Güzellik başarı getirir mi?

• Konbuyu başlatan kabeka
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde kabeka tarafından oluşturulan Güzellik başarı getirir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,226 kez görüntülenmiş, 33 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Güzellik başarı getirir mi?
Konbuyu başlatan kabeka
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan cantuuu
K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
Bilimsel çalışmalardan elde edilen sonuç: Güzel insan, diğerlerine göre daha kolay iş buluyor ve daha hızlı bir kariyer yapıyor. Ama, çekiciliğin dezavantajlı yanları da var. İşte Focus dergisinin ilginç araştırması...

Hoşumuza gitse de gitmese de, çekici bulduğumuz insanlara diğerlerinden farklı avantajlar sunarız. Harvard Medical School’dan psikolog Doç. Nancy Etcoff, güzellik hakkında şunu söylüyor: "Onu umursamadan yüz çevirmek bedensel ihtiyaçları bastırmak kadar zordur." Profesör Karl Grammer gibi bazı bilim adamları da güzelliğe olan eğilimimizde "insani bir obsesyon" görüyor. Bunun nedeni, psikolog Judith Langlois’in yaptığı deneylerin de gösterdiği gibi doğuştan gelen bir şey olabilir. Langlois, bebeklere daha önce yetişkinler tarafından güzel ya da daha az çekici olarak sınıflandırılmış insan fotoğrafları gösterdi. Sonuçta bebeklerin de güzel diye nitelendirilen insanların fotoğraflarına daha uzun süre baktıkları ortaya çıktı.

Amerikalı psikologlar da bir deney sırasında 75 erkek üniversite öğrencisine çeşitli çekicilikte kadın fotoğrafları gösterdiler. Ardından da bu kadınlardan en çok hangisine kan bağışlamak, eşyalarını taşımak, yanan bir evden kurtarmak gibi yardımlarda bulunabilecekleri soruldu. Sonuçlar sürpriz olmadı. Gençlerin hemen hepsi güzel kadınlar için her türlü yardıma hazırdı.

Güzel insanların daha sağlıklı, daha zeki, daha çalışkan olduklarını ve daha renkli bir cinsellik yaşadıklarını düşünürüz. Bize göre çekici insanlar daha ciddidirler, tartışmalardan daha çok galip çıkarlar, diğerlerine kendi düşüncelerini daha kolay kabul ettirirler.

Deneyler, güzel insanların daha geniş kıta sahanlıkları olduğunu gösteriyor. Metroda ya da sokakta, her zaman onlarla aramızda daha az çekici insanlara göre daha büyük bir mesafe bırakıyoruz. Onları kendimizden daha üstün sayıyoruz; en azından, bilinçaltımızda böyle bir inanç var.

Gel gelelim, güzel sayılan insanlar hiç de cennette yaşamıyorlar. Çünkü bu statünün bir bedeli var ve bu da bazen çok yüksek. Çekici insanlar, beklentiler yüzünden üzerlerinde büyük bir baskı hissediyorlar. Çevrelerinde uyandırdıkları hayranlık, her an kıskançlık ve çekememezliğe dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya. Nancy Etcoff’a göre, güzel kadınlar "diğer kadınlar tarafından pek sevilmezler."

GÜZELLERİN MAAŞI DA YÜKSEK

İşe yeni başlayan çekici insanların şansları da daha yüksektir. "Bir iş başvurusunda dış görünüş, kalifiye özelliklerinden daha önemli olabilir" diye vurguluyor Karl Grammer.

Amerika ve Kanada’da yapılan geniş çaplı bir araştırma da çekici erkeklerin ortalama erkeklere göre yüzde 5 daha fazla gelir elde ettiğini gösterdi. Kadınlarda ise bu oran yüzde 4. Yapılan bir çalışmada, 289 reklam ajansının bilançoları, yönetici kadrolara ait 1.282 fotoğrafla birlikte karşılaştırıldı. Sonuç: Çekici ekiplerin çalıştığı şirketler, birçok durumda daha yüksek gelir sağlıyordu.

