Hatalı gen, kalp ve dişin düşmanı

• Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Hatalı gen, kalp ve dişin düşmanı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,753 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Hatalı gen, kalp ve dişin düşmanı
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spiritualsigns
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Diş eti rahatsızlığı olanlar ile kalp sorunları yaşayanların 9. kromozomunda mutasyona uğramış bir gen bulunuyor.

Alman araştırmacılar, diş eti hastalıkları ile kalp krizi arasında çok sıkı bir genetik bağ olduğunu keşfettiler.

Kiel Üniversitesi’nden Dr. Arne Schaefer liderliğindeki ekibin bulgularına göre, hem diş eti rahatsızlığı olanlar hem de kalp sorunları yaşayanların 9. kromozomunda normal bir gen yerine bunun mutasyonu bulunuyor. Araştırmacılar bu iki gruba yönelik risk faktörlerinin de aynı olduğuna dikkat çekerek bunları sigara, diyabet ve obezite şeklinde sıraladı.

Diş eti hastalığı (periodontit) ile kalp rahatsızlıkları arasında ilişki olduğu biliniyordu ancak bunun genetik olduğu saptanmamıştı. Araştırmacılar diş eti hastalığı olanların ağız boşluğunda bulunan bakterilerle kalp rahatsızlığı olanların koroner damarlarındaki yağ plaklarında rastlanan bakterilerin benzeştiğini de kaydetti.

Her iki hastalık da bağışıklık sisteminin dengesiz reaksiyonuna ve kronik iltihaplanmaya yol açıyor. Viyana’daki Avrupa İnsan Genetiği Derneği konferansında konuşan Dr. Arne Schaefer, bulguların diş eti hastalıklarının ciddiye alınması ve olabildiğince erken tedavi edilmeleri gerektiğini gösterdiğini söyledi.

veteknoloji.com

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hem diş eti rahatsızlığı olanlar hem de kalp sorunları yaşayanların 9. kromozomunda normal bir gen yerine bunun mutasyonu bulunuyor.
Öyle bir gen varsa doğuştan belli mi bizim diş eti veya kalp rahatsızlığımızın olacağı? Yanlış mı değerlendirdim yoksa cümleyi?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bilim öyle bir yere gidiyorki.
Bir zaman sonra insanın nornal şartlarda biyolojik kaderini yazmazlarsa bişe bilmiom.
Bu dediğin olabilir yani didem.. Doğuştanda değil doğmadan sana dair bi çok şeyi diyebilicekler gibime gelio.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Doğuştanda değil doğmadan sana dair bi çok şeyi diyebilicekler gibime gelio.
hehe başladılarya şimdi zaten. Doğmadan saç rengini, göz rengini falan değiştirebiliyo muydun bişeyler vardı öyle, anne karnında müdahale mümkün yani.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
He o dediğini biliyorumokumuştum bi yerlerde, ama benim dediğim daha ötesi.

Geleceğine dair de bir çok şey dicekler valla.Nolucak bu insanoğlunun hali bilmiyorum.
Geleceği bilmek çok kötü sonuçlara yol açabilir vesselam.
Her şeyi bilmek iyi değilmi ne :d

S

spiritualsigns

Ben biliyordum genlerimde bir sorun olduğunu... dişlerden yırttımda kalp çürük...