Hangi kitapları okuyalım?

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Hangi kitapları okuyalım? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,666 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Hangi kitapları okuyalım?
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sahin_ceylan
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0


Kastamonu’dan bir okurum soruyor. “Hangi kişisel gelişim kitaplarını okumamı tavsiye edersiniz? Ne yönde gelişeceği konusunda net olmasam da kariyer yapmak istiyorum, başarılı bir insan olmak istiyorum ve her okuduğum kitap hedefime giden yolda bir tuğla olsun istiyorum. Lütfen bana yararlı olacak kitapları tavsiye eder misiniz?”
Bazen size kitap listeleri veriyorum. Ancak bugün gerçekten kitap nasıl okunur, elinizde bir kitap listesi olmadan nasıl okursunuz, onun formülünü vereceğim.

Kural 1 . Herkesin okuduğu kitapları okumayın. Herkesin okuduğu kitapları okursanız, onlarla aynı şeyleri düşünürsünüz. Devir herkesle aynı olmanın değil, farklı ve sıra dışı olmanın devri.

Kural 2.  Herkesin okuduğu kitapları okuyun. İlk maddenin tersi. Eğer hiç Orhan Pamuk, Yaşar Kemal okumadıysanız bir ara en azından göz atın. Popüler kültür eserleri hakkında asgariden de olsa bir bilgi sahibi olmak, dost meclislerinde sohbete katılmaya imkan verir. Ama popüler kültür eserlerini okumayı abartmayın.
Esas Kural. DAHA ÖNCE HİÇ OKUMADIĞINIZ TÜR VE KONULARDA KİTAP OKUYUN.

Hiç unutmam, bir kitap fuarı öncesiydi. Bir grup öğrencim geldi ve kitap fuarından ne kitap alalım diye sordular. Şöyle cevap verdim: Daha önce hiç okumadığınız tür ve konularda kitap alın, dalgıçlık, moda, dağcılık, Afrodias Antik kenti tarihi, Çin Kültürü, oyuncaklar, Paris’teki mimari yapıların özellikleri, pazarlama teknikleri, İstanbul pastaneleri, Osmanlı Padişahlarının biyografileri, DNA, bahçecilik ve çiçek yetiştirme sanatı, fasulye falı, grafoloji… Bilmiyorum, bu konularda kitap okudunuz mu, eğer okuduysanız başka konulara bakın. Bu satırların yazarının önemli bir zamanı daldan dala atlayarak denecek şekilde kitap okuyarak geçti ve geçiyor.

Kural 3. Kitapçının dışında kütüphanelere gidin. Ama açık raf usulü kütüphanelere, okur dostu kütüphanelere… Diğerlerini yalnızlıklarına terk edin. Kütüphaneler iki türdür Türkiye’de açık raf ve kart sistemli kütüphaneler. (Açık rafta gidersin raftaki kitapları incelersin, kar sistemlide kart sisteminden ya da bilgisayardan kitap seçersiniz, görevli de size kitabı getirir. Bu kütüphaneleri boşverin. Bunlar okurla kitabın arasına giren, kitapları okurdan korumayı görev bilen, septik yönetimlere sahip kütüphanelerdir.)
Kütüphane ile kitapçıların arasındaki fark nedir, ikisi de kitap kaynağıdır ama kitapçı ziyadesiyle güncel kitapları satar. Genel bir kütüphanede ise konusu ya da içeriği güncel olsun olmasın her türlü kitap bulunur. Kütüphaneye girince hangi rafa gideceksiniz. İlgi duyduğunuz konuların raflarına mı, bu satırların yazarı ilk rafa gider ve bütün raflardaki kitapları sırtlarından başlıkları okuyarak kütüphanenin son rafına gider, hoşuna giden kitapları alır.

Kural 4. Her kitabı okuyun ama yine de bir konsantrasyon alanınız olsun. Dalgıçlık da okusan, dikiş dikme de, çocuk yetiştirme de, yine de bir ana konun olsun ve beş kitap rasgele okuyorsan, beş kitap da belirli bir konuda örneğin işletme yönetiminde ya da odaklandığınız alan ne ise onu okuyun.

Kural 5. Niçin her konuda kitap okuyoruz da sadece bir konuda yoğunlaşmıyoruz? Ne olup olmayacağınız, ne sevip sevmediğinizi denemeden bilemezsiniz. Onun için değişik türleri denemeniz gerekir. Bu satırların yazarı, çoktan geleceğini kontrol etme tavrından vazgeçti. Gelecekle ilgili bir vizyonu olsa da, yaşamın ona sunduklarını alma konusunda çok daha istekli.
Melih Arat
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Paylaşılan yazıyı çook keyifli okudum.
Bir dönem sırf Psikoloji ve Kişisel Gelişim kitapları okuyordum ve baktım ki diğer yazarların kitaplarını okumuyordum.
Sonra başladım hem güncel, hemde klasik kitapları okumaya...
Ve Melih abininde dediği gibi, herkesin okuduğu kitap okunmaası gereken bir kitap değildir ama her liste başı olmayan kitapta okunmaması gereken bir kitap değildir.
Daha önce yine sitede de bahsetmiştim, isim veremeyeceğim bir kişinin yazmış olduğu kitaplar vardı ve bir dönem çok konuşuluyordu.
Okuyanlar anlatıyor, görüşünü benimsemeyen kesimde " ben o kişinin kitaplarını alıp ta okumam, hiç benim tarzım değil" diye söylüyorlardı.
Huyum kurusun kulaktan dolma bilgilere pek güvenemediğimdeni hemen bir kaç kitabını temin ettim okuyan arkadaşlardan ve şuan en azından görüşlerini savunmasamda, ne tarz bir yazım dili, hangi konularda yazdığı hakkında kendi fikrim var. :)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kural 1 . Herkesin okuduğu kitapları okumayın. Herkesin okuduğu kitapları okursanız, onlarla aynı şeyleri düşünürsünüz. Devir herkesle aynı olmanın değil, farklı ve sıra dışı olmanın devri.
Ne alakası var! Asıl onu da okuyacakki, eğer aynı düşünmüyorsa karşılaştığında çürütecek tezleri olsun.

Diğerleri güzel yönlendirmiş.

Teşekkürler Deniz.
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Kafadan batmış ama :) Giriş ve çıkışlar önerilerde önemlidir.
Ya giriş ya çıkış insana yön verir.

1 saçma, aradakilerin ama' dan öteye gider yanı yok.
Her zamanki gibi.

Lahana turşusu misali bir durum.
Severim ama lahanayı hele hele turşusunu.
 
S

sahin_ceylan

Kullanıcı
13 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
Arkadaşıjn söyledği kuralların bazıları mantıklı ve bence çok doğru ne hep popüler ne de hep klasik okunmaz, ikisinde de farklı türler, farklı dünyalar, bizim dünyamıza açtığı yeni pencereler olacaktır... neyse teşekkür ederiz Melih.. güzel paylaşım..
 
Üst