HAYALLERE SIĞMAYAN

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan HAYALLERE SIĞMAYAN başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,018 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı HAYALLERE SIĞMAYAN
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
HAYALLERE SIĞMAYAN
MİNYATÜR ODALAR

Henry Kupjack yıllardır minik, büyüleyici ve her detayı kusursuz dünyalar yaratıyor. Pek çok ‘Minyatür Oda’ çalışması Winterthur Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Boston Kütüphanesi ve Illinois Devlet Müzesi’nde, Forbes Galerisi’nde sürekli olarak sergilenmekte. Florida Naples Sanat Müzesi, Winterthur Müzesi gibi müzelerde yer alan 50'den fazla ‘Minyatür Oda’sı bulunmakta.
Henry Kupjack, ‘Minyatür Odalar’ın ortaya çıkmasında yılların deneyimi ve çocukluk hayal gücünün çok büyük tesiri olduğunu söylüyor. ‘Minyatür Oda’lar her yaştan insanı farklı sebeplerle derinden etkiliyor. Bu odalarda her kişinin yaşamından, tecrübelerinden, tarihinden, kültüründen izler bulması mümkün. Her bir oda, bir televizyon ekranından içeri bakıyormuş hissi uyandırıyor insanlar üzerinde. Kupjack’in odaları öylesine gerçek ki bakıldığında odanın içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Minyatürlerin fotoğraflarından gerçek mi yoksa minyatür mü olduklarını ayırt etmek neredeyse imkansız. Kurgunun başarısı, gerçekçiliği yansıtacak yeterli detayın verilebilmesi açısından doğru orantılamaya bağlı. Kupjack ekolünde ideal oran olan 1 inch 1 adım; 1/12 ölçeğine denk düşüyor.
Henry Kupjack gerçekten nadir rastlanan bir yetenek; dünyanın herhangi bir yerinde onun yaptığını yapabilen sanatçı kolay kolay bulunmuyor; hele ki onun kadar hüner ve ruh ile yapanların sayısı ise bir elin parmaklarından daha az. Kupjack’i bir minyatür sanatçısı olarak tanıtmak yeteneklerinin yelpazesini açıklamakta çok yetersiz kalıyor. Minyatür sanatçıları genellikle mobilya yapımı, madeni kalıp yaratımı gibi, belirli bir tarzda uzmanlaşırken, Kupjack hepsini yapıyor. Bu süreçte sanatçı mimari tarihselliği bir cerrah mahareti ve dekor tasarımcısının yaratıcı yeteneği ile bir arada kullanıyor.

‘Minyatür Odalar’ının büyüleyici etkisini anlatmak içinse ‘Minyatürler, aynı çocukken oynadığınız oyuncaklar gibi, kendi dünyanızı yaratabilmek için eksik parçaları doldurduğunuz oyunlar gibi’ diyor Henry Kupjack.

Şimdiye kadar hep ilklere imza atmış, dünyanın heryerinden orjinal ve çarpıcı tasarım örneklerini sunmuş olan Rahmi M. Koç Müzesi Minyatür sanatının bu en güzel örneklerini evsahipliği yaptığı bir sergi ile ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.

Sergi Tarihi : 17/12/2008 - 15/03/2009

Rahmi Koç MÜzesi sitesinden alıntıdır.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
‘Minyatür Odalar’ının büyüleyici etkisini anlatmak içinse ‘Minyatürler, aynı çocukken oynadığınız oyuncaklar gibi, kendi dünyanızı yaratabilmek için eksik parçaları doldurduğunuz oyunlar gibi’ diyor Henry Kupjack.
Çok keyifli yav, ama uğraltırıcı da.. Detay ve sabır istiyor fakat sonuç süper:)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Nerdeymiş bu müze bir gidip gezeyim bari.

Nedense bende hiç öyle müze ya da sergi gezme gibi bir alışkanlık yok. Bugüne kadar tek bir tane bile resim sergisine gitmedim örneğin. Resimlere bakmayı seviyorum, güzel sanatları da seviyorum ama nedense gidip gezmiyorum.  Hepsi internette elimin altında olduğu için mi acaba. Geçenlerde yolumun üstünde kültür sanat sergi gibi bir bina varmış yeni farkettim. Gizlenmiş mi bu binalar nedir, insan farkedemiyor. Ya da ben.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Nedense bende hiç öyle müze ya da sergi gezme gibi bir alışkanlık yok. Bugüne kadar tek bir tane bile resim sergisine gitmedim örneğin. Resimlere bakmayı seviyorum, güzel sanatları da seviyorum ama nedense gidip gezmiyorum.
Aynen! Oralara gitmek beni hiç de o kadar mutlu etmiyor.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ben resmi göremedim, neden bilmiyorum.
Konuya gelince.

Hayalmi bıraktılar yav.
Kuştu böcekti çiçekti yemyeşil kırlardı hayal ediok artık içerisinde insan yok.
''Sığ'' mıyo yakıştıramıyorum hiç bir hayalime insanı vesselam.
İçerisinde insan ''sığ''mayan, hayalinde içerisine bykuş etsin.

Dur bakayım bi ?
Yok yok iyi yorumladım.Günde 1 kitap okumuyorum ama yazabiliyorum vesselam.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Nerdeymiş bu müze bir gidip gezeyim bari.

Nedense bende hiç öyle müze ya da sergi gezme gibi bir alışkanlık yok. Bugüne kadar tek bir tane bile resim sergisine gitmedim örneğin. Resimlere bakmayı seviyorum, güzel sanatları da seviyorum ama nedense gidip gezmiyorum.  Hepsi internette elimin altında olduğu için mi acaba. Geçenlerde yolumun üstünde kültür sanat sergi gibi bir bina varmış yeni farkettim. Gizlenmiş mi bu binalar nedir, insan farkedemiyor. Ya da ben.
İnternette görmekle çok ayrı şey Harun.
Ben çöp adam resmi bile yapamam. Resimle uzaktan yakından hiç mi hiç ilgim yoktu. Ta ki, 8 yıl önce bir arkadaşım galeri açana kadar. Mecburen gittim ve iyi ki gitmişim. Şimdi koleksiyoner oldum. :) 15 kadar imzalı tablom var ve gerçekten çok sevdim.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Arkadaşlar, bende de resim çıkmadı ama üzerine gelip, sağa tıklayıp resmi göster deyince resim çıktı  :)

Sergi ve müzeleri gezmeyi seviyorum, gerçi vakitsizlikten en son, "Rodin" sergisine gidebilmiştim  :-[
Dali'yede gitmek istedim ama başka işlerden dolayı  gidemedim. Evet internette bir çok resime ulaşma imkanı var ama gidip, görmek, dokunmak ayrı bir zevk veriyor  :)
  Bu arada Sergi İstanbul'da Harun  :)

Z

#zEyNeP

Kullanıcı
15 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben bu müzeye küçükken gitmiştim çok güzel bir müze gezmeniz önemle rica olunur  ::)