[Haftanın Yazısı] Değiştirmek ve Geliştirmek

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan [Haftanın Yazısı] Değiştirmek ve Geliştirmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,106 kez görüntülenmiş, 41 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı [Haftanın Yazısı] Değiştirmek ve Geliştirmek
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan tezcan
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

http://www.kendinigelistir.com/herkes-dunyayi-degistirmek-ister-ama-kimse-kendini-degistirmeyi-dusunmez/​

Bu hafta değişimin ve gelişimin "zorlanan" tarafına değinmek istiyorum.

Hayatın içersinde değişimin ve gelişimin ne kadar önemli olduğu konusunu es geçiyorum. Eğer bir şekilde bu yazımı okuyorsanız, zaten bunun farkında olan şanslı insanlardan birisiniz. "Zorlama" etabı sürekli kafamı kurcalayan ve çekemediğim yanlardan biri. Çoğu zaman da etrafımızda görür, hatta -bizzat- yaparız...

Bir çift düşünün lütfen. Birbirlerini seviyorlar. Erkek için kadının 30 farklı meziyeti var. Hepsi birbirinden değerli... Ancak bir meziyeti var ki, erkeğin hoşuna gitmiyor. Bu durumda diğer 29 meziyet görmezden gelinir ve kafaya o meziyet takılır. VE yapılan da -genelde- şudur "değiştirmek..."

... "Hele bir evlenelim. Ailemle/Arkadaşlarımla kafa kafaya veririz, değiştiririz."

Aynı şekilde kadın. Kadın için erkeğin 20 farklı meziyetinin -erkeklerde genel de daha azdır- olduğunu düşünün. Kültür, bilgi, beceri, annesinin olmaması... (:p tabi burası yok, lütfen kayıtlardan çıkarılsın)Ancak bir meziyeti var ki, kadının hoşuna gitmez. (Örneğin av olsun, ailesine düşkün olsun ya da hafta sonları maça gitsin.) Yine bardağın boş tarafı dikkat çekendir. VE -çoğu zaman- aynı şeyi düşünürüz. "DEĞİŞTİRMEK!"

... "Hele evlenelim. Bir şekilde değiştiririm onu..."

Değişmek ve Gelişmek, zamanın gerisinde kalmamak...
Elbetteki mükemmel. Ancak "değiştirmenin" getirdiği bencillikle beraber "kendi değişiminin" farkına varamamak. Tam da bu noktada biraz geri çekilip, şöyle bir süzmeliyiz kendimizi. VE aslında değiştirirken, değişmemiz gerektiğini de görmeliyiz.

Çok sevdiğim bir sözü var Tolstoy'un...

Herkes dünyayı değiştirmek ister ; ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez!
Değişimin getirdiği mutluluğu önce kendimizde, sonra elimizin değdiği her yerde yaşamamız dileğiyle...

Saygılar.
Özgür ŞAHİN

J

Jazira

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Değişimin getirdiği mutluluğu önce kendimizde, sonra elimizin değdiği her yerde yaşamamız dileğiyle...
Çok güzel bir temenni :)

Ve çok güzel bir konuya parmak basmışsın özgür..
Ne denilir ki her kelimenin doğruluk payı ne kadar da çok..

Sade bir tşk hak etmeyecek kadar faydalı ve yararlı bilgiler

Tşkler özgür kalemin daim olsun canım...

K

Kristal

Bir diğerini değiştirme çabası beraberliği çıkmaza götüren bir sorundur.
Uyumsuzluk gösteren bir mesele varsa iki taraf da zaman içinde özveri göstererek giderebilir.

R

roze

"Herkes dünyayı değiştirmek ister ; ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez!" Gerçekten de çok doğru. Çünkü insanları hataları, yanlışları başkalarında aradıkları gibi değişimi de karşı taraftan bekliyorlar. Çoook güzeldi. Paylaşımın için tşkler codex :)

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
ve hayatta en zor sey insanı degiştirmeye calışmak.. bende bunu cok fazla yapıodum ama hep karsımdakinin iyiliği için artı vazgectim kendimle yetiniyorum degiştirmeye simdi daha az yoruluyorum en azından...

saol güzel bi konu ;)

S

smyye

Kullanıcı
1 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
karşındakini değiştirmeye çalışmak gerçekten çok zor.
doğru ama bazen insan karşısındakini olduğunu gibi kabullenemiyor..özellikle ortak bir yaşam varsa.
ozaman napmalı?
açıkçası insanın karakteri hiç bir zaman değişmez bence.naparsak yapalım herkes kendi benliğinin koşullarını sergiler.
ama şöylede bişey var ki tamam karakter değişmeyebilir bu insanın elinde değildir zaten ama ortada benim sevdiğim bir insanın bir arkadaşımın bir dostumun sevmediği bir durum vara ben onun için kendimi değiştiremesm bile o sevmiyorsa en azından ona karşı bunu yapmamaya özen gösteririm..

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Neden olduğu gibi kabullenmeyip, değişim sürecini "birlikte" yaşamıyorsunuz.
Yazının tamamından hiçbir şey almadığınıza inandım birden...
Bardağın dolu tarafı bu kadar "iyiyken" nede boş tarafı en çok dikkatinizi çeken?

