi, iletişim kurmayı, problem çözmeyi, kalite üretmeyi, delege etmeyi ve hatta öz disiplini kullanmayı, yaratıcı ve esnek olmayı, tolerans göstermeyi ve stresle yaşayabilmeyi öğrenmeleri gerekir.

Bu dalların hayat ağacının gelişiminde çok önemli bir rolü vardır. Dallar gelişerek yeni dallara dönüşürler. Yaşam becerilerinin geliştirilmesinin kişisel gelişim için ne kadar önemli olduğunu görmek ve bu becerilerin gelişimi ile yaşam kalitenizi yükseltmek sizin elinizde olacaktır.ALINTI
 
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Süper. Bir de yazarını bulsak, anasayfada onu da onurlandırma şansını bulurduk.

Hepinize dallı, budaklı, geniş gövdeli ve bol topraklı bir yaşam ağacı dileğiyle...

Paylaşım için teşekkürler.
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
''''Her insanın içinde keşfedilmemiş bir yetenekler hazinesi vardır'''''
::)  içimizdeki yeteneklerimizi keşfetmemiz ve hayat ağacımızı canlı tutmamız dileklerimle.
çok güzel bir yazı teşekkürler  ;)
 
Y

yavuzsayoğlu

Kullanıcı
9 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
osmaniye
teşekkürler böylsine güzel ve anlamlı bir hikayeyi bizimle paylaştığın için
 
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Cσ∂єx' Alıntı:
Süper. Bir de yazarını bulsak, anasayfada onu da onurlandırma şansını bulurduk.

Hepinize dallı, budaklı, geniş gövdeli ve bol topraklı bir yaşam ağacı dileğiyle...

Paylaşım için teşekkürler.

http://www.kendinigelistir.com/hayat-agaci/
Anasayfada da paylaşılmıştır.

Tekrar teşekkür ediyorum Kristal.
 
E

elementx

Kullanıcı
21 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
kisiselogreti.com
Gerçekten çok güzel yazı ama bence eksik bir nokta daha Mevcut insanın Yaşam ağacını süsleyen geliştiren Buda su...
Su nasıl bir agaca Gerekli Azot mineralleri vs Biyolojik hertürlü İhtiyacını Karşılıyorsa insandada
Bu içinde bulundugu bilgi evrenin Ona yaptıgı Katkı ve yönlendirmelerdir.

Düşünün Akıll güzel kafa çalışması Güzel birşey ama Çevredeki Bagnaz tutumlar sizi ne hale getirebilir. Eski zamanlarda Birşey bulunca cadı diye İtam edilip Buldugunla yok edilmen gibi.

Veyada Söyle düşünelim Genel olarak Bir ailede Fertler Ögretmenlik meslegi yapıyor O bilgi akışında Yeni birey hangi eğilimli oluyor gibisinden diyebilirim.
 
Ö

ölüdeniz

Teşekkürler Kristal çok güzel ve anlamlı paylaşımın için
 
Üst