Kişisel Gelişim Eğitimi

Hadi Çaman'ı kaybettik

  • Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tiyatro kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Hadi Çaman'ı kaybettik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,622 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tiyatro
Konu Başlığı Hadi Çaman'ı kaybettik
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hadi Çaman'ı kaybettik


Hadi Çaman hayatını kaybetti Türk tiyatro ve sinemasından bir yıldız daha kaydı. ALS teşhisi konan ünlü oyuncu Hadi Çaman, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Tedavi altında bulunan tiyatro ve sinema oyuncusu  65 yaşındaki  Hadi Çaman'ı kaybettik.

Hadi Çaman kimdir?

İlk ve orta öğrenimini Abdurrahman Paşa Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim aldı. Sonrasında Belediye Konservatuvarı'nda okudu. Amatörce ilgilendiği tiyatro sanatında 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve ardından Kent Oyuncuları'nın açtığı bir sınavı kazanarak Altın Yumruk adlı oyunda profesyonelliğe adım attı. Daha sonra Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da onlarca oyunda oynadı. 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları'nı kurdu. O zamandan beri aralıksız olarak Nişantaşı'ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürmektedir. Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları vardır: Çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap yazdı (Can Yayınları). Birçok dalda kişisel ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları adına sayısız ödüller aldı. Bengi Şen ile olan evliğinden Efe adlı bir oğlu vardır. 15 Aralık 2007 günü, ALS hastalığı saptamasıyla oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman'ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesinde, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alınmıştır. Türk tiyatrosunun nitelikli ve sevilen bir oyuncusudur ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları'nda pek çok tanınan oyuncu yetişmiştir.
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
En son televizyonda izlediğimde  hasta olduğu belliydi zaten.:(
İyi oyuncuydu. Nur içinde yatsın.
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Allah rahmet eylesin.

Bazı kişiler sadece ölünce hatırlanıyor malesef. Mesela ben Hadi Çaman ın kim olduğunu bilmiyorum. Ne iş yaptığınıda bugün haberlerde görünce anladım. Bazı kişilerin değerini yaşarken versek iyi olacak galiba :/
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben, Hadi Çaman dendiğinde, ki Usta oyuncu ve yönetmendi, pek çok projede yer aldı ancak hep Kelebekler Özgürdür oyununu anımsarım. Ve Çaman o kadar yakışıklıydı ki,  genç kızlık dönemim olmasından kaynaklanan bir durumdur bilemem ama galiba oyun bitiminde aşık olmuştum! :)


Hafif bir oyundu, öyle anlaşılması zor olmayan bir oyun, 80'li yılların başında.
Hadi Çaman'ın kendi adını taşıyan tiyatrosunda, yönetmenliğinide üstlendiği bir oyun.

Yıllar sonra İz Edebiyat Dergisinde, Seval Deniz Karahaliloğlu şöyle yazdı;

"Usul usul bize namuslu, vicdanlı, ahlaklı olmayı küçük kelebek dokunuşları öğretti. İnsanları kırmanın, incitmenin neden kötü olduğunu, sahtekarlık yapmamak gerektiğini, yüzünde maskeyle sırıtırken ısırmanın kötü bir şey olduğunu biz hep kelebeklerin kanat çırpışlarında anladık. Yüzümüze doğru huzurla esen o kelebek kanatlarının rüzgarında “görünüşte o an yenilsen de, eğer tuttuğun yol doğruysa, vicdanen ve aklen haklıysan, uzun vadede sen kazanırsın” fikrini biz, her daim taze kalan o “kelebek mevsiminde” edindik."

ve devam etti;

"Jale – (sözünü sakınmayan bir patavatsızlıkla sorar) Homoseksüel misin?
Can – (gülerek bütün samimiyetiyle yanıtlar.) Hayır, sadece körüm.

İşte bu kadarı yetti. Oyuna aşık olmamıza ve ruhumuza sonsuza kadar kazınması için bu kadar kısa bir replik yetivermişti.

Özgün metni “Butterflies are Free” (Kelebekler Özgürdür), bir avukatın gerçek yaşam öyküsüne dayanan popüler bir sahne oyunu. Filme de çekilen eser, kör bir adamın kendisi olmayı öğrenme sürecinde yaşadıklarını anlatır. Bu konuda en büyük yardımı ise uçuk, kaçık bir hippi kızdan alır. Öte yandan, kendisini ısrarla “hayattan korumaya” çalışan annesine karşı da bir mücadele vermek zorundadır. "
 
Üst