S

smyye

Kullanıcı
1 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
bilmiyorum ama bu çok da kolay bişey değil bence..

insan kaç kez değiştirmiştir ki kendini bir başkası için veya her farklı karakterde biriyle karşılaştığımızda değiştirmelimiyiz kendimizi??

kimse kolay kolay kişiliğinden ödün veremez, herkes herkesi olduğu gibi kabullenebilmeli ve sevdikleri için biraz daha özen gösterebilmeli..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
teşekkürler özgür.
ben bu konuya bir örnek vererek teşekkür etmek istiyorum.İnsan önce kendini değiştirmeli

Çok sevdiğim bir arkadaşımın bir problem yaşadım ve amaç olarak da ilk başta değiştirmeyi düşünmüştüm(yıllar önceydii artık konunun özünü kavradım  ;)  )

sonra sonra okuduğum kişisel gelişim kitaplardan öğrendim ki insan önce kendi değişmeli ve karşısındaki olduğu gibi şartsız kabul etmeli tabi insanın kendinde değiştirmesi gereken huylar nevcuttur ama bunu eleştirerek değil kendimiz değişerek karşımızdakine mesaj verebiliriz

not: kendim değişince karşımdaki de değişmişti  ;D

D

deniz514

Kullanıcı
19 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Görmezden geldiğimiz gerçekler bunlar..Her zaman neden birilerinin yüzümüze vurmasını bekliyoruz anlamıyorum, halbu ki kendi gerçeklerimizi savunmak ne kadar büyük bir erdemse karşındaki insanı öyle kabullenmek daha büyük bir erdem. Herkes zor olanı başaramıyor işin kötüsü gerçekleride kabullenmiyor..Çok güzel bir yazıydı teşekkürler :)

T

turna233

Kullanıcı
17 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
adana
Ama bir şey daha var.Biz kendimizi değiştirmeye çalışırsak da karşımızdaki insanla aramızdaki uçurum daha da artar.çünkü o insan hiç bir şey yapmamıştır.hep aynı kalmıştır.Bizde kendimizi ona göre değil kendimize göre değiştirirsek  hiçbir bağ kalmaz o insanla aramızda, öyle kopar gider...bence kişiler karşılıklı beklentilere göre çeki düzen vermeli kendilerine.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Madem o kadar değiştirme taraftarısınız, o zaman "Bu hareketlerinden hiç hoşlanmıyorum ama senin bu haline alışmalıyım. Değişmeni beklemek saçma olur, çünkü bu yaptıkalrın senin sevdiğin şeyler"..vs.

Böyle yaklaşın bakalım karşınızdaki kişiye. O da değişmeye çalışacaktır ve bu tavrınız hoşuna gidecektir.  ;)

Yine çok kötüyüm yaa!  ;D

B

Bülent

dideM' Alıntı:
Madem o kadar değiştirme taraftarısınız, o zaman "Bu hareketlerinden hiç hoşlanmıyorum ama senin bu haline alışmalıyım. Değişmeni beklemek saçma olur, çünkü bu yaptıkalrın senin sevdiğin şeyler"..vs.

Böyle yaklaşın bakalım karşınızdaki kişiye. O da değişmeye çalışacaktır ve bu tavrınız hoşuna gidecektir.  ;)
Hiç sanmıyorum ama...  ::)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bülent' Alıntı:
dideM' Alıntı:

Hiç sanmıyorum ama...  ::)
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.  ;)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bir insanı 'değiştiririm' diye yola çıkmanın çok üzücü sonuçlar ortaya çıkaracağını düşünüyorum.
Çünkü her insan kendine özgüdür.
Değiştirdiğinizi varsayalım.. Artık o insan kendisi olmaktan çıkacaktır.
Çünkü bir özelliğin değişmesi basit görünse de tam bir altyapı değişimidir.

B

Bülent

Arkadaşlar, burada bir hata yapıyoruz gibime geliyor veya ben konuyu tam anlayamadım...
"Başka bir kişiyi değiştirmek yerine kendimizi değiştirmeliyiz..."
Peki kendimizi değiştirdiğimizde de "bir kişi" (kendimiz) değişmiş olmuyor mu? Oluyor...
Kendimizi karşımızdaki için, karşımızdakini değiştirmek istemediğimiz, onu olduğu gibi kabul etmemiz için değiştirmek, aslında onun bizi değiştirdiği, bizim karakterimizden, kişiliğimizden veya her neyseden ödün verdiğimiz anlamına gelmiyor mu?
Kendimiz veya karşımızdaki değiştiğinde değişen ne? Değişen kim?  :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Olaya sadece karşımızda tek bir insan varmış gibi bakmayalım. Çevremizdeki herşeye karşı değişmeliyiz, daha hoşgörülü olabilir, kendimizi yıpranmaktan bu şekilde kurtarabiliriz.

Sizin "Hiç sanmıyorum" diye cevap verdiğiniz anlatımımı, sadece benim değişimimi değil, karşımdakini de baskı yapmadan, direk söylemeden doğruyu görmesini sağlamak için yazmıştım..

Eğer sadece ikili ilişki olarak bakıyorsak, tek tarafın değişmesi zaten en başta yanlış. Ama bir insanı zorla değiştirmeye çalışmak da bir o kadar yanlış. Sonuç olarak iletişim kuvvetliyse sorun çözülür gibi geliyor bana.