Kişisel Gelişim Eğitimi

Hangi renklerden uzak durmalıyız

  • Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Hangi renklerden uzak durmalıyız başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,520 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Hangi renklerden uzak durmalıyız
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Renk bilimci Metin Yahya Üster, psikolojik ve fizyolojik etkileri nedeniyle insanları sıcak havalarda bazı renklerden uzak durmaları konusunda uyardı.

Üster, her rengin psikolojik ve fizyolojik etkileriyle insana sevgi, mutluluk, başarı, huzur ve güç gibi özellikler yüklediğini söyledi.

Rastgele renk kullanarak giyinmenin kişiyi ruhsal ve psikolojik yönden kötü etkileyeceğini belirten Üster, yanlış kullanılan renklerin insanların kendileriyle bağlantı kurmasını engellediğini vurguladı.

Sıcak havaların giderek daha fazla etkili olmaya başladığını, bu nedenle giysilerde renk tercihlerinin önem kazanmaya başladığını dile getiren Üster, doğru tercihlerin özellikle yaz döneminde insanları rahatlatacağını ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacağını anlattı.

Üster, sıcak yaz günlerinde fazlaca güneş ışığına maruz kalacak kişilere öncelikle beyaz renkli giysiler önerdiğini ifade ederek, beyazdan sonra tercih edilecek renklerin, opal tonlarda yani her rengin en açık tonu ile soğuk renk gruplarına ait olması gerektiğini vurguladı.

Üster, şöyle konuştu:
''Sıcak renkler, yaz mevsiminde çokça tercih edilmemeli. Bu renkler, adı üstünde sıcak bir karaktere sahip olduğundan kişiyi hararete sürükleyebilir. Sıcak renkler sırasıyla kırmızı, turuncu ve sarıdır. Isı derecesinin yüksek olduğu yerlerde, sıcak renkler yoğunlukta kullanılırsa kişilerin hem daha çok sıcaklamalarına hem de sinir sistemlerinin gerilmesine neden olacaktır.

Soğuk renkler ise ısının frenine basarak ortamı dengelemekde çok başarılıdır. Soğuk renk grubuna ise öncelikli olarak mavi ve moru koyabiliriz. Tabii devamında mavinin versiyonları turkuaz ve çivit mavi ile yine aynı aileden olan lila, pembe ve eflatun da soğuk renklerdendir. Yeşil ise ne sıcak ne soğuktur. Yeşil, sıcak renk ailesinden sarı ile soğuk renk ailesinden mavinin birlikteliğinden doğan ara bir renktir. Siyah ve beyazdan hiç bahsetmedik. Çünkü bu ikisi renk değil. Siyah renklerin kaybolduğu, beyaz da renklerin var olduğu bir alan. Fakat siyah ve beyazın mevsimsel kullanımda çok önemli rolü var. Siyah, güneş ışığını yani ısıyı çektiği için yazın tercih edilmemeli. Tam tersi beyaz güneş ışığını geri gönderdiği için giyimde ve dekorasyonda yazın tercih edilebilir. Bu anlamda beyaz da soğuk bir karaktere sahiptir diyebiliriz.''
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ben yaz mevsiminde genel de açık renk tercih ederim ama o günkü ruh halime göre siyah da olabiliyor. pek de dikkat etmiyorum aslında. ruh halime göremi giyiniyorum, giyindiğime göremi ruh halim değişiyor, yoksa evde ne pis ne temiz onlara göremi karar veremedim hahaa.  :) :)
 
C

cantuuu

Kullanıcı
19 Mar 2011
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yaz geliyor ilk tercihim beyaz renk olur =) beyaz elbise, beyaz ayakkabı, beyaz çanta...........
Herzaman açık renkler tercihim. Özellikle mavi, pembe ve beyaz asla vazgeçemeyeceğim üçlü ;)

Siyah, mor, kırmızı ve kahverengi mecbur kalmadıkça tercih etmem......
 
T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
cantuuu' Alıntı:
Yaz geliyor ilk tercihim beyaz renk olur =) beyaz elbise, beyaz ayakkabı, beyaz çanta...........
Herzaman açık renkler tercihim. Özellikle mavi, pembe ve beyaz asla vazgeçemeyeceğim üçlü ;)

Siyah, mor, kırmızı ve kahverengi mecbur kalmadıkça tercih etmem......

Pembe dışında tamamen katılıyorum  ;D

Renklerin üstümüzdeki etkisi sandığımızdan daha büyüktür.Ayrıca kişinin kullandığı renkler onun karakteri ve yaşayışı hakkında bilgide verir .Yok ben siyahtan vazgeçmem yaz kış diyenlerdenseniz ,inatçılığınızı ve kimliğinizi bir daha kontrol edin derim ben
 
Üst