güveninizi geliştirecek 9 adım

• Konbuyu başlatan fıstık
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde fıstık tarafından oluşturulan güveninizi geliştirecek 9 adım başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,672 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı güveninizi geliştirecek 9 adım
Konbuyu başlatan fıstık
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M
F

fıstık

1) Sonucun imkan dahilinde olduğundan emin olun: Belki de bir başkası bu hedefe ulaştı ya da benzeri bir başarı elde etti. Farklı bir şık olarak, bu işin yapılabileceği konusunda içiniz rahat olsun.

2) Sonucun sizin sayenizde mümkün olduğuna inanın: Hedeflere ulaşma kabiliyetimiz konusunda genellikle sınırlayıcı inançlarımız vardır. Sizi sınırlayan inançlarınızı kontrol etmek ve bunlar için önlem almak önemlidir. Amacınız, hedefin yalnızca mümkün olduğunu değil, sizin sayenizde mümkün olduğunu hissetmektir.

3) Sonuca ulaşmayı gerçekten isteyin: Bir hedefe ulaşmayı ne kadar çok istersek, ona ulaşmak için üzerinden atlayacağımız engeller de o kadar büyük olur ve sonuçta, kendimize olan inancımız da o ölçüde artar. Gerçekten istediğiniz bir hedefi seçin ve hedefinize ulaştığınız takdirde elde edeceğiniz temel değerleri anlamaya çalışın.

4) Sonucu hak ettiğinize inanın: Pek çok insan, içten içe, başarıyı hak etmediğine inanır. Harekete geçmeye çalıştıklarında, bu inanç onları kısıtlar; motivasyonlarını kaybederler ve başarısız olurlar. Unutmayın, hedefinize doğru tutarlı bir biçimde çalışırsanız, elde ettiğiniz tüm başarıları hak edersiniz.

5) Hedefinize ulaşmak, sahip olduğunuz diğer inanç ya da değerler ile çelişmemelidir: Bir girişimci, bir yandan milyonlar kazanmak isterken, diğer yandan çok parası olan insanların açgözlü olduklarına inanabilir. Hedefiniz, diğer inanç ve değerleriniz ile örtüşmüyorsa, bilinçaltınız, bu hedefe ulaşıp ulaşmamanız konusunda şüphe duymanıza yol açarak sizi engelleyebilir. Herhangi bir çelişen inancı ve değeri anlamak ve uzlaştırmak, bütün varlığınızın desteğini alarak hedefe doğru ilerlemenizi sağlar.

6) Bir plan yapın: Araştırmaya ve plan yapmaya zaman ayırmak, hedefinize nasıl ulaşacağınızı açıkça görmenizi sağlar. Plan ne kadar iyiyse, hedefin ulaşılabilirliği konusunda kendinize olan güveniniz de o kadar artar.

7) Plandaki her adımı atabileceğinize inanın: Nihai hedefler genellikle öyle büyük ve uzak görünür ki bunaltıcı bir hal alır. Hedefinize ulaşmak, en basit anlatımla başarılabilir küçük adımlar atmak demektir. Planınızdaki her adımın üstesinden gelebileceğinize emin olmak, nihai hedefinizi de başarabileceğiniz anlamına gelir.

8 ) Planın adımlarını gerçekleştirebileceğinize inanın: Gerçekleştirebileceğiniz bir planınızın olması, bunu yapacağınız anlamına gelmez. Genellikle bu planın uyması gereken başka taahhütlerimiz ve sınırlamalarımız olur. Bu nedenle, planınızdaki adımları atmaktan sizi alıkoyabilecek engelleri düşünmeli ve bu konuda çalışmalısınız. Daha sonra, ne olursa olsun, planınızı yaşama geçirmek için çabalamalısınız.

9) Hedefinize ulaşma ihtimalinizin olduğuna inanın: Hedefinize ulaşma ihtimalinin yüzde 80'in üzerinde olduğuna inanmayı amaçlamalısınız. Gözünüzde nihai hedefinize ulaştığınızı canlandırmak ve sahip olduğunuz son şüpheleri de ortadan kaldırmak, başarılı olacağınıza inanarak harekete geçmenizi sağlayacaktır.

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler Güzeldi.. ;)

K

kartalx8

Kullanıcı
19 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Batman
iftardan sonra tekrar inceliycem inşallah... 
teşekkürler.

P

Paradoks

Yaaa... ben bir konuda sonuca ulasabilmeyi gercekten istiyorum basarabilecegime inandıgım halde özgüven yokk.. Bunu yenebilsem keskee.. :-[ 

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
aliCAnn' Alıntı:
Yaaa... ben bir konuda sonuca ulasabilmeyi gercekten istiyorum basarabilecegime inandıgım halde özgüven yokk.. Bunu yenebilsem keskee.. :-[ 
Tesadüfe Bak Aynen Alican Aynı Sorun Bende de Var Özgüven yok he bide karamsarlık var :-[

K

kartalx8

Kullanıcı
19 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Batman
Plandaki her adımı atabileceğinize inanın.
Planınızdaki her adımın üstesinden gelebileceğinize emin olmak, nihai hedefinizi de başarabileceğiniz anlamına gelir...

bizler tarihin her sahnesinde vardık ve inandık. çanakkale de inanıyorduk ki 276 kg yi sırtlayıp geminin  bacasından hediye ettik.
inanmada o kadar mesafe koşulur mu? o kadar kalın kps ve öss kitapları okunur mu?
İNANDIKTAN SONRA İNSAN BEYNİNİN ÖNÜNDE HİÇBİR ŞEY DURAMAZ...
teşekkürler....

K

kartalx8

Kullanıcı
19 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Batman
yazdıklarınızı okumamıştım şimdi gordüm,yazdığım iyi olmuş ;)
alican & wanted

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Sağol bilgin için Teşekkürler.

K

kartalx8

Kullanıcı
19 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Batman
faydalı olabilsem ne mutlu bana... 6 yıl aradan sonra 33 yaşımda kps kazanıyosam,sizler istediğiniz yere varırsınız.ama yeter ki isteyin...
başarılar

P

Paradoks

Abicim istemekle özgüven bir olmuyorkii.. Benim yürekten istedigim ne kadar cokk.. seyler varr ama kendime güven ( özgüven ) eksikliginden dolayı bunlar askıda kalıyorr anlatabiliyormuyum.. ;) Yani tamamiyle psikolojik bir olgu.. Özgüvenimi kazana bilsem basaracam ama özgüven eksikligi bu isteklerimin üzerine saydam da olsa bir örtü cekiyorr.. :(

K

kartalx8

Kullanıcı
19 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Batman
Plandaki her adımı atabileceğinize inanın.
Planınızdaki her adımın üstesinden gelebileceğinize emin olmak, nihai hedefinizi de başarabileceğiniz anlamına gelir...

insan beyni çok kapsamlı ve güçlüdür;ama bi o kadar da duygusaldır. fiziğimiz (kas kemik kıkırdak) beynimizin esiridir. beynimize hükmetmeliyiz. hükmetmek arzulamakla olur...
gördüğüm kadarıyla ideallerin ya çok fazla ya da idealinin paralelinde hareket etmeyip başka şeyler peşindesin... özür dilerim ama iyi düşünüp ve yoğunlaşmalısın... başarılar

K

kartalx8

Kullanıcı
19 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Batman
Özgüven nedir, yapabilmeye becerebilmeye inançtır. istemez inanmaz ve direnmezsen özgüvenini nasıl kazanacaksın? pardon ne  iş yaptığını dahi bilmiyorum ama akıl vermeye çalışıyorum.ÖZÜR KARDEŞİM...

P

Paradoks

???  Fikirleriniz icin tesekkürler fakat yanlıs anlıyorsunuzz.. Yapabilecegime gercekten inanıyorum! yapabilirim özgüvenden kastım yapabilecegime inandıgım bildigim halde o işe yönelememem.. :-\ Yaaa.. baska seyler pesindesin demissin kesinlikle hayırrr! sadece isteklerimin cözümleri arasındayım yapabilecegim halde askında kalıyorr.. cekingenlik.. olumsuz bir sonucun olusmasının tedirgenligindee... Herneyse önerilerin icin tesekkürler bir pesimist olarak anca bu kadar düsüne biliyorumm.. ;)

K

kartalx8

Kullanıcı
19 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Batman
Allah doğru yoldan ayırmasın bizleri...
Allah gönlüne göre versin,kolaylıklar ihsan etsin inşallah.AEO

E

eesraa

Kullanıcı
21 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
YA TÜM KAPILAR INANC DOGRULTUSUNDA ACILIO,AMA BAZEN INSANIN KENDINI YÖNETMESI VE INANCLARINI BELIRLEMESI COK ZORLASIYO,BIR AN TAM OLDU ARTIK BASARCAM DERKEN TEKRAR DIBE VURUYOSUNUZ..SAYISINI UNUTTUGUM KADAR GELISIM KITAPLARI OKUDUM AMA  HAYAT IMKAN VERMEDIKCE VE BEYIN OLARAK BIR SEYLERI KABULLENMEDIKCE OLMUYO..KENDIME HANGI KONUDA GUVENIR OLDUM BILIYORMUSUNUZ TÜM ZORLUKLARI ASMADA ÜSTÜME YOK :)