Mahkeme önünde bile bir eşitlik yok. "Çekici yetişkinler, suçları ister hırsızlık, ister belgede sahtecilik ya da isterse daha ciddi bir suç olsun; cezadan daha kolay kurtuluyor" diye belirtiyor Nancy Etcoff. Ama, o kıskanılan güzel insanların bu konuda yapacakları bir şey de yok. Onları; güzel oldukları, kendilerine biraz fazla güvendikleri, kendinden emin hareket ettikleri, bir parça ben-merkezcil oldukları ve çevrelerine hakim bir tavır sergiledikleri için suçlayamayız.

Nancy Etcoff’a göre, genel bir eğilim olarak kendimizden üstün gördüğümüz ve onlarla aynı fikirde olmayı arzuladığımız; onlara iyilikler, hoşluklar yapmak istediğimiz güzel insanlar, tümüyle otomatik bir şekilde güçle bağlantılı birtakım ayrıcalıklara sahip oluyorlar. İş yaşamında da, birlikte çalıştığı insanların arasından sivrilip daha hızlı yükseliyorlar.

Eğer güzellik, iş yaşamında ve mahkemede alınan ciddi kararları etkiliyorsa, o zaman belki gelecekte, hepimizin özlediği ve ulaşmaya çalıştığı güzelliği daha farklı bir gözle ele almak gerekebilir. "Güzellik bizi eşitsizleştirir" diyor Karl Grammer, "Ve bu aslında anti-demokratiktir."

İdeal yüz: Gerçek olamayacak kadar güzel

Bir yüzü güzel yapan nedir? Regensburg Üniversitesi profesörleri bunun yanıtını verebilmek için bir deney yaptı. Deneyin sonunda, kadınların özellikle çocuksu büyük ve yuvarlak gözlerle daha güzel bulunduğu açığa çıktı. Kahverengi bir cilt, dolgun dudaklar, çıkık elmacık kemikleri, ince bir burun ve koyu, ince kaşlar, kadın güzelliğinin önemli işaretleriydi. Şaşırtıcı olan, erkekler için de aynı özelliklerin güzellik göstergesi olmasıydı. Denekler bir yüzü ne kadar güzel buluyorlarsa, onlara o oranda olumlu karakter özellikleri atfediyorlardı. Bunların daha cana yakın, başarılı, sempatik, zeki ve heyecan verici oldukları tahmin ediliyordu.

Bel kalınlığı kalçanın yüzde 70’i olmalı

Devendra Singh, 18 farklı kültürden gelen erkeklerden çeşitli çizimler arasından ideal kadın figürünü seçmelerini istedi. Çizimler üç farklı ağırlık (zayıf, normal, şişman) kategorisine ve üç farklı bel-kalça orantısına sahip kadın figürlerinden oluşuyordu. Erkeklerin çoğunluğu normal ağırlıkta, dolgun kalçalı ve ince belli kadınları tercih etti; bu vücut yapısı ise Singh’e göre doğurganlığı işaret ediyordu. Bu açıklamayı kanıtlamak ya da çürütmek pek mümkün değil; ama en çok tercih edilen bel-kalça oranının 0,7 olduğu kesin. Yani, bel kalınlığının kalçanın yüzde 70’i olması gerekiyor.

Ç"alıntı"

C

catzilla

Burada da değinildiği gibi güzel insanlar bi hayli etkileyici oluyorlar,

dış güzelliğin yanı sıra, iç güzelliğinde önemi büyük.

çok bilgilendirici bir yazı, teşekkürler arkadaşım.

N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
haklısın çok güzel bir konuyu paylaşmışsın. banada güzel olduğumu söylüyolar ama iş veren yok ;D

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
catzilla' Alıntı:
Burada da değinildiği gibi güzel insanlar bi hayli etkileyici oluyorlar,

dış güzelliğin yanı sıra, iç güzelliğinde önemi büyük.

çok bilgilendirici bir yazı, teşekkürler arkadaşım.
bence en başta insanlar dış güzelliğe bakıyor. iş alımında onlara öncelik sunuluyor,okulda,banka sırasında, durakta,otobüste... bazen içimden inceden sitem ediyorum  :)
rica ederim  catzilla :)
nazarelif' Alıntı:
haklısın çok güzel bir konuyu paylaşmışsın. banada güzel olduğumu söylüyolar ama iş veren yok ;D
:p

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Paylaşım için teşekkürler kabeka..

