havuc mu, yumurta mı yoksa kahve misiniz?

• Konbuyu başlatan esranur
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde esranur tarafından oluşturulan havuc mu, yumurta mı yoksa kahve misiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,388 kez görüntülenmiş, 33 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı havuc mu, yumurta mı yoksa kahve misiniz?
Konbuyu başlatan esranur
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sinos
E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bir baba ile kızı dertleşiyormuş. Kız babasına, çok sıkıntı çektiğinden, sorunlarla baş edemediğinden bahsetmiş. Babası kızını dinlemiş, dinlemiş ve “Gel, sana bir şey göstereceğim!” diye kızını mutfağa götürmüş.

Ünlü bir aşçı olan baba, ocağa üç tane eşit büyüklükte kap koymuş, üçüne de eşit su koymuş ve üçünün de altını aynı miktarda yakmış. Ve birinci kaba bir havuç, diğerine bir adet yumurta, diğerine ise bir avuç çekilmemiş kahve çekirdeği koymuş. Ve her üçünü de tam 20 dakika pişirmiş. Daha sonra ateşi kesmiş. Sonra masaya 2 tane tabak bir tane de boş bardak koymuş.

İlk önce haşlanmış havucu alıp bir tabağa koymuş. Sonra pişmiş yumurtayı diğer tabağa koymuş. Sonra da suya iyice sinmiş ve tam kıvamında kahve görüntüsü olan kahveyi de alıp bir bardağa boşalttıktan sonra kızına dönerek,

– Kızım ne görüyorsun? Kızı “Havuç, yumurta ve kahve.”
Kızını masaya iyice yaklaştıran baba bunlara daha yakından bakmasını istemiş.
Kızının şaşkınlığını gören baba, anlatmasına devam etmiş:

– Havuç haşlandığı için yumuşak bir hal aldı. Yumurta, artık pişmekten içi katılaşmış sert bir hale geldi. Kahve ise, (bir yudum alarak) harika olmuş. Tadı da çok hoş.

Kız, iyice şaşırarak, “Baba, bunu bana niçin gösteriyorsun?” diye sormuş. “Bak” demiş babası,

“Hepsi aynı şekil kapta, aynı sıcaklıkta, aynı dakika pişti. Fakat hepsi bu etkiye farklı tepki verdiler. Havuç ilk başta sertti, güçlü idi; ama kaynatılınca yumuşadı, güçsüzleşti, çözüldü. Yumurta çok kırılgandı, hafifçe dokunsan çatlayabilirdi; ama kaynatılınca içi sertleşti, hatta katılaştı. Bir avuç çekilmemiş kahve ise yine sertti, hepsi birbirine benziyordu. Fakat ısıtılınca ne oldu; bu kahve çekirdekleri, ısındılar, gevşediler ve içinde oldukları suya yayıldılar. Koku yaydılar, tad yaydılar ve suyu “eşsiz tad”da bir kahveye çevirdiler.”
Ve kızına,
“Kızım sen hangisisin?” diye sormuş adam. “Zorluklarla karşılaştığın zaman nasıl tepki gösteriyorsun? Havuç gibi sıkıntılara, problemlere rastgelince çözülüyor musun, benliğini koruyamıyor musun? Yoksa yumurta gibi katılaşıyor, başta kendin olmak üzere kimseye faydan dokunmuyor mu? Yoksa sen kahve misin? Kendini bitirmek uğruna, kendini ateşe atma pahasına diğer insanlara mutluluk veren, huzur veren, ağızlarına lezzet veren bir sevgi kaynağı mısın? Karar ver yavrucuğum ve bence sen bir kahve ol hayatta.
Kahve bulunduğu çevreyi değiştirir, mutluluk soluklarını etrafına yayar. Başkalarının yaşaması uğruna kendini feda et ve bundan sonsuz mutluluk duy...

peki bizler hangisiyiz?

T

the_sweet

Kullanıcı
11 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
bursa
hiç birisi olmamayı tercih ederim..özellikle kahwe..
başkalarına mutluluk wermek güsel ama bu kendini bitirmek uğruna kendini ateşe atmak pahasına olmamalı..

B

burtay

Kullanıcı
14 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
izmir
sanırım hepsinden biraz olmakta fayda var

T

Toprak

Kullanıcı
23 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
bence kahve ve yumurtanın karışımını aramalıyız ve o olmalıyız
tşk.ler
toprak

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
the_sweet' Alıntı:
hiç birisi olmamayı tercih ederim..özellikle kahwe..
başkalarına mutluluk wermek güsel ama bu kendini bitirmek uğruna kendini ateşe atmak pahasına olmamalı..
neden böyle düşündün the sweet anlamadım, kahve gibi olursan,diğerlerini mutlu ettğin zaman sen de mutlu olacaksın zaten, kendını bitirmeyeceksin kii abartı yok.. ;)

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Herkes yer yer ve zaman zaman hepsinden oluyordur diye düşünüyorum..

Ben olaylara göre 3'üde oluyorum önemli olan yasadıklarınız. insanlar yaşadıklarına göre kahvede olur, yumurtada olur, havuçta olur diye düşünüyorum..  :)  ;)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
cok haklısın Mavison... ;)

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Ama genelde kahve olmaktan dolayı çok çektim diyebilirim özellikle de aşk hayatımda  :(

T

the_sweet

Kullanıcı
11 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
bursa
neden böyle düşündün the sweet anlamadım, kahve gibi olursan,diğerlerini mutlu ettğin zaman sen de mutlu olacaksın zaten, kendını bitirmeyeceksin kii abartı yok..
tabiki diğerler insanları mutlu ettiğim zamn bende mutlu olurum ama yazıda kendini bitirmek uğruna, ateşe atmak pahasına,başkalrının yaşaması uğruna kendini feda et yazıyor başkalrını mutlu etmenin sonucu bu kadar ağır olmasa gerek..sadece bu bi kaç cümle bana biraz ters geldi esranur  ???

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
olaylara verdiğimiz tepkiler  yaşanılan durumlara göre değişir..önemli olan olaylar karşısında esnek davranıp ne kendimiz ne de başkasını üzmek yani her 3 ündende yeteri dozda olabilmek.....paylaşım için teşekkürler esranur..:)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
the_sweet' Alıntı:
neden böyle düşündün the sweet anlamadım, kahve gibi olursan,diğerlerini mutlu ettğin zaman sen de mutlu olacaksın zaten, kendını bitirmeyeceksin kii abartı yok..
tabiki diğerler insanları mutlu ettiğim zamn bende mutlu olurum ama yazıda kendini bitirmek uğruna, ateşe atmak pahasına,başkalrının yaşaması uğruna kendini feda et yazıyor başkalrını mutlu etmenin sonucu bu kadar ağır olmasa gerek..sadece bu bi kaç cümle bana biraz ters geldi esranur  ???
evt haklısın the sweet...rica ederim remember... :)

C

catzilla

Mavison' Alıntı:
Herkes yer yer ve zaman zaman hepsinden oluyordur diye düşünüyorum..

Ben olaylara göre 3'üde oluyorum önemli olan yasadıklarınız. insanlar yaşadıklarına göre kahvede olur, yumurtada olur, havuçta olur diye düşünüyorum..  :)  ;)
Bende böyle düşünüyorum. ;D