[Haftanın Yazısı] Kararlı olmak

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan [Haftanın Yazısı] Kararlı olmak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,711 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı [Haftanın Yazısı] Kararlı olmak
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÇAĞRI
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com


Aldığım maillerden çıkardığım bir sonuç var; Çok fazla kişi ‘Hayır’ diyememekten şikayetçi. Hangi zamanlarda ‘Hayır’ demeliyiz? Bu sadece bize yapılan tekliflere ‘Hayır’ demek anlamına gelmiyor. Bize yapılan bir haksızlığa da ‘Hayır’ demeliyiz. Bize yapılan haksızlıklar karşısında çoğumuz "Aman boş ver bir dahaki sefere söylerim. Bir kereden bir şey çıkmaz" deriz. Ama içimiz bir kere burulmuştur. İkinci ve üçüncüye de aynı davranışı uygularsak karşı tarafı bundan caydırmak zor olur. Ayrıca bir kişi olsa iyi, birçok kişi aynı davranışı bize yapar. Onun için bir davranışa karşı gelmemiz gerekiyorsa ilk seferinde karşı gelmeliyiz. Bir Romanya atasözü şöyle diyor; BİRİ SİZİ BİR KERE ALDATIRSA SUÇ ONUNDUR, İKİ KEZ ALDATIRSA SUÇ SİZİNDİR.

Amerika’da New York polisi, önce küçük suçların peşine düşmüş. Metroya bilet almadan binenleri, apartman girişlerini tuvalet olarak kullananları, kamu malına zarar verenleri, hatta içki şişelerini yola atanları bile yakalayıp haklarında işlem yapmış. Polis bu kararlılığıyla "Küçük müçük, bizim için hiç fark etmez; bu sokağın, metro istasyonunun veya mahallenin suç üreten bir bölge olmasına izin vermeyeceğiz." demiş. 'Kırık Cam Teorisi' ABD'li suç psikologu Philip Zimbardo'nun 1969'da yaptığı bir deneyden ilham alarak geliştirilmiş. ‘Kırık Cam Teorisi’ ise şöyle;

Bir sokağın suç bölgesine dönüşme süreci önce tek bir pencere camının kırılmasıyla başlıyormuş. Çevreden tepki gelmez ve cam hemen tamir edilmezse, oradan geçenler o bölgede düzeni sağlayan bir otorite olmadığını düşünüyor, diğer camları da kırıyormuş.  Ardından daha büyük suçlar geliyor; bir süre sonra o sokak, polisin giremediği bir mahalleye dönüşüyormuş.

Zimbardo, suç oranının yüksek olduğu, yoksul Bronx ve daha yüksek yaşam standardına sahip Palo Alto bölgelerine birer 1959 model Oldsmobile bırakmış. Araçların plakası yok, kaputları aralıkmış.  Ve olup bitenleri gizli kamerayla izlemiş. Bronx'taki otomobil üç gün içinde baştan aşağıya yağmalanmış.  Diğerine ise bir hafta boyunca kimse dokunmamış. Ardından Zimbardo ile iki öğrencisi 'sağ kalan' otomobilin yanına gidip çekiçle kelebek camını kırmış.  Daha ilk darbe indirilmiş ki çevredeki insanlar (zengin beyazlar) da olaya dahil olmuşlar. Birkaç dakika sonra o otomobil de kullanılmaz hale gelmiş.

"Demek ki" diyor Zimbardo, "ilk camın kırılmasına ya da çevreyi kirleten ilk duvar yazısına izin vermemek gerek.  Aksi halde kötü gidişatı engelleyemeyiz. “

Yukarıda belirttiği gibi ben de ‘Hayır’ demeyi böyle öğrendim. Eğer karşı olduğum bir davranış veya fikir varsa, ilk seferinde ‘Hayır’ dedim. Farklı düşüncelere saygı duyduğumuz zaman hiç sorun kalmıyor. Ama bu noktada farklı düşünceleri ortaya koyarken, cümlelerimizi özenle seçmeli ve ses tonumuzu çok yumuşak tutmalıyız. Yoksa çevremizde kavgacı ve her şeye ‘Hayır’ diyen biri olarak anılırız.
 
B

Batusch

Kullanıcı
22 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
evet çok doğru bir noktaya parmak basıyor bu yazı. paylaşım için teşekkürler..
 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Karşımızdakinin fikir ve düşüncesi kaale alınası ve sağlam temelli bir içerik barındırıyorsa ne mutlu! saygı duymanın yanısıra takdirde kazanır... Hayır diyememek kötü bir alışkanlık... benim ise hayır diyememem farklı şekillerde beni zorluyor.. ancak burada bahsedilen hayır'ı avazım çıktığı kadar haykırabilirim......
 
D

deniz514

Kullanıcı
19 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bende  gerektiği yerde hayır demesini bilenlerdenim..Eğer bazan Evet demek beni mutsuz ediyorsa Hayır demekten kaçınmam ve şu sözün geçerliliğine hep inanmışımdır...''İnsan Evetle kendini satar Hayır da kendini bulur...Hayır demekten çekinmeyin..
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
BİRİ SİZİ BİR KERE ALDATIRSA SUÇ ONUNDUR, İKİ KEZ ALDATIRSA SUÇ SİZİNDİR.
Güzel bir atasözüymüş. Yalana, kandırılmaya tahammül etmek kendini çiğnemek gibi geliyor bana da..

Teşekkürler.
 
H

honey

Kullanıcı
27 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
çok güzel bir paylaşım. kar topu büyüyüp de çığ olmadan müdahale etmeliyiz.
 
U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Malesef insanlarımızın çoğunda amaan banane anlayışı hakim halbuki hiç alakası olmadığını düşündüğümüz küçücük bir olay gün gelir bizi en can alıcı noktadan vurur.Kıvılcımı söndürmezsek tutuşup önünü alamayacağımız bir yangına dönüşür.Umarım bu konuda daha duyarlı oluruz.Paylaşımınız için teşekkürler..
 
Ç

ÇAĞRI1

Kullanıcı
1 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
artvin
EVET DEMEK KOLAY OLMAMALI MESALA DÜNYA GÜZELİ İLE NİKAH MASAINDAYSAN ŞÖLE Bİ EVEEEEEEEEEEET DİYEBİLİRSİN  ;D

                          EN KÖTÜ KARAR KARASIZLIKTIR.KARAR VERİLDİ BU KIZA EVEEEEEEEET DENİR ;D ;D ;D
 
Üst