Her ne kadra bu düşünceyi savunmasamda bir gerçek.O kadar çok çevremde gördüm ve duydum ki güzel bir kız veya yakışıklı bir erkek , iş görüşmelerine 1-0 önde başlıyorlar.Belki de bunun sebebi ilk izlenim.Genelde işverenler de buna dahil ilk bakışta eğer karşıdaki kişiyi itici bulurlarsa cvye fazla bakmadan eleyebiliyor.

Bu davranış doğru mu? tabiki hayır ama şuan işleyiş böyle...

Ö

ölüdeniz

Modellik ve oyunculuk için kesinlikle başarı  getirir.ama diğer işlerde pekte öyle önemli değil.

N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
ölüdeniz yanılıyorsun.en basit otobüste küçük çocuklar bile güzel bir bayana yer veriyor.beğenmediklerine vermiyorlar

N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
kabullendin güzellere daha çok ilgi var dimi?
ama normal değil.çirkinide allah yaratmış onun ne suçu var. bir yönden haklısın bende yakışıklılarla da çok ilgileniyorum.yani dikkatimi çekiyorlar özellikle bişey yapmıyorum yanlış anlaşılmasın

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
nazarelif' Alıntı:
kabullendin güzellere daha çok ilgi var dimi?
ama normal değil.çirkinide allah yaratmış onun ne suçu var. bir yönden haklısın bende yakışıklılarla da çok ilgileniyorum.yani dikkatimi çekiyorlar özellikle bişey yapmıyorum yanlış anlaşılmasın
tabii ki daha çok ilgi var,erkek ya da kız farketmiyor
mesela bir kızın yakışıklı bir erkek dikkatini çeker
bir erkeğinde güzel bir kız dikkatini çeker
ve güzel gördüğü kişi için bir şeyler yapmaya hazırdır her iki cinste

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Konunun sonundaki 10 mesaj tarafımdan slinmiştir. Sohbet adına birşeyler paylaşmak istiyorsanız "Konuş Tanış Kaynaş" konusu altında paylaşabilirsiniz.

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
güzellik ve başarı arasında bir bağ mutlaka var/dır...ilginç bir araştrma olmuş...
paylaşım için teşekkürler.... ;)

B

BeFa

Kullanıcı
19 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
Paylaşımın için teşekkürler kabeka :)
Arkadaşların yorumlarına katılıyorum ama doğru olan başarı akılla yapılan başarıdır.
Güzellik bir yere kadar..

Ö

ölüdeniz

nazarelif' Alıntı:
ölüdeniz yanılıyorsun.en basit otobüste küçük çocuklar bile güzel bir bayana yer veriyor.beğenmediklerine vermiyorlar
Otobüste birisinin yer vermesiyle başarının ne alakası var anlamadım,veya nasıl bir başarı elde edilmiş olur? yoksa benmi konuyu yanlış anladım.otobüste küçük çocuk sadece güzel olana yer veriyorsa bu sadece ailenin vermiş olduğu ahlaki terbiyeden kaynaklanır.

N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
ölüdeniz' Alıntı:
nazarelif' Alıntı:
Otobüste birisinin yer vermesiyle başarının ne alakası var anlamadım,veya nasıl bir başarı elde edilmiş olur? yoksa benmi konuyu yanlış anladım.otobüste küçük çocuk sadece güzel olana yer veriyorsa bu sadece ailenin vermiş olduğu ahlaki terbiyeden kaynaklanır.
yok sadece güzellik ne derece önemli ondan bahsediyordum ben.başarı olmaz tabi ki

B

beatıfulllife

Kullanıcı
1 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
özellikle bebeklerin güzel olana daha çok bakmaları hayret verıcı bısey çok güzel bi paylaşım tesekkurler

S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
evet çok doğru güzel insan hayata 1_0 önde başlıyor ama bunu akılla davranışla kişilikle tamamlamakta çok önemli yoksa kullanılma ihtimali yüksek.Birde işin çekememezlik taraIFı var bunada güzellik başa bela deniyor... :p